NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nawigacja

Artykuły: RECENZJE

Astrofizyka dla zabieganych - Recenzja
Czas ruszyć w kolejną podróż! Na nasze biurka trafił egzemplarz książki „Astrofizyka dla zabieganych” wydawnictwa Insignis. Sugerując się tytułem i wielkością książki od razu w głowie pojawiła się u nas myśl, że tym razem przyjdzie nam zrecenzować pozycję, która spełni oczekiwania tych, którzy chcieliby poświęcać swojemu hobby więcej czasu, ale z różnych względów nie mogą sobie na to pozwolić. Sprawdźmy co kryje się za tą przemyślaną i estetyczną okładką i czy fani grubszych książek będą mieć prawo do niezadowolenia.

Przechytrzyć Murphy'ego czyli matematyka na co dzień - Recenzja
Dziś zrecenzujemy dla Was książkę „Przechytrzyć Murphy'ego czyli matematyka na co dzień” Wydawnictwa PWN. Czy o matematyce można napisać ciekawą książkę? Zainteresowani tą dziedziną nauki z pewnością to potwierdzą. Z kolei jeśli jesteście humanistami lub po prostu niekoniecznie wielbicie matematykę, to możecie bez dalszego uzasadnienia uznać, że nie chcecie mieć już z nią do czynienia. No chyba, że pojawia się u Was chęć przekonania – jak często matematyka towarzyszy Wam w codziennym życiu.

Nie mamy pojęcia - Recenzja książki wydawnictwa Insignis
Zauważyliśmy, że spodobał Wam się dział, w którym prezentujemy recenzje ciekawych pozycji książkowych pojawiających się na rynku. Lubimy dzielić się z Wami książkami, których czytanie sprawia sporo frajdy i przy tym pomaga rozwijać się w obszarze naszego wspólnego hobby. Tym razem jeszcze przed oficjalną premierą przewidzianą na 25.10.2017 r. otrzymaliśmy recenzencki egzemplarz „Nie mamy pojęcia” wydawnictwa Insignis i chcemy podzielić się z Wami własnymi odczuciami.

W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii - Recenzja
Zbliża się jesień. Krótsze dni i dłuższe wieczory to doskonały moment, by sięgnąć po książkę. Na nasze biurko trafiła kolejna pozycja Wydawnictwa PWN - W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii. Coś na zachętę? Książkę czyta się świetnie, autor pisze jasno i atrakcyjnie dla odbiorcy i czuć to już od samego początku. Treść wciąga nie od 50 strony, a już od pierwszych słów wstępu. Nie jest to przesada.

Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia - Recenzja
Recenzja goni recenzję. Tym razem przedstawię Wam książkę „Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia” autorstwa Pana Andrzeja Kisielewicza. Jest to książka która mimo, że nie jest typową pozycją traktującą o szeroko pojętej astronomii, to jest w stanie zainteresować przynajmniej część z Was. Dlaczego? Miłośnicy astronomii często związani są w jakiś sposób z naukami ścisłymi. Nawet jeśli nie są, to wielu z nich nie jest zamknięta na nowe źródła wiedzy. Czego między innymi uczy autor? Po prostu - jak w codziennych i niewydumanych sytuacjach porządnie myśleć.

Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych - Recenzja
Poza Ziemię… Historia lotów międzyplanetarnych to kolejna książka, którą poddamy recenzji. Oczekiwania wobec tego tytułu automatycznie poszybowały poza granicę atmosfery ziemskiej. Wszystko za sprawą tematyki jakiej omówienia podjął się autor – Pan Krzysztof Ziółkowski. Już we wstępie drodzy czytelnicy rozwiewam wszelkie wątpliwości – tak ta książka to pigułka naprawdę ciekawych danych na temat dotychczasowych lotów międzyplanetarnych. To nie wszystko, bowiem w książce przeczytamy nie tylko o samych lotach. Autor wędruje po tematach bliskich głównemu zagadnieniu i przyznacie rację, że to tylko wzbogaca książkę.

Recenzja książki Laboratorium w szufladzie. Fizyka.
Dziś przedstawimy Wam kolejną odsłonę książki z serii Laboratorium w Szufladzie. Po optyce przyszedł czas na fizykę. Podobnie jak poprzednio, także i tym razem mamy do czynienia ze zbiorem doświadczeń i projektów o trzech stopniach trudności. Książka ta z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy fizykę trawią lepiej niż klasyczni humaniści i ponadto rzecz jasna wszystkim, którzy zniechęceni szkolnymi lekcjami fizyki chcą podejść do niej raz jeszcze – z nadzieją, że może być ciekawiej niż podczas 45-minutowych maratonów w szkolnej ławce.

Recenzja książki Laboratorium w szufladzie. Optyka.
Na biurko naszej redakcji trafiła pozycja książkowa, która bez wątpienia trafi do gustu czytelników lubiących poza treścią przejść do świata doświadczeń i eksperymentów. Książka wydawnictwa PWN „Laboratorium w szufladzie. Optyka” to pozycja, dzięki której możliwe stanie się samodzielne wykonanie konstrukcji optycznych. To idealne połączenie zabawy z nauką dla pasjonatów tego działu fizyki, ale też tych, którzy podjęli świadomą decyzję, że chcą wejść w jej świat.

Co to jest? Układ Słoneczny, Wszechświat, Grawitacja, Planeta - Sprawdź czy wiesz - Recenzja
Przed Wami kolejna recenzja książki wydawnictwa Arkady poruszającej tematykę szeroko pojętej astronomii. Tym razem przedstawiamy pozycję skierowaną do młodszych miłośników obserwacji nocnego nieba. "Co to jest?" to seria książek, wprowadzająca dzieci w świat nauki. Sposób przekazu jest dostosowany do odbiorców, a więc na każdej ze stron nie brakuje kolorowych grafik, zdjęć, ciekawostek i przyjaznego klimatu, który jest w stanie przenieść najmłodszych w samo centrum Wszechświata. "Co to jest? Układ Słoneczny, Wszechświat, Grawitacja, Planeta - Sprawdź czy wiesz" to przygoda przez 87 stron książki , która być może wciągnie Wasze dzieci w hobby, które i Wy pokochaliście jakiś czas temu.

Miesięczny przewodnik po niebie - Recenzja
Na nasze biurko trafiła ostatnio książka "Miesięczny przewodnik po niebie", autorstwa Iana Ridpatha i Wila Tiriona wydawnictwa Arkady. Pozycja z pewnością trafi w gusta większości z Was - miłośników astronomii odwiedzających nasz wspólny portal. Na 71 stronach skupiono informacje m.in. o położeniach wszelkich planet, gwiazdozbiorów, mgławic, galaktyk, czy obserwacjach zaćmień i meteorów od roku 2014 aż do roku 2019. Co ważne - przewodnik po niebie zaadresowany został do zarówno początkujących obserwatorów nieba, jak również tych, którzy mają już na swoim koncie wiele godzin poszukiwań astronomicznych obiektów.

51 rocznica lotu szympansa Enos. Historia zapomnianego bohatera.
Wielu z Was z pewnością słyszało o psie Łajka, który był pierwszym żywym stworzeniem na orbicie okołoziemskiej. Nieco inaczej jest z sympatycznym szympansem Enos, o którym słyszało prawdopodobnie niewielu. Dziś tj. 29 listopada 2012 roku, a więc w 51 rocznicę wyprawy, przypominamy istotne szczegóły z jego życia.

Wyładowania atmosferyczne - zagrożenia, zasady bezpieczeństwa
Wyładowania atmosferyczne towarzyszące gwałtownym burzom często niosą ze sobą fatalne konsekwencje. Co roku od uderzenia pioruna ginie co najmniej 1000 osób. Często nie wiemy jak zachować się podczas piorunującego spektaklu na naszym niebie. Zapraszamy do nowego artykułu, a w nim wszystko nt. wyładowań - zaczynając od ich rodzajów, idąc przez zagrożenia jakie niosą, kończąc na zasadach bezpieczeństwa.

NIBIRU (PLANETA X) Koniec Świata 2012 - Bzdura czy Prawda?
Czy planeta X (Nibiru) zagraża Ziemi? Czy w 2012 roku dojdzie do końca świata? Czy wiąże się on zarówno z przepowiedniami Majów jak i zbliżającym się obiektem, który miałby zderzyć się z naszą planetą? W dalszej części materiału przedstawimy Prawdziwą teorię na ten temat, odpowiadając na pytania i teorie elektryzujące całą sieć globalną.

Łajka - historia psa, który poświęcił życie dla idei
Łajkę zna niemal każdy, nie każdy jednak przyjrzał się dokładnie jej historii... Historii, która ukazuje niemal całe życie psa wychowanego na ulicach Moskwy. Kudriawka, bo tak nazywała się wcześniej, "poświęciła życie dla ZSRR" - socjalistycznego kraju, który nie potrafił przyznać się do błędu w konstrukcji maszyny.