NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nawigacja

Artykuły: RECENZJE

Astronomia ogólna od PWN już na polskim rynku - Recenzja
Wydawnictwo PWN przyzwyczaiło nas przez lata do wydawania książek o bardzo wysokiej jakości merytorycznej, ale również wysokiej szeroko pojętej atrakcyjności, która dla czytelnika wydaje się być bardzo istotna. Astronomia Ogólna została skonstruowana przede wszystkim z myślą o studentach pierwszych lat kierunków fizyka i astronomia. To jednak również potężna skarbnica wiedzy dla wszystkich miłośników szeroko pojętej astronomii.

Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią - Recenzja
Pamiętacie Oumuamua? Tajemniczy obiekt, który w październiku 2017 roku w odległości 30 mln. km od Ziemi odbył lot międzygwiezdny z okolic gwiazdy Wega w gwiazdozbiorze Lutni? Przelot ten uznano za pierwszy znany ludzkości lot międzygwiezdny wykonany przez naturalny obiekt. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie specyficzne zachowanie przybysza, czy też nietypowy wygląd. Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią to książka koncentrująca się na tym wydarzeniu. Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim. To, co może się podobać to fakt, że autor nie buja w obłokach, a precyzyjnie podpiera swoje tezy zgromadzonymi materiałami.

Andy Weir powraca i zachwyca. Recenzja książki Projekt Hail Mary
Mamy to! Na półki sklepowe trafił tytuł Projekt Hail Mary, za który odpowiada Andy Weir – twórca niezwykle ciepło przyjętej książki Marsjanin, czy również Artemis. Warto w ramach wstępu zaznaczyć, że podobnie jak Marsjanin, także i historia z nowej książki zostanie przeniesiona na ekrany. Niech świadczy to o tym, że stworzona treść naszpikowana jest elementami, jakie powinna posiadać trzymająca w napięciu przygoda.

Houston, lecimy! - recenzja tuż przed premierą
Houston, lecimy! to pozycja, która trafiła do nas jeszcze przed premierą przewidzianą na 10 marca. Dzięki temu możemy już teraz zachęcić Was do zarezerwowania kilku godzin wolnego czasu. Paul Dye zabierze Was bowiem w podróż dotąd niekoniecznie możliwą do przeżycia w sposób tak szczególny. W podróż tę wyruszycie z osobą niezwykle kompetentną – najdłużej pełniącą obowiązki dyrektora lotów w kosmos w historii USA. Autor zabierze Was wprost za zamknięte drzwi miejsca, w którym odbywa się kompletny proces nadzorowania lotów poza naszą planetę!

Koniec wszystkiego. Scenariusze kosmicznej apokalipsy - Recenzja
Początek Wszechświata wydaje się być tematem niewyczerpanym. Sam koniec Wszechświata to zagadnienie jeszcze bardziej zagadkowe i jednocześnie intrygujące. Katie Mack zabiera nas w podróż do odległej przyszłości przedstawiając kilka teorii zakończenia dosłownie wszystkiego, co nam znane. Atutem książki jest bez wątpienia nieodstraszający język, który będzie czytelny także dla odbiorców, którzy astronomią niekoniecznie się interesują, a mimo to są ciekawi świata i Wszechświata.

Wyobrażone życie - recenzja
W nasze ręce trafiła niedawno wypuszczona na rynek książka Wyobrażone Życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Wydawnictwa Copernicus Center Press, w której autorzy James Trefil (fizyk) i Michael Summers (planetolog) postanowili nieco pospekulować na temat tego jak, gdzie i jakie rodzaje życia mogą się rozwinąć chociażby na odkrytych już egzoplanetach. Książka jest tym samym zbiorem odważnych teorii, które jednak w połączeniu z naukowym podejściem sprawiają wrażenie jak najbardziej realnych. Jest to ponadto egzemplarz, którego treść z pewnością skłoni odbiorcę do dalszych analiz i uruchomienia wyobraźni. Wyobrażone życie to po prostu doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią myśleć niestandardowo, przewidywać przyszłość i przede wszystkim tych, których intryguje szeroko pojęta astronomia.

Meteory i Meteoryty - Recenzja kolejnej nowości od PWN
Deszcze meteorów to jedno z najbardziej uniwersalnych zjawisk astronomicznych. Zainteresowanie nimi jest bowiem tak ogromne, że wykracza poza środowisko miłośników szeroko pojętej astronomii. Faktem jest jednak, że Wy – pasjonaci lubicie wiedzieć więcej. Właśnie dla zakochanych w astronomii powstał recenzowany przez nas nowy tytuł wydawnictwa PWN – „Meteory i Meteoryty”, który zdradza zdecydowanie więcej niż to kiedy i gdzie można spodziewać się „spadających obiektów”.

Mars. W poszukiwaniu życia. Recenzja dojrzałej książki od PWN
Mars. W poszukiwaniu życia to książka bardzo dokładnie opisująca to, co ludzkość wie już o Czerwonej Planecie. Dzięki jej zawartości szczegółowo poznajemy historię badań planety, dowiadujemy się wszystkiego, co możliwe o szeroko pojętych śladach i dowodach istnienia życia, ale też zaczynamy dostrzegać ile teorii upadło, a ile nowych powstało przez blisko dwieście lat prób ludzkości zmierzających do rozszyfrowania tej intrygującej planety.

Człowiek. Istota Kosmiczna - Recenzja książki porywającej i obowiązkowej!
Człowiek. Istota kosmiczna to kolejna nowość od Wydawnictwa Znak jaką mamy przyjemność Wam zaprezentować i jednocześnie kolejna książka nafaszerowana ciekawostkami po brzegi. W dodatku czyta się ją bardzo szybko – nie tylko z racji tego, że skonstruowano ją w formie wywiadu, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, iż wciągających odpowiedzi udzielał doktor habilitowany nauk fizycznych Grzegorz Brona - po pierwsze pasjonat i jednocześnie astrofizyk, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej i miłośnik Teorii Wielkiego Wybuchu oraz Star Treka.

Niosąc Płomień, czyli Michael Collins szczerze o życiu astronauty
Niosąc Płomień to książka, która choć składa się z ponad 600 stron, to każdy jej fragment pochłaniany jest z prędkością światła. Wszystko za sprawą pasjonującej historii opowiedzianej przez przez Michaela Collinsa – legendarnego członka załogi Gemini 10 i Apollo 11. Ten aktualnie 89 letni astronauta, emerytowany w stopniu generała brygady z pełną szczerością postanowił opowiedzieć o przygodzie swojego życia.

Nik Pierumow znów to zrobił - recenzja II tomu Blackwater: Magia i Ogień
Pamiętacie naszą recenzję książki „Blackwater: Magia i Stal”? Z tego co wiemy przypadła ona do gustu przede wszystkim tej części z Was, która lubi czasem odskoczyć od pozycji naukowych w kierunku powieści z akcją osadzoną gdzieś we Wszechświecie. Mamy dla Was dobrą wiadomość – jesteśmy już po lekturze II tomu zatytułowanego „Magia i Ogień” i… żałujemy, że nie zrobiliśmy tego wcześniej!

Ścigając księżyc: naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną - Recenzja
Za nami 50 rocznica lądowania na Księżycu. Z tej okazji na półkach księgarni pojawiło się wiele tytułów traktujących o tym wydarzeniu. Na szczególną uwagę zasługuje pozycja Ścigając księżyc: naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną, wydawnictwa Bez Fikcji. Dlaczego? M.in. za sprawą zakresu jaki autorzy – Robert Stone i Alan Anders postanowili nam zaserwować.

Początki (prawie) wszystkiego. Recenzja kapitalnej książki nabitej ciekawostkami po same brzegi
Nie spodziewaliśmy się, że Początki (prawie) wszystkiego kryją w sobie aż tak kapitalnie opracowane treści, bogate w ilustracje i infografiki. Książkę tę czyta się tak płynnie, że nie sposób stwierdzić kiedy dotarliśmy do jej końca. Co najważniejsze – treść trafi do każdego – od ciekawej świata i Wszechświata młodzieży, przez osoby dotychczas mające zupełnie inne zainteresowania, aż po najstarszych mieszkańców naszej planety! Przekonajcie się z nami dlaczego.

Nowe teorie wszystkiego. Czy jesteśmy w stanie poznać jedyną właściwą prawdę?
Nowe teorie wszystkiego. Autor, zgodnie z nadanym książce tytułem winien zaprezentować nam własny punkt widzenia… wszystkiego? W pewnym sensie tak też czyni, ale skąd pewność, że jego teorie są tymi właściwymi? Tym bardziej, że na rynku pojawia się szereg pozycji autorów przekonanych o swoich racjach? Nad tym zastanawia się zresztą sam autor – czy kiedykolwiek uda nam się odkryć jedną teorię naukową, która będzie w stanie wyjaśnić wszystko, co zdążyło się wydarzyć i wydarzy się w przyszłości na każdym poziomie Wszechświata?

Pierwszy Człowiek - recenzja biografii Neila Armstronga
Pierwszy człowiek to autoryzowana biografia Neila Armstronga - człowieka, którego rzecz jasna nie trzeba Wam przedstawiać. Warto wspomnieć, że niemal w tym samym czasie na rynku pojawiła się zarówno książka jak i film – ten drugi z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Nie ulega jednak naszym zdaniem wątpliwości, że bogatsza (po prostu) jest książka, na podstawie której zresztą powstał wspomniany przed momentem film. Warto więc na początku sięgnąć po wersję papierową biografii.

Magia i Stal, czyli Nik Pierumow przenosi nas do światów, jakich jeszcze nie znamy
Nie ukrywamy, że odbieramy od Was pozytywne wiadomości o publikowanych przez nas recenzjach nie tylko tytułów z kategorii „nauka”, ale także powieści, które w mgnieniu oka potrafią przenieść Was do innego świata (np. do księżycowego miasta Artemis). Nie sposób więc nie polecić Wam książki „Magia i stal”, która na półki sklepowe trafiła niespełna miesiąc temu.

Kosmiczne zachwyty Neila deGrasse'a Tysona - Recenzja
Neil deGrasse Tyson wraca w świetnym stylu! Po bardzo udanej książce „Astrofizyka dla zabieganych”, którą przyszło nam recenzować rok temu, dziś sprawdzimy potencjał drzemiący w premierowym egzemplarzu pt. „Kosmiczne zachwyty”. Usiądźcie więc wygodnie, bo właśnie zaczynamy kolejną intrygującą podróż.

Recenzja - Kosmiczne dziewczyny. 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu
Kosmiczne dziewczyny. Co tak właściwie kryje się pod tytułem, którego napisania podjęła się Libby Jackson - jedna z największych brytyjskich ekspertek w dziedzinie kosmologii i jednocześnie kierownik programu kosmicznego brytyjskiej Agencji Kosmicznej? Nie może być inaczej – na każdej ze stron jej książki znajdziemy biografie kobiet, które dzięki swojemu talentowi, ale i ciężkiej pracy stały się fundamentem w dążeniu ludzkości do gwiazd.

Latający cyrk fizyki - recenzja potężnego zbioru niezwykłych ciekawostek!
Latający cyrk fizyki to zbiór kilkuset historii z życia wziętych, potwierdzających fakt, że fizyka towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Przyznać musimy, że podczas czytania bawiliśmy się świetnie, a wędrówkę przez siedem obszernych rozdziałów świadomie dawkowaliśmy sobie po kawałeczku, by frajda z obcowania z książką trwała jak najdłużej.

Fizyka w rysunkach - recenzja kolejnej perełki od Wydawnictwa PWN
PWN wykonuje kawał dobrej pracy, by każda z dziedzin nauki stawała się nam bliższa. To, co wyróżnia egzemplarze wypuszczane na rynek przez wydawnictwo, to fakt, że treść jaką prezentuje się odbiorcy jest często czytelna, łatwa w odbiorze i po prostu – atrakcyjna. Oczywiście nie brakuje też pozycji dla silnie wtajemniczonych odbiorców, ale też młodzieży lubującej się w komiksach. Jednym zdaniem – każdy znajdzie w zbiorach książkę odpowiadającą jego oczekiwaniom. Tym razem wydawnictwo uznało, iż polskim odbiorcom warto pokazać sposób w jaki amerykański autor - Don. S. Lemons ułożył odkrycia z zakresu fizyki zgromadzone przez ludzkość na przełomie 2600 lat… zaczynając od Talesa, docierając aż do teorii świetnego brytyjskiego fizyka Higgsa.