NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Houston, lecimy! - recenzja tuż przed premierą

Houston, lecimy! to pozycja, która trafiła do nas jeszcze przed premierą przewidzianą na 10 marca. Dzięki temu możemy już teraz zachęcić Was do zarezerwowania kilku godzin wolnego czasu. Paul Dye zabierze Was bowiem w podróż dotąd niekoniecznie możliwą do przeżycia w sposób tak szczególny. W podróż tę wyruszycie z osobą niezwykle kompetentną – najdłużej pełniącą obowiązki dyrektora lotów w kosmos w historii USA. Autor zabierze Was wprost za zamknięte drzwi miejsca, w którym odbywa się kompletny proces nadzorowania lotów poza naszą planetę!

 astronomia24
Autor zabierze Was wprost za zamknięte drzwi miejsca, w którym odbywa się kompletny proces nadzorowania lotów poza naszą planetę!


Paul Dye na przestrzeni lat nadzorował szereg lotów w przestrzeń kosmiczną. Miał więc perspektywę nieco inną niż ta, z której poszczególne misje opisują astronauci. Po lekturze książki musimy jednak stwierdzić, że jego praca była równie intrygująca, pouczająca, emocjonująca i niezwykle stresująca. Autor miał pod sobą ogromny zespół, który wykonywał w jednym czasie niezliczoną ilość operacji, mogących zadecydować o sukcesie lub katastrofie misji. Z książki cofamy się też do etapu rekrutacji, dowiadujemy się chociażby jakie warunki należy spełnić, by pełnić tak istotną funkcję. W ramach lektury otrzymujemy dostęp do naprawdę potężnej dawki wiedzy, która choć momentami przytłacza, to w efekcie doskonale nas rozwija, ale też elektryzuje i świetnie wprowadza w klimat wynoszenia w przestrzeń chociażby nieaktywnych już wahadłowców. Przywołać w tym miejscu wypada prom Endeavour będący jednocześnie ostatnim zbudowanym przez NASA. Autor rzecz jasna uczestniczył w jego ostatnim locie - 1 czerwca 2011 roku.

 astronomia24
Książka genialnie obrazuje jak wiele detali decyduje o ostatecznym sukcesie i jak wiele ludzi ma na niego wpływ.


Dyrektorowi lotów podczas tych misji towarzyszyły ogromne emocje. Wydaje się jednak, że równie ogromne były przy nim podczas zapisywania kolejnych kartek papieru. Momentami ma się wrażenie, że początek lotu nastąpić ma dosłownie za chwilę, a Paul Dye z całą armią nerwowo przewidują kilkadziesiąt ruchów naprzód. Nie da się ukryć, że sam lot poprzedzają analizy i symulacje, które autor równie precyzyjnie omawia. Książka genialnie obrazuje jak wiele detali decyduje o ostatecznym sukcesie i jak wiele ludzi ma na niego wpływ.

Houston Lecimy to książka obowiązkowa dla wszystkich zafascynowanych lotami w kosmos. Wiemy, że wśród Was jest wielu tęskniących tak jak my za erą wahadłowców. Możemy zapewnić, że przez sporą część książki będziecie czuć się dopieszczeni. I choć jak już wspomnieliśmy, momentami trudno przyswoić tak kolosalną dawkę wiedzy, jaką autor pragnie się dzielić, to bez względu na to po ostatniej stronie stwierdzicie, że zakończyliście właśnie piękną przygodę, a w Waszych umysłach zapisało się szereg historii i wiedzy niedostępnej dla wszystkich na pierwszej lepszej stronie internetowej.

 astronomia24
Dyrektorowi lotów podczas tych misji towarzyszyły ogromne emocje. Wydaje się jednak, że równie ogromne były przy nim podczas zapisywania kolejnych kartek papieru.


Tytuł oryginału: Shuttle, Houston: My Life in the Center Seat of Mission Control
Tłumaczenie: Stanisław Bończyk
Wydanie: 1
Data wydania: 2021-03-10
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 416
Format: 14.0 x 20.3 cm
Cena katalogowa: 49,90
ISBN: 978-83-287-1510-3
Autor: Paul Dye
Rok wydania: 2021
Gdzie kupić? muza.com.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]