NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Jesienny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo kilkutygodniowej przerwie w wieczornych obserwacjach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją o dogodnej dla każdego porze. Początek jesienni a co za tym idzie coraz krótsze dni z całą pewnością będą temu sprzyjać. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 7 października.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Niemcy złotym medalistą ERC 2020

AstronautykaZwycięzcą szóstej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event został zespół ERIG e.V z Niemiec. Tuż za nim na podium znalazła się czeska RoverOva, a brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii. W tegorocznym finale zawodów rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata.

Image  by Astronomia24
Niemcy złotym medalistą ERC 2020


Czytaj dalej: O wynikach zawodów ERC 2020...

Trzy dni kosmicznych atrakcji na światowym poziomie

AstronautykaJuż w najbliższy weekend entuzjaści nauki, kosmosu i wysokich technologii będą mogli uczestniczyć w najbardziej inspirującym wydarzeniu robotyczno-kosmicznym tego roku. W dniach 11-13 września 2020 odbędzie się finał szóstej edycji ERC Space and Robotics Event. Drużyny z 14 krajów świata wezmą udział w rywalizacji na największym sztucznym torze marsjańskim usypanym w Kielcach. Ich zmagania będzie można oglądać podczas trzydniowej transmisji online.

Image  by Astronomia24
Trzy dni kosmicznych atrakcji na światowym poziomie


Czytaj dalej: O zawodach ERC 2020...

Na czym polega hybrydowa formuła zawodów ERC 2020?

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji edycji ERC Space and Robotics Event wkraczają w kulminacyjną fazę. To jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który dojdzie do skutku w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Do ścisłego finału ERC, który odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata. Za niecały miesiąc zmierzą się w dwóch konkurencjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią im zdalny udział w zawodach. Na czym polega formuła hybrydowa ERC 2020?

Image  by Astronomia24
Hybrydowa odsłona ERC 2020


Czytaj dalej: O hybrydowej formule zawodów ERC 2020...

Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu

Ziemia4 sierpnia w porcie w Bejrucie doszło do ogromnej eksplozji. Skala wypadku była tak duża, że miejsce katastrofy można dostrzec z orbity okołoziemskiej. Europejskie satelity Sentinel, działające w ramach programu Copernicus, wykonały zdjęcia, które obrazują ogrom zniszczeń. Już chwilę po wybuchu w magazynie portowym świat obiegły zdjęcia, na których widać moment eksplozji. Skala zniszczeń w strefie 0 była tak ogromna, że można je było zaobserwować nawet z wysokości kilkuset kilometrów nad poziomem morza.

Image  by Astronomia24
Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu


Czytaj dalej: O eksplozji w Bejrucie widocznej z kosmosu...

Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji ERC Space and Robotics Event wkroczyły w kolejną fazę. Tegoroczne wydarzenie realizowane jest w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której we wrześniu zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Image  by Astronomia24
Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty


Czytaj dalej: O polskim hybrydowym torze ERC...

Dowództwo Kosmiczne USA: Rosja przeprowadziła test broni przeciwsatelitarnej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony dementuje.

Bezpieczeństwo15 lipca 2020 roku Rosja wystrzeliła na orbitę nowy obiekt 2543 o aktualnym widocznym na radarach oznaczeniu 45915. Zdaniem Amerykanów istnieją dowody na to, że Rosja przeprowadziła tym samym niedestrukcyjny test kosmicznej broni przeciwsatelitarnej. USA sygnalizuje, że to już kolejny zarejestrowany incydent z udziałem tego kraju mający miejsce w przestrzeni kosmicznej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wyjaśnia, że wystrzelony obiekt to mały satelita inspekcyjny.

Image  by Astronomia24
Wyobrażając sobie przyszłość łatwo można dojść do wniosku, że napięcie w przestrzeni kosmicznej może systematycznie wzrastać


Czytaj dalej: O incydencie i poznaj stanowisko strony amerykańskiej i rosyjskiej...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
6862 6 Justynna21
04-09-2020 10:41
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
1817 5 Justynna21
01-09-2020 14:07
Humor
TEMATY OGÓLNE
6959 6 Justynna21
01-09-2020 14:06
Dlaczego na tle Księzyca w ...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
158 1 Andrzej
23-07-2020 11:02
TELESKOP N-T BRESSER-Messie...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
399 3 Janusz1944
09-06-2020 01:12