NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie. Zdjęciowe podsumowanie.

Satelity i Sondy Kosmiczne26 odwiertów w gruncie, 23 przebyte kilometry, mnóstwo zdjęć i materiałów do analiz, to w ogromnym skrócie efekt dotychczasowej pracy łazika Curiosity. Dokładnie dziś, tj. 05.08.2020 roku ma miejsce 8 rocznica lądowania tego obiektu Marsie – czwartej od Słońca planecie naszego Układu Słonecznego. Pora na podsumowanie, garść zdjęć i wyjaśnień.

Image  by Astronomia24
8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie.


Czytaj dalej: Krótkie podsumowanie 8 lat pracy łazika Curiosity na Marsie...

Astronauci w kapsule Crew Dragon bezpiecznie wrócili na Ziemię. Misja SpaceX DM-2 zakończona sukcesem!

NASAZałogowa misja SpaceX DM-2 zakończyła się sukcesem. To niezwykle ważny moment, bowiem była to pierwsza w historii załogowa misja przeprowadzona przez NASA w ramach programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przy użyciu obiektu firmy prywatnej (SpaceX, której właścicielem jest miliardera Eion Musk). Doświadczeni astronauci Robert Behnken (3 lot) oraz Douglas Hurley (3 lot) sprowadzeni zostali w kapsule Crew Dragon. Lądowanie miało miejsce na wodach Zatoki Meksykańskiej w niedzielę 2.08.2020 r. o godzinie 20:48 czasu polskiego.

Image  by Astronomia24
Astronauci w kapsule Crew Dragin bezpiecznie wrócili na Ziemię.


Czytaj dalej: O misji SpaceX DM-2...

Ruszyły zapisy na XXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020

AstronomiaXXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020 odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy w naszym kraju zlot miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

Image  by Astronomia24
Widok na wyremontowaną siedzibę PPSAE


Czytaj dalej: O szczegółach zlotu OZMA 2020...

Helikopter Ingenuity pod lupą. Poznaj pierwszy śmigłowiec, który poleciał na Marsa

Satelity i Sondy KosmiczneMisja Mars 2020 z powodzeniem wystartowała w kierunku Marsa. Zespół NASA musi teraz uzbroić się w cierpliwość, bo pokonanie blisko 500 000 000 kilometrów potrwa do 18 lutego 2021 roku. Po wczorajszej prezentacji szczegółów misji, czas na bliższe poznanie helikoptera Ingenuity, który na brzuchu łazika Perseverance ma dostać się na powierzchnię Czerwonej Planety. To z pewnością ważne wydarzenie w dziejach ludzkości.

Image  by Astronomia24
Marsjański helikopter NASA (Wizja artystyczna) fot: NASA


Czytaj dalej: O helikopterze Ingenuity...

Perseverance - najcięższy łazik NASA rusza na Marsa. Wraz z nim mały helikopter.

Satelity i Sondy KosmiczneNiezwykle wyposażony, dopracowany i ciężki łazik Perseverance rusza dziś w kierunku Marsa. Wraz z nim mały helikopter, który będzie pierwszym obiektem latającym na planecie innej niż Ziemia. To nie wszystko, bowiem narzędzia w jakie wyposażono łazik robią piorunujące wrażenie. Wysokiej jakości kamery, urządzenie do cięcia skał to tylko wierzchołek góry lodowej. Trudno ukryć ekscytację! Jej pierwszym efektem jest ten przygotowany specjalnie dla Was obszerny materiał.

Image  by Astronomia24
Wizja artystyczna łazika Perseverance fot: NASA


Czytaj dalej: O Misji Mars 2020 i poznaj szereg szczegółów...

Mars przyciąga jak magnes. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę Hope!

Satelity i Sondy KosmiczneW jednej z poprzednich aktualności rozmawialiśmy z Wami na temat chińskiej misji Tianwen-1 skierowanej w stronę Marsa. Podziw budzi w nas rozmach bowiem w ramach jednej misji Chiny zamierzają wykorzystać orbiter, lądownik oraz łazik. Dziś chcemy zwrócić Wam uwagę na inną misję, która wystartowała dosłownie kilka dni przed Tianwen-1 i jej celem również jest Czerwona Planeta. Poznajcie sondę Hope i plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja sondy Hope


Czytaj dalej: O historycznej marsjańskiej misji Zjednoczonych Emiratów Arabskich...

Chiny lecą na Marsa i to jak! Misja Tianwen-1 rozpoczęta.

Satelity i Sondy KosmiczneWczoraj, tj. 23.07.2020 roku z kosmodromu Wenchang mieszczącego się na wyspie Hajnan z powodzeniem wystartowała bezzałogowa misja Tianwen-1, której celem jest dotarcie w lutym 2021 roku na Czerwoną Planetę. Co niezwykle istotne – w ramach jednej misji Chiny zamierzają wykorzystać orbiter, lądownik oraz łazik. Dotąd żadna misja planetarna nie została zrealizowana w taki sposób. Jeśli się powiedzie będzie to bez wątpienia ogromny sukces i przełom. Warto dodać, że jest to jednocześnie pierwsza indywidualna próba Chin, której celem jest wysłanie urządzeń na Marsa.

Image  by Astronomia24
Artystyczna koncepcja łazika marsjańskiego Tianwen-1 na Czerwonej Planecie fot: CCTV/CNSA


Czytaj dalej: O chińskiej misji Tianwen-1...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Dlaczego na tle Księzyca w ...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
56 1 Andrzej
23-07-2020 11:02
TELESKOP N-T BRESSER-Messie...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
278 3 Janusz1944
09-06-2020 01:12
Jeszcze raz światło popiela...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
173 1 pawlo-b
20-05-2020 22:24
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
139 0 bartek
16-05-2020 17:47
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
607 2 pawlo-b
15-05-2020 23:13

Perseidy 2020. Najbardziej wyczekiwany rój meteorów w tym roku!

Autor: astronomia24