NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

To oni zdobędą Marsa! Na międzynarodowych zawodach robotycznych ERC zobaczymy 16 drużyn z 7 krajów.

AstronautykaJuż we wrześniu, 16 najlepszych drużyn świata stanie w szranki w niezwykle elitarnych zawodach robotów marsjańskich - European Rover Challenge. Wśród finałowej szesnastki, która pojawi się na największym torze marsjańskim na świecie, zobaczymy kilka drużyn z Polski, w tym AGH Space Systems, która otwiera listę finalistów. Jak co roku, jury konkursu postawiło przed uczestnikami wymagania zbliżone do prezentowanych przez największe agencje kosmiczne.

Image  by Astronomia24
Na ERC zobaczymy 16 drużyn z 7 krajów.


Czytaj dalej: O European Rover Challenge 2022...

AstroShow 2022 - Jedenasta edycja AstroShow zapowiada się... wielkopolsko!

AstronomiaJedenasty zlot Astroshow 2022 odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia w miejscowości Trzebaw w woj. wielkopolskim. Delta Optical AstroShow to jedyne w swoim rodzaju doroczne spotkanie fascynatów makro i mikrokosmosu - zarówno tych stawiających pierwsze kroki, jak i tych, którzy pewnie poruszają się po obu dziedzinach. Jak co roku, w myśl zasady „od laika do Kopernika” clou AstroShow stanowić będą warsztaty praktyczne, m.in. z obsługi teleskopu i zasad prostej astrofotografii. Pokazy w Mobilnym Planetarium Cyfrowym umilą natomiast czas oczekiwania na zajęcia praktyczne pod nocnym niebem.

Image  by Astronomia24
Jedenasty zlot Astroshow 2022 odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia.


Czytaj dalej: O zlocie Delta Optical AstroShow...

Sukces chińskiej misji Chang'e 5. W próbkach z Księżyca znaleziono wodę.

Satelity i Sondy KosmiczneChińska misja Chang’e 5 przebiegła zgodnie z planem, czego efekty są niepodważalne. W próbkach skał i gleby pobranych z powierzchni Księżyca potwierdzono obecność wody. Obecność wody ma ogromne znaczenie dla przyszłych misji załogowych zakładających zamieszkanie ludzi na Srebrnym Globie. Badając wodę księżycową i jej źródło, dowiadujemy się również więcej o powstawaniu i ewolucji zarówno Księżyca, jak i Układu Słonecznego.

Image  by Astronomia24
Lądownik Chang'e 5 z zaznaczonym obszarem działania spektrometru LMS.
fot. Xinhua/Nature


Czytaj dalej: O misji Chang'e 5 i próbkach zawierających wodę...

Sektor kosmiczny, żeby rosnąć, potrzebuje know-how i specjalistów

AstronomiaAż 60% pracodawców z branży kosmicznej, którzy prowadzili w 2021 roku procesy rekrutacyjne, miało trudności ze znalezieniem pracowników. Wśród powodów wymieniają brak zainteresowania proponowanymi stanowiskami oraz niedopasowanie kompetencji. Dalszy rozwój sektora wymaga nie tylko ścisłej współpracy firm z ośrodkami akademickimi i badawczymi, ale również tworzenia wewnątrzsektorowych partnerstw, które umożliwią transfer wiedzy, tworzenie innowacyjnego środowiska pracy i kumulację wciąż niewystarczająco wysokich jak na polskie ambicje budżetów.

Image  by Astronomia24
Sektor kosmiczny, żeby rosnąć, potrzebuje know-how i specjalistów


Czytaj dalej: O rozwoju sektora kosmicznego...

Dziś o godzinie 11:14 rozpocznie się astronomiczne lato 2022

AstronomiaDziś, tj. 21 czerwca o godzinie 11:14 czasu polskiego Słońce przemieści się w znak Raka. Oznacza to dla nas rozpoczęcie astronomicznego lata. Dzisiejszy dzień będzie najdłuższym w roku, potrwa 16 godzin i 21 minut w południowej części Polski, natomiast w północnej części naszego kraju o około godzinę dłużej. Pora letnia cieszyć nas będzie aż do 23 września, kiedy to zastąpi ją jesień.

Image  by Astronomia24
21 czerwca będzie najdłuższym dniem 2022 roku


Czytaj dalej: O nadejściu astronomicznego lata 2022...

14 czerwca czeka nas wielka pełnia "Superksiężyc"

KsiężycWe wtorek 14 czerwca czeka nas bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne. Księżyc osiągnie perygeum, któremu będzie towarzyszyć pełnia. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Połączenie tych dwóch zjawisk niemal w jednym czasie stworzy nam wyśmienite warunki do obserwacji. Tarcza naszego naturalnego satelity będzie optycznie większa (14%) i bardziej jasna (30%).

Image  by Astronomia24
Podczas perygeum odległość Księżyca od Ziemi wyniesie 357 tysięcy km.
fot: Robin Ohia


Czytaj dalej: O zjawisku jakim jest "Superksiężyc"...

Satelita Omnispace Spark-2 z sukcesem umieszczony na orbicie

Satelity i Sondy KosmiczneWraz ze startem satelity zakończył się program Omnispace Spark. Jest to kolejny poważnym krok w stronę stworzenia pierwszej globalnej hybrydowej sieci komórkowej. Omnispace i Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), ogłosiły, że satelita Omnispace Spark-2™ dotarł na orbitę. Zakończenie fazy rozmieszczenia satelitów oznacza początek fazy rozwoju pierwszej na świecie sieci satelitarnej obsługującej technologię 5G.

Image  by Astronomia24
Satelita Omnispace Spark-2 z sukcesem umieszczony na orbicie


Czytaj dalej: O satelicie Omnispace Spark-2...