NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2018

Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24
Astronomia24 Astronomia24

Reklama

Sukces Polaków na European Rover Challenge

AstronautykaCzwarta edycja międzynarodowych zawodów robotycznych dobiegła końca. European Rover Challenge okazał się w tym roku pod wieloma względami rekordowy: ponad 400 konstruktorów z sześciu kontynentów, wybitne ikony światowej astronautyki w jednym miejscu, tłumy odwiedzających oraz największa w historii ERC Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych. A to wszystko odbywało się od 14 do 16 września, w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Image  by Astronomia24
"Finał European Rover Challenge 2018


Czytaj dalej: O finale European Rover Challenge 2018...

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej z wizytą w Polsce

Astronautyka400 konstruktorów robotów marsjańskich, spotkanie z brytyjskim astronautą i strefa pokazów naukowo-technologicznych wypełniona wykładami, prezentacjami i warsztatami. Najbliższy weekend zapowiada się kosmicznie, a to wszystko za sprawą European Rover Challenge – międzynarodowych zawodów robotycznych, które odbędą się w dniach 14-16 września br., w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Image  by Astronomia24
"Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej z wizytą w Polsce


Czytaj dalej: O European Rover Challenge 2018...

"Fizyka w rysunkach" już dostępna w księgarniach.

Książki i czasopisma astronomiczneLudzie starają się zrozumieć świat fizyczny od czasów starożytnych. Arystoteles miał jedną wizję (sfera niebieskich sfer jest doskonała), a Einstein inny (wszystkie ruchy są względne). Częściej niż nie, te różne rozumienia zaczynają się od prostego rysunku, przed-matematycznego obrazu rzeczywistości. Takie rysunki są skromnym, ale skutecznym narzędziem rzemiosła fizyka, częścią tradycji myślenia, nauczania i uczenia się przekazywanej przez wieki.

Image  by Astronomia24
"Fizyka w rysunkach" już dostępna w księgarniach.


Czytaj dalej: O nowej książce „Fizyka w rysunkach”...

Polski odbiornik GNSS dla małych satelitów i rakiet

AstronautykaPolscy specjaliści sektora kosmicznego tworzą programowalny odbiornik GNSS dla mikrosatelitów i rakiet. Urządzenie przeznaczone będzie m.in. do precyzyjnego wyznaczania pozycji małych satelitów na orbicie okołoziemskiej oraz stanie się elementem awioniki małych rakiet. Projekt realizowany jest w ramach konsorcjum przez GMV Innovating Solutions, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Hertz Systems.

Image  by Astronomia24
Konstelacja europejskich satelitów Galileo fot.ESA-P. Carril


Czytaj dalej: O odbiorniku GNSS dla małych satelitów i rakiet...

Hayabusa 2 coraz bliżej planetoidy Ryugu

Satelity i Sondy KosmiczneJapońska sonda Hayabusa 2 znajduje się już poniżej 1000 metrów od planetoidy Ryugu. Obecnie trwa badanie jej pola grawitacyjnego, by następnie podjęć decyzję o wyborze idealnego miejsca do pobrania pierwszej próbki, a także miejsca lądowania europejskiego lądownika znajdującego się na pokładzie sondy. To jednak dopiero początek historii sondy, która przez najbliższe miesiące będzie pracować w naprawdę trudnych warunkach.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja Hayabusa2


Czytaj dalej: O szczegółach misji Hayabusa 2...

Satelita Światowid gotowy do testów

AstronautykaSpółka SatRevolution jest gotowa do przeprowadzenia wszystkich niezbędnych testów Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Na realizację tych działań firma otrzymała grant w ramach projektu „Dolnośląski Bon na Innowacje”. Dzięki pozyskanym funduszom, SatRevolution nawiąże współpracę z partnerem naukowym, który zapewni infrastrukturę do testów: wibracyjnego i zgodności elektromagnetycznej. Trzeci test urządzenia spółka przeprowadzi samodzielnie, we własnej komorze termiczno-próżniowej.

Image  by Astronomia24
Satelita Światowid gotowy do testów


Czytaj dalej: O szczegółach misji Światowida...

12 sierpnia start misji Parker Solar Probe. Sonda dokona pomiarów bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej!

Słońce12 sierpnia około godziny 09:31-10:36 czasu polskiego z wyrzutni SLC-37B na Cape Canaveral wystrzelona zostanie rakieta nośna Delta-4H/Star-48BV, której zadaniem jest wyniesienie na orbitę heliocentryczną sondy kosmicznej Parker Solar Probe. Jest to historyczne wydarzenie, ponieważ będzie to pierwsza sonda, która dokona pomiarów bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej! Misja jest realizowana w ramach programu NASA Living with a Star.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja sondy Parker Solar Probe Autor: NASA


Czytaj dalej: O szczegółach misji Parker Solar Probe...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Użyj lasera w astronomii
ASTRONOMIA OGÓLNA
12 0 Abraham
17-09-2018 14:44
Słońce bez granic.
ASTRONOMIA OGÓLNA
95 1 pawlo-b
30-08-2018 08:35
Tunguska
ASTRONOMIA OGÓLNA
922 2 pawlo-b
22-08-2018 18:58
Meteoryty ? Zobaczyć niemoż...
ASTRONOMIA OGÓLNA
113 4 pawlo-b
21-08-2018 23:08
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
7141 10 pawlo-b
21-08-2018 22:42