NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

KRAKsat - satelita zbudowany w AGH poleciał w kosmos!

Satelity i Sondy KosmiczneSatelita KRAKsat zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został wysłany w przestrzeń kosmiczną. Wynosząca go rakieta Antares 230 wystartowała w środę, 17 kwietnia z należącego do NASA ośrodka Wallops Flight Facility na wschodnim wybrzeżu USA. KRAKsat to pierwszy na świecie satelita typu Cubesat, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną.

Image  by Astronomia24
Satelitę wyniosła rakieta Antares 230 fot: NASA


Czytaj dalej: O starcie i szczegółach misji KRAKsat...

Marka zawodów European Rover Challenge coraz bardziej rozpoznawalna na świecie

AstronautykaRekrutacja do 5. edycji European Rover Challenge została zakończona – do udziału w tegorocznych zawodach zgłosiło się 56 drużyn z 16 krajów i 6 kontynentów. Najlepsze z drużyn powalczą o miejsce na podium w czasie finałów, które odbędą się 13-15 września 2019 na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Zawodom towarzyszy zwiększone zainteresowanie ze strony firm i instytucji międzynarodowego sektora kosmicznego, w tym również Europejskiego Klastra Robotyki Kosmicznej PERASPERA.

Image  by Astronomia24
Marka zawodów European Rover Challenge coraz bardziej rozpoznawalna na świecie


Czytaj dalej: O szczegółach European Rover Challenge 2019...

Polskie firmy polecą w kosmos z Transition Technologies Managed Services

AstronautykaW marcu 2019 r. Transition Technologies Managed Services (TTMS) podpisało trzyletni kontrakt ramowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W ramach kontraktu TTMS będzie wspierać wybrane podmioty sektora kosmicznego biorące udział w programach ESA. Pomoc będzie koncentrowała się na obszarach Product Assurance / Quality Assurance i będzie opierała się na wiedzy eksperckiej kadr TTMS.

Image  by Astronomia24
Polskie firmy polecą w kosmos z Transition Technologies Managed Services


Czytaj dalej: O szczegółach kontraktu TTMS z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA)...

Satelity O3b dla SES z powodzeniem umieszczone na orbicie

AstronautykaCztery najnowsze satelity konstelacji O3b zbudowane przez Thales Alenia Space – wspólne przedsięwzięcie firm Thales (67%) i Leonardo (33%) – w roli głównego wykonawcy, dla przedsiębiorstwa SES, zostały z sukcesem wystrzelone z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa) przy użyciu rakiety Sojuz, obsługiwanej przez Arianespace. Poprzez wyniesienie tych czterech najnowszych satelitów Thales Alenia Space wspiera firmę SES w rozszerzeniu ich konstelacji do 20 satelitów. Pierwsze 4 satelity trafiły na orbitę w 2013 roku.

Image  by Astronomia24
Satelity O3b to zestaw 20 wysoce wydajnych satelitów zbudowanych przez Thales Alenia Space dla SES


Czytaj dalej: O satelitach konstelacji O3b...

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury!

Galaktyki  i Mgławice10 kwietnia 2019 r. "Tę datę zapamięta niebawem cały wszechświat...", a wszystko za sprawą opublikowanego przez astronomów pierwszego historycznego zdjęcia czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Opublikowane zdjęcie podczas wczorajszych sześciu konferencji prasowych odbywających się jednocześnie w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej i Waszyngtonie zostało wykonane w ramach projektu naukowego Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT).

Image  by Astronomia24
Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury Autor: EHT Collaboration.


Czytaj dalej: O historycznym pierwszym zdjęciu czarnej dziury i szczegółach odkrycia...

Smart-Wrocław Pierwsze polskie miasto, któremu SatRevolution udostępni dane satelitarne

AstronautykaOpracowanie i realizacja strategii inteligentnego miasta – to cel współpracy gospodarczej zawiązanej pomiędzy Miastem Wrocław, Instytutem Rozwoju Terytorialnego, Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej oraz polską firmą SatRevolution. Dzięki przełomowej inicjatywie, Wrocław wykorzysta dane satelitarne oraz informacje płynące z czujników naziemnych m.in. do walki ze smogiem i do monitoringu transportu w mieście.

Image  by Astronomia24
SatRevolution S.A. to spółka stworzona przez zespół ekspertów technologicznych.


Czytaj dalej: O realizacji strategii inteligentnego miasta...

Zmiana czasu na letni 2019

ZiemiaW niedzielę (31 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Wiele wskazuje jednak na to, że już w 2021 roku zmiana czasu zostanie zniesiona.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00


Czytaj dalej: O zmianie czasu na letni 2018...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
ISS
MISJE ZAŁOGOWE
28 0 Zeratul
17-04-2019 13:12
Wielkość obiektu
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
309 3 Piotr
08-03-2019 12:50
Humor
TEMATY OGÓLNE
6000 5 ekolog
17-11-2018 16:57
Słońce bez granic.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1441 2 kacperpos
11-10-2018 13:42
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1350 1 pawlo-b
27-09-2018 21:32