NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Rusza rejestracja na ERC 2023! Na uczestników czeka proces profesjonalnej certyfikacji

AstronautykaRuszyła rejestracja na jeden z największych konkursów robotyki planetarnej na świecie - European Rover Challenge. Organizatorzy ogłosili dodatkowo wprowadzenie nowatorskiego procesu certyfikacji. W toku zadań opartych na prawdziwych misjach wykonywanych przez łaziki na Marsie i Księżycu, Jury ERC będzie oceniać kompetencje i umiejętności przyszłych inżynierów. Od teraz zespoły akademickie z całego świata mogą dołączyć do rywalizacji i tym samym uzyskać szansę na zdobycie certyfikatu „ERC Space & Robotics Industry Standard Practice Programme”.

Image  by Astronomia24
Rusza rejestracja na ERC 2023


Czytaj dalej: O rejestracji i szczegółach ERC 2023...

W niedzielę 26 marca 2023 nastąpi zmiana czasu na letni

ZiemiaW niedzielę (26 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Od kilku lat mówi się o zniesieniu zmiany czasu. W Stanach Zjednoczonych dyskusje są już na zaawansowanym etapie.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00
fot. Astronomia24.com


Czytaj dalej: O zmianie czasu na letni 2023...

W poniedziałek 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna 2023

Ziemia20 marca o godzinie 22:25 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce przejdzie w punkt Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki, czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od 20 marca do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Image  by Astronomia24
Tegoroczny początek wiosny będzie pod względem pogody zdecydowanie lepszy niż poprzedni.
fot. Harke CC BY-SA 3.0 wikipedia.org


Czytaj dalej: O nadejściu wiosny i zapoznaj się z porównaniem warunków pogodowych jakie występowały na początku wiosny 2013-2023...

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

Statki kosmiczneJuż 20 marca będziemy mogli cieszyć się powrotem wiosny, a co za tym idzie bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli od 17 marca aż do 3 kwietnia.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Życie w przybliżeniu - Recenzja książki o niedoskonałościach w życiu codziennym

Książki i czasopisma astronomiczneŻycie w przybliżeniu to kolejna nowość wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo PWN. Książka przybliża naszą rzeczywistość i ujawnia jej niedoskonałości. Czy matematyka, która traktowana jest jako nauka ścisła może być niedoskonała? Astrofizyk – Janusz Osarczuk próbuje w swojej książce udowodnić szereg otaczających nas niedoskonałości na świetnie dobranych przykładach.

Życie w przybliżeniu - recenzja książki o niedoskonałościach w życiu codziennym
Autor na świetnie dobranych przykładach wspomina o braku sensu tworzenia projektu schodów z dokładnością do pikometrów, by zaraz podkreślić, że ważenie w sklepie towarów z dokładnością do mikrogramów pozbawione jest sensu.


Czytaj dalej: Recenzję książki "Życie w przybliżeniu"...

Symulator statku kosmicznego dla obserwatorium w Białkowie

AstronomiaSymulator edukacyjny statku kosmicznego zamówiony przez Uniwersytet Wrocławski został oficjalnie odebrany. Zamówienie zakładało dostarczenie czterech stacji symulacyjnych wraz z montażem do obserwatorium astronomicznego w Białkowie. Symulatory wykorzystują technologię VR, a scenariusz symulacji zakłada kilkunastominutową podróż przez Układ Słoneczny statkiem kosmicznym, podczas której zwiedzamy i poznajemy poszczególne planety i księżyce.

Symulator statku kosmicznego dla obserwatorium w Białkowie
Symulator edukacyjny statku kosmicznego w Białkowie
fot. flint.systems


Czytaj dalej: O symulatorze statku kosmicznego w obserwatorium w Białkowie...

2 marca startuje załogowa misja SpaceX Crew-6 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Statki kosmiczne2 marca 2023 r. o godzinie 06:34 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartuje rakieta nośna Falcon 9 wynosząc na orbitę załogową kapsułę SpaceX Crew-6 z czwórką astronautów na pokładzie. Do połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) dojdzie po około 25 godzinach od startu.

Image  by Astronomia24
Rakieta Falcon 9 oraz statek Dragon na wyrzutni LC-39A
fot. SpaceX


Czytaj dalej: O szczegółach misji SpaceX Crew-6...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
357 2 kkazek12
29-11-2022 07:42
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2236 2 mc500
05-09-2022 22:37
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3158 3 mc500
05-09-2022 22:37
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12250 7 mc500
02-09-2022 12:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
2502 2 mc500
30-08-2022 20:25