NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaOd dwóch dni możemy cieszyć się powrotem wiosny oraz bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli aż do 7 kwietnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Young Business - warsztaty dla młodzieży

Astronomia29 marca o godzinie 14:00 w "Przestrzeń from Facebook", ul. Koszykowa 61 w Warszawie odbędą się warsztaty dla młodzieży. YOUNG BUSINESS to warsztaty z przedsiębiorczości dla młodzieży, mające na celu zachęcanie do realizacji marzeń i skutecznego dążenia do celu. Będzie to interaktywny wykład, w którym to uczestnicy zdecydują o jakich aspektach chcą dowiedzieć się najwięcej. Warsztaty odbędą się w klimacie poszukiwań obszaru, gdzie można by zrobić największy biznes czerpiąc z rozwiązań kosmicznych.

Image  by Astronomia24
Spotkania Young Business odbędą się 29.03,19.04, 31.05, 14.06.


Czytaj dalej: O warsztatach Young Business...

Szkocka spółka Clyde Space partnerem budowy polskiego satelity Intuiton-1

AstronautykaBudowa Intuiton-1, satelity z wysokowydajną jednostką obliczeniową do aplikacji sztucznej inteligencji i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, wkracza w kolejną fazę. 15 marca 2019 r., realizująca projekt gliwicka firma KP Labs podpisała umowę ze szkocką spółką Clyde Space, na dostarczenie platformy satelitarnej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wystrzelenie Intuition-1 planowane jest na przełomie 2022 i 2023 roku.

Image  by Astronomia24
Gliwicka firma KP Labs, podpisała umowę, o wartości ponad 500 tys. funtów ze Clyde Space.


Czytaj dalej: O szczegółach współpracy i budowie satelity Intuiton-1...

W środę 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna 2019

Ziemia20 marca o godzinie 22:58 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od środy do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni, choć kto wie, czy już wkrótce zmiany czasu nie zostaną zniesione.

Image  by Astronomia24
Dokładnie rok temu przygotowywaliśmy się na prognozowane ochłodzenie do nawet -10°C oraz kilkudniowe opady śniegu


Czytaj dalej: O astronomicznej wiośnie i sprawdź jaka pogoda miała miejsce w poprzednich latach...

Misja Sojuz MS-12 - nowa załoga dotarła na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Statki kosmiczne14 marca o godzinie 20:14 czasu polskiego z wyrzutni 1/PU-5 na Bajkonurze wystrzelona została rakieta nośna Sojuz-FG, która wyniosła na orbitę załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-12. Jego połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nastąpiło w nocy 15 marca o godzinie 02:01 czasu polskiego. Aktualnie rakiety typu Sojuz służą do transportu kosmonautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz do wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę. W ramach misji MS-12 na pokład stacji został dostarczony statek ratowniczy oraz nowa stała załoga.

Image  by Astronomia24
15.03.2019 Start rakiety Sojuz w ramach misji MS-12. Autor: NASA


Czytaj dalej: O szczegółach misji Sojuz MS-12...

Astrobazy zapraszają wiosną

AstronomiaObserwacje gwiazdozbiorów wiosennego nieba to propozycja oferowana w marcu i kwietniu przez Astrobazy Kopernik. Zajęcia odbywają się w obserwatoriach w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Żninie, Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki), Inowrocławiu, Brodnicy i Unisławiu (powiat chełmiński). Astrobazy to nowoczesne, ogólnodostępne obserwatoria astronomiczne zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które powstały dzięki realizacji projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Image  by Astronomia24
Budynek Astrobazy w Kruszwicy.


Czytaj dalej: O wiosennych atrakcjach w Astrobazach...

Przyszłość technologii jest kobietą

Astronautyka„Szklany sufit” już dawno zaczął pękać. Działania prowadzone od lat przez środowisko feministyczne, nacisk na równouprawnienie i różnorodność na wszystkich etapach edukacji, a przede wszystkim ambicje i preferencje samych kobiet, co do wyboru zawodu, coraz silniej wpływają na obecny rynek pracy. Kobieta przestała być postrzegana jako pracownik drugiej kategorii, a wręcz jej obecność w kadrach stała się pożądana.

Image  by Astronomia24
Przyszłość technologii jest kobietą


Czytaj dalej: O udziale kobiet w rozwoju nowych technologii...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Wielkość obiektu
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
137 3 Piotr
08-03-2019 12:50
Humor
TEMATY OGÓLNE
5837 5 ekolog
17-11-2018 16:57
Słońce bez granic.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1330 2 kacperpos
11-10-2018 13:42
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1221 1 pawlo-b
27-09-2018 21:32
Użyj lasera w astronomii
ASTRONOMIA OGÓLNA
1159 1 Astronomia24
20-09-2018 18:08