NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Ostatni w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaRok 2023 zbliża się powoli ku końcowi a dni stają się coraz krótsze. Szybko zachodzące Słońce sprzyja prowadzeniu obserwacji astronomicznych już w godzinach popołudniowych. Przekonać będziemy mogli się o tym obserwując ostatnie w tym roku przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem między innymi w godzinach od 16:00 do 19:00. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 7 grudnia.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Start polskiego programu stażowego w strukturach Europejskiej Agencji Kosmicznej

AstronautykaPolska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchamia rekrutację na prestiżowe, dwuletnie staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dla absolwentów studiów magisterskich. Rekrutacja jest wynikiem porozumienia pomiędzy Ministrem Rozwoju i Technologii a ESA, dotyczycącego Narodowego Programu Stażowego (ang. National Trainee Programme).

Image  by Astronomia24
Start polskiego programu stażowego w strukturach Europejskiej Agencji Kosmicznej


Czytaj dalej: O programie stażowym w strukturach Europejskiej Agencji Kosmicznej...

Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi

ZiemiaOgłoszono wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet”. Internauci oraz jury, w którego skład weszli przedstawiciele czołowych instytucji sektora kosmicznego, wskazali 13 najlepszych zobrazowań satelitarnych ukazujących efekty globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Na podium znalazło się dwóch Polaków, którzy pokazali topniejący lodowiec na Alasce i katastrofalne skutki powodzi w Grecji. Wśród laureatów znaleźli się obywatele Włoch, Sri Lanki, Portugalii, Tanzanii, Austrii, Indii, a także czterech uczestników z Polski.

Image  by Astronomia24
I Miejsce "Water in the desert" Lorenzo Amici, Włochy


Czytaj dalej: O wynikach konkursu „Seize the beauty of our Planet”...

3 listopada opozycja Jowisza. Planeta najbliżej Ziemi w tym roku!

Planety i Egzoplanety3 listopada czekają nas najlepsze warunki do obserwacji Jowisza w 2023 roku. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i zarazem największa planeta Układu Słonecznego zbliży się do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku. Nisko nad wschodnim horyzontem nieba zauważymy Jowisza już po godzinie 16:40. Z upływem czasu warunki do obserwacji będą ulegać znaczącej poprawie. Gazowy olbrzym będzie widoczny na niebie przez całą noc. Takiego widowiska nie można przegapić!

Image  by Astronomia24
Do opozycji Jowisza dochodzi raz na 13 miesięcy
fot: cmk


Czytaj dalej: O opozycji Jowisza w 2023 roku...

Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczne464 strony, które zapisał dla nas Harry Cliff – fizyk cząstek elementarnych z Uniwersytetu w Cambridge i badacz Wielkiego Zderzacza Hadronów to niezwykła podróż mająca na celu znalezienie podstawowych składników materii oraz poznania ich historii. Jest to w pewnym sensie poszukiwanie idealnego przepisu na tytułową szarlotkę, a więc po przetłumaczeniu – na otaczający nas wciąż tajemniczy Wszechświat.

Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu - Recenzja
Z czego jest zrobiona materia? Dlaczego uniknęła unicestwienia podczas Wielkiego Wybuchu? Czy kiedykolwiek będziemy w stanie zrozumieć, jak wyglądały pierwsze chwile naszego Wszechświata?


Czytaj dalej: Recenzję książki "Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat"...

AROBS Polska zaangażowany w rozwój komunikacji pokładowej w europejskich misjach kosmicznych

AstronautykaAROBS Polska ogłosił uczestnictwo w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration” organizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Inicjatywa ma na celu rozwinięcie, zdefiniowanie i zademonstrowanie wykorzystania standardów Time Sensitive Networking (TSN) w komunikacji pokładowej europejskich misji kosmicznych. Standardy TSN mogą stanowić alternatywę dla istniejących rozwiązań, a także potencjalnie zrewolucjonizować sposób przesyłania i przetwarzania danych w misjach kosmicznych.

Image  by Astronomia24
AROBS Polska ogłosił uczestnictwo w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration”


Czytaj dalej: O uczestnictwie AROBS Polska w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration”...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
811 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
402 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
365 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2626 2 mc500
05-09-2022 20:37
Jakiej wielkości jest napr...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3600 3 mc500
05-09-2022 20:37