NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Ostatnie światło misji Gaia

Satelity i Sondy KosmicznePo 11 latach nieprzerwanej pracy w przestrzeni kosmicznej sonda kosmiczna Gaia, należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), zakończyła skanowanie nieba. Przez ten czas zebrała łącznie ponad 3 bln obserwacji dla około 2 mld gwiazd i innych obiektów. Dane zgromadzone przez misję Gaia zrewolucjonizowały nasz obraz Drogi Mlecznej i okolicznego Wszechświata. W misji Gaia aktywny udział biorą polscy naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Image  by Astronomia24
Sonda kosmiczna Gaia należąca do (ESA) zakończyła skanowanie nieba


Czytaj dalej: O zakończeniu skanowania nieba przez sondę Gaia...

04.01.2025 - Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca (Peryhelium)

ZiemiaW sobotę 4 stycznia o godzinie 14:28 czasu polskiego dojdzie do rekordowego w 2025 roku zbliżenia Ziemi do Słońca. Do końca roku nasza planeta już tego wyniku nie pobije. Dystans, jaki będzie dzielił oba obiekty wyniesie 147,1 mln km. Średnia odległość naszej planety od Słońca wynosi natomiast 149,6 mln km. Zbliżenie nie będzie miało jednak żadnego wpływu na temperaturę panującą na naszej planecie. Podobnie zresztą jak w lipcu podczas największego oddalenia (Aphelium).

Image  by Astronomia24
4 stycznia Ziemia znalazła się najbliżej Słońca w tym roku
Ziemia i Księżyc fot. NASA ESA


Czytaj dalej: O zbliżeniu Ziemi do Słońca 2025...

Maksimum meteorów z roju Kwadrantydów 2024 - Noc z 3/4 stycznia

Meteory i MeteorytyPoczątek roku wita miłośników astronomii jednym z ciekawszych zjawisk na nocnym niebie. W nocy z 3 na 4 stycznia będziemy mieli okazję do podziwiania maksimum meteorów z roju Kwadrantydów. Aktywność tego roju należy do bardzo wysokich - w ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować teoretycznie nawet do kilkudziesięciu zjawisk. Kwadrantydy będą widoczne na niebie do 7 stycznia. Jednak z każdym kolejnym dniem po maksimum aktywność będzie znacząco maleć.

Image  by Astronomia24
Wzrost aktywności Kwadrantydów jest bardzo krótki i gwałtowny
fot: cmk (Powiększ)


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Kwadrantydów 2025...

Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2025 roku

AstronomiaTradycyjnie jak co roku publikujemy na naszym portalu kalendarz najciekawszych zjawisk astronomicznych czekających nas w 2025 roku. W przyszłym roku standardowo będziemy mogli podziwiać wiele ciekawych koniunkcji ciał niebieskich, opozycji planet czy też ulubionych przez Was rojów meteorów. W 2025 roku najciekawsze zjawiska dla obserwatorów w naszym kraju to zakrycie Saturna przez Księżyc, płytkie częściowe zaćmienie Słońca oraz całkowite zaćmienie Księżyca. Zapraszamy do zapoznana się z nowym kalendarzem!

Image  by Astronomia24
Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2025 roku
tło Westend61 via Getty Images


Czytaj dalej: Zobacz kalendarz zjawisk astronomicznych w 2025 roku...

Technologia AI poleci na ISS w ramach polskiej misji IGNIS wiosną 2025 roku

AstronautykaKP Labs, polska firma specjalizująca się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego, zakończyła proces integracji jednostki przetwarzania danych LeopardISS. System ten, w formie Cube'a, został zaprojektowany do walidacji algorytmów AI w unikalnych warunkach kosmicznych. W listopadzie zakończono wszystkie wymagane procedury, w tym weryfikację kompatybilności z ICE Cubes Facility (ICF). Urządzenie uznano za w pełni zgodne z infrastrukturą ISS i gotowe do pracy na orbicie. Aktualnie LeopardISS znajduje się w ALTEC w Turynie, oczekując na start w ramach misji IGNIS w drugim kwartale 2025 roku.

Image  by Astronomia24
Technologia AI poleci na ISS w ramach polskiej misji IGNIS wiosną 2025 roku
fot. KP Labs


Czytaj dalej: O szczegółach polskiej misji IGNIS...

Lenovo wspiera grupę badawczą Silesian Phoenix przy tworzeniu projektu łazika marsjańskiego Phoenix III

Satelity i Sondy KosmiczneLenovo, globalny lider technologiczny, nawiązało współpracę z Silesian Phoenix – grupą studentów z Politechniki Śląskiej, którzy prowadzą prace nad konstrukcją łazika marsjańskiego Phoenix III. Lenovo wspiera projekt technologicznie, dostarczając zaawansowane narzędzia oraz urządzenia, które umożliwiły efektywną realizację prac projektowych. Studenci w trakcie pracy nad projektem korzystają z laptopów z serii ThinkPad, w tym mobilnej stacji roboczej ThinkPad P oraz profesjonalnych monitorów ThinkVision. Z kolei do sterowania łazikiem używają mobilnej konsoli Lenovo Legion Go.

Image  by Astronomia24
Lenovo wspiera grupę badawczą Silesian Phoenix przy tworzeniu projektu łazika marsjańskiego Phoenix


Czytaj dalej: O wsparciu Lenovo przy projekcie łazika marsjańskiego Phoenix III...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Pierwszy sprzęt astronomic...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12860 8 wiktorr7
16-01-2025 06:21
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1380 1 Andrzej
07-01-2025 14:40
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5028 2 Andrzej
24-12-2024 08:17
Różnice cenowe teleskopó...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3480 0 mandarin
19-12-2024 13:22
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1222 0 Justynna21
19-12-2024 13:11