NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

PIAP Space przedłuży życie satelitów

AstronautykaPolska firma PIAP Space, lider w dziedzinie robotyki kosmicznej, ogłosiła zakończenie projektu ORBITA, którego celem jest zwiększenie użyteczności i efektywności obsługi satelitów poprzez wprowadzenie chwytaków przeznaczonych do użycia na manipulatorach robotycznych na orbicie. Zaproponowane rozwiązanie umożliwi regularne misje konserwacyjne i naprawcze w trudnym środowisku kosmicznym, co pozwoli zaoszczędzić zasoby finansowe i technologiczne oraz przedłużyć czas działania satelitów. Równocześnie technologia znajdzie zastosowanie w misjach planetarnych i badaniach geologicznych.

Image  by Astronomia24
PIAP Space przedłuży życie satelitów


Czytaj dalej: O projekcie ORBITA...

Kluczowi przedstawiciele polskiego i europejskiego sektora kosmicznego spotkają się w Warszawie

AstronautykaPolska Strategia Kosmiczna, technologie kosmiczne w służbie bezpieczeństwa oraz współpraca z podmiotami zagranicznymi – to główne tematy czwartej edycji Forum Sektora Kosmicznego. W jego trakcie spotkają się polscy przedsiębiorcy związani z kosmosem, przedstawiciele rządu i administracji oraz goście z Europejskiej Agencji Kosmicznej i czołowych europejskich firm. Najważniejsze gospodarcze wydarzenie na kosmicznej mapie Polski odbędzie się 4 czerwca w Warszawie.

Image  by Astronomia24
Forum Sektora Kosmicznego 2024 już w czerwcu


Czytaj dalej: O Forum Sektora Kosmicznego 2024...

Zwycięzcy Direction: Space rozpoczęli wyjazd studyjny do wiodących ośrodków kosmicznych Europy

AstronautykaZwycięskie zespoły konkursu Direction: Space - HematopoiesISS, badający komórki krwiotwórcze szpiku, AGH Space Systems GraviTE Team, realizujący badania komórek macierzystych w mikrograwitacji oraz LASPA, koncentrujący się na zastosowaniu światła laserowego do stymulacji siewek w kosmosie rozpoczęły wyjazd studyjny do wiodących ośrodków kosmicznych w Europie. W czasie tygodniowej podróży zaprezentują i skonsultują swoje projekty z ekspertami Europejskiej Agencji Kosmicznej i CERN.

Image  by Astronomia24
Zwycięzcy Direction: Space rozpoczęli wyjazd studyjny do wiodących ośrodków kosmicznych Europy


Czytaj dalej: O szczegółach wyjazdu dla zwycięzców Direction: Space...

Polski satelita Intuition-1 dostarczył pierwsze zdjęcia przetworzone w kosmosie

Satelity i Sondy KosmicznePolski satelita Intuition-1 dostarczył na Ziemię pierwsze obrazy powierzchni naszej planety. Obrazy wyjątkowe, ponieważ pozyskane metodą hiperspektralną oraz przetworzone w kosmosie, na pokładzie satelity, przez mechanizmy sztucznej inteligencji. Zastosowanie zademonstrowanej przez firmę KP Labs technologii pozwoli na znaczący postęp w dziedzinie obserwacji Ziemi i poprowadzi do ulepszenia jakości danych dla różnorodnych zastosowań naukowych i komercyjnych.

Image  by Astronomia24
Polski satelita Intuition-1 dostarczył pierwsze zdjęcia przetworzone w kosmosie
fot. KP Labs/Intuition-1


Czytaj dalej: O pierwszych zdjęciach satelity Intuition-1...

Przyszłość robotyki kosmicznej na ERC 2024

AstronautykaSetki młodych inżynierów, przekraczając granice wyobraźni i własnych słabości, rozpoczęło rywalizację o szansę uczestnictwa w finałach 10. jubileuszowej edycji European Rover Challenge (ERC) – najtrudniejszych zawodach robotyki kosmicznej na świecie. W tym roku, 69 elitarnych drużyn, gotowych podjąć wyzwania naśladujące misje kosmiczne NASA, podjęło rękawicę rzuconą przez Organizatorów.

Image  by Astronomia24
Przyszłość robotyki kosmicznej na ERC 2024


Czytaj dalej: O przyszłości robotyki kosmicznej na ERC 2024...

W niedzielę 31 marca 2024 zmiana czasu na letni

ZiemiaW niedzielę (31 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Od kilku lat mówi się o zniesieniu zmiany czasu. W Stanach Zjednoczonych dyskusje są już na zaawansowanym etapie.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00
fot. Astronomia24.com


Czytaj dalej: O zmianie czasu na letni 2024...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3544 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
797 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1105 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44