NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

16 maja nie zobaczymy całkowitego zaćmienia Księżyca

KsiężycJuż w poniedziałek 16 maja dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, którego wbrew opinii wielu portali internetowych w Polsce nie będzie nam dane zaobserwować. Od kilku dni widzimy jak internet zalewany jest sensacyjnymi clickbaitowymi tytułami o całkowitym zaćmieniu Księżyca możliwym do zaobserwowania z terytorium naszego kraju. Wyjaśniamy. Majowe całkowite zaćmienie Księżyca nie będzie widoczne z Polski, a jedynie sam jego początek.

Image  by Astronomia24
Całkowite zaćmienie Księżyca z 2018 roku. fot: Maciek


Czytaj dalej: O majowym zaćmieniu Księżyca...

Majowy powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaOd ostatnich wieczornych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej minęło 7 tygodni. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Połowa maja przyniesie nam ciepłe dni, które w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Wieczorne przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 29 maja.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Czołowy operator satelitarny ARABSAT podpisał kontrakt z Thales Alenia Space na dostawę satelity typu Software-Defined

Satelity i Sondy KosmiczneARABSAT, wiodący operator satelitarny w regionie Bliskiego Wschodu i w Afryce oraz Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%) podpisały umowę na budowę satelity ARABSAT-7A. Zgodnie z porozumieniem będzie to w pełni dostosowany satelita SDS (Software-Defined Satellite) oparty na rozwiązaniu Thalesa – Space Inspire (INstant SPace In-orbit REconfiguration.

Image  by Astronomia24
ARABSAT-7A fot: Thales Alenia Space


Czytaj dalej: O budowie satelity ARABSAT-7A...

Maksimum eta Akwarydów - Noc z 5 na 6 maja 2022

Meteory i MeteorytyPo kwietniowym maksimum meteorów z roju Lirydów przyszedł czas na znacznie bardziej efektowny rój meteorów tej wiosny. Mowa oczywiście o eta Akwarydach, które rozpoczynają swoją coroczną aktywność pod koniec kwietnia. Już w nocy z 5 na 6 maja będziemy mogli zaobserwować największą aktywność tego roju dochodzącą do nawet 60 obiektów w ciągu godziny. Warto jednak pamiętać, że eta Akwarydy najlepiej obserwować w drugiej połowie nocy lub przed samym wschodem słońca.

Image  by Astronomia24
Eta Akwarydy Autor: Jeff BerkesAutor: Jeff Berkes


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju eta Akwarydów 2022...

Czy Rosja wycofa się z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)?

Statki kosmiczneRosyjska propaganda po raz kolejny straszy o wycofaniu się z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Gdy do tego dojdzie, Roskosmos nie będzie już dostarczać sprzętu ani ludzi na pokład stacji. W najnowszych groźbach zapowiedziano również wstrzymanie wszystkich eksperymentów naukowych prowadzonych do tej pory z Niemcami z ESA oraz chęć odłączenia swoich modułów "Zaria", "Zwiezda", "Poisk", "Nauka" oraz "Priczał". Według Kremla ma to być "kara" za zachodnie sankcje nałożone na rosyjski przemysł.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O groźbach Rosji dotyczących misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Ukończono kalibrację Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba - Pierwsze zdjęcia w pełnej ostrości!

TeleskopyNASA ogłosiła, że system optyczny Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba został poprawnie skalibrowany i jest w pełni gotowy do prowadzenia obserwacji. Na potwierdzenie NASA opublikowała nowe zdjęcia w pełnej ostrości. Warto jednak zaznaczyć, że do pierwszych regularnych obserwacji będziemy musieli poczekać do połowy czerwca, kiedy ukończona zostania kalibracja pozostałych instrumentów naukowych.

Image  by Astronomia24
Fotografie testowe - Ostrość została ustawiona na gwiazdy będące w polu widzenia każdego instrumentu. fot: NASA/STScI


Czytaj dalej: O kalibracji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba...

Międzynarodowa VIII Konferencja Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Technologii nt. "Międzynarodowe Prawo Lotnicze i Kosmiczne - wyzwania i zagrożenia"

ZiemiaMiędzynarodowa VIII Konferencja Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Technologii nt. „Międzynarodowe Prawo Lotnicze i Kosmiczne – wyzwania i zagrożenia” współorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów oraz Zakład Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego, odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2022 roku w auli Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, bud. A0, ul. Stanisława Pigonia 1.

Image  by Astronomia24
VIII Międzynarodowa Konferencja Prawa Lotniczego i Kosmicznego | ELSA Rzeszów


Czytaj dalej: O VIII Konferencji Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Technologii...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki astronomiczne
INNE
3855 3 egaudia
07-11-2021 11:02
filmy
INNE
10989 15 egaudia
07-11-2021 11:00
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
8572 7 egaudia
07-11-2021 10:51
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3206 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1298 1 Morek
22-07-2021 07:48