NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Sonda Chang'e 5 leci na Księżyc. Lądowanie w niedzielę 29 listopada!

Statki kosmiczne23 listopada 2020 o godzinie 21:30 czasu polskiego Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna wysyłała na Księżyc sondę Chang’e 5, której głównym zadaniem będzie lądowanie na powierzchni srebrnego globu oraz pobranie do 2 kg gruntu w celu przetransportowania go na Ziemię. Warto zwrócić uwagę, że będzie to pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek księżycowego gruntu od czasu lotu radzieckiej Łuny 24 w 1976 roku!

Image  by Astronomia24
Sonda Chang'e 5 leci na Księżyc. Lądowanie w niedzielę 29 listopada!


Czytaj dalej: O szczegółach misji Chang'e 5...

To koniec nadziei dla legendarnego radioteleskopu Arecibo

TeleskopyW listopadzie 2016 roku na łamach naszego portalu pisaliśmy o czarnych chmurach zgromadzonych nad legendarnym 900-tonowym radioteleskopem Arecibo usytuowanym w Puerto Rico. Po czterech latach od tamtego komunikatu ogłoszono, że ten potężny obiekt znany nie tylko z fenomenalnej pracy, ale też z filmów GoldenEye, Kontakt czy gry Just Cause 2 został oficjalnie wyłączony z użytkowania.

Image  by Astronomia24
Widoczne uszkodzenia w Obserwatorium Arecibo. Listopad 2020 r. fot: University of Central Florida


Czytaj dalej: O radioteleskopie Arecibo...

Ostatni w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaRok 2020 zbliża się powoli ku końcowi a dni stają się coraz krótsze. Szybko zachodzące Słońce sprzyja prowadzeniu obserwacji astronomicznych już w godzinach popołudniowych. Przekonać będziemy mogli się o tym obserwując ostatnie w tym roku przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem między innymi w godzinach od 16:00 do 19:00. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 11 grudnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Powołano komisję do zbadania przyczyn katastrofy rakiety Vega, w wyniku której utracono dwa satelity: SEOSat-Ingenio oraz Taranis.

Statki kosmiczneDokładnie osiem minut po starcie rakiety nośnej Vega, na pokładzie której znajdowały się dwa satelity: hiszpański SEOSat – Ingenio do badania powierzchni Ziemi oraz francuski badawczy Taranis, tuż po zainicjowaniu zapłonu silnika czwartego stopnia, doszło do utraty prędkości i zmiany trajektorii lotu rakiety. W katastrofie utracono nie tylko rakietę, ale przede wszystkim cenny ładunek.

Image  by Astronomia24
Satelita Taranis (Wizja artystyczna)


Czytaj dalej: O utracie współtworzonego przez CBK PAN satelity badawczego Taranis....

SpaceX Crew-1 dociera na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Statki kosmiczne16 listopada o godzinie 1:27 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartowała rakieta nośna Falcon 9 wynosząc na orbitę załogową kapsułę SpaceX Crew-1 z czwórką astronautów na pokładzie. Lot przebieg zgodnie z planem i już po zaledwie dobie statek Crew Dragon firmy SpaceX zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczynając pierwszą kontraktową misje załogową dla agencji kosmicznej NASA.

Image  by Astronomia24
Astronauci SpaceX Crew-1 udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną fot: NASA/Joel Kowsky


Czytaj dalej: O szczegółach misji SpaceX Crew-1...

Wyobrażone życie - recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneW nasze ręce trafiła niedawno wypuszczona na rynek książka Wyobrażone życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Wydawnictwa Copernicus Center Press, w której autorzy James Trefil (fizyk) i Michael Summers (planetolog) postanowili nieco pospekulować na temat tego jak, gdzie i jakie rodzaje życia mogą się rozwinąć chociażby na odkrytych już egzoplanetach. Książka jest tym samym zbiorem odważnych teorii, które jednak w połączeniu z naukowym podejściem sprawiają wrażenie jak najbardziej realnych. Jest to ponadto egzemplarz, którego treść z pewnością skłoni odbiorcę do dalszych analiz i uruchomienia wyobraźni.

Image  by Astronomia24
Autorzy postanowili nieco pospekulować na temat tego jak, gdzie i jakie rodzaje życia mogą się rozwinąć chociażby na odkrytych już egzoplanetach


Czytaj dalej: Recenzję książki Wyobrażone życie...

Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu z platformy CREODIAS

Satelity i Sondy KosmiczneCloudFerro, dostawca innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze, ogłasza wyniki konkursu „Seize the beauty of our planet” na najpiękniejsze zobrazowania Ziemi z platformy CREODIAS. Decyzją internautów najpiękniejszym zdjęciem Ziemi pozyskanym na platformie CREODIAS został obraz autorstwa Adama Wasilewskiego „Once upon a time on Ice Floe”. Zdjęcie przedstawia obszar na granicy Kanady z Grenlandią i pochodzi z satelity Sentinel-2 programu Copernicus, który wykonał je w lipcu 2020 roku.

Image  by Astronomia24
Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu z platformy CREODIAS


Czytaj dalej: O najpiękniejszych zdjęciach Ziemi z platformy CREODIAS...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Co to może być?
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
193 5 AdiS
18-11-2020 13:17
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
1415 3 Justynna21
17-11-2020 07:08
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
7022 6 Justynna21
10-11-2020 14:31
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
101 1 Andrzej
08-11-2020 19:16
Bresser
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
87 1 Andrzej
25-10-2020 20:05