Betelgeza to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, o której bardzo głośno zrobiło się na przełomie 2019-2020 roku za sprawą największego od stu lat spadku jej jasności. Wśród zarówno ekspertów, jak i pasjonatów pojawiły się pytania – czy Betelgeza skończy jako supernowa i tym samym czeka nas spektakularna eksplozja, która rozświetli niebo niczym Słońce. Znamy już rzeczywistość. Naukowcy przy użyciu Teleskopu Hubbla zaobserwowali, że gwiazda wyrzuciła w przestrzeń niezarejestrowaną dotąd ilość masy, która po ochłodzeniu znacząco zmniejszyła widoczność emitowanego przez nią światła.
Ilustracja wyrzutu masy na powierzchni Betelgezy.
fot. NASA, ESA, Elizabeth Wheatley (STScI)
Dziś tj. 15 sierpnia 2022 roku mija dokładnie 45 lat od odebrania tajemniczego Sygnału Wow!. W 1977 roku dr Jerry R. Ehman za pomocą radioteleskopu Big Ear należącego do Uniwersytetu Stanu Ohio odebrał silny sygnał radiowy uznany jako potencjalnie sztucznie wytworzony i pochodzący spoza Układu Słonecznego. Sygnał z sekwencją mocy "6EQUJ5" trwał przez 72 sekundy i nigdy później nie udało się już go zaobserwować. Przez lata Sygnał Wow! stał się obiektem wielu badań i analiz, jak również obiektem powstania wielu teorii spiskowych.
Radioteleskop Big Ear, Ohio State University Radio Observatory
Obserwatorium działało w latach 1963-1998. Widok na północ od północnego zachodu.
fot. Bigear.org / NAAPO Rok 1995.
Dziś tj. 14 sierpnia Saturn znajdzie się w opozycji względem Słońca co sprawi, że warunki do obserwacji gazowego olbrzyma będą dla miłośników astronomii najlepsze. Podczas opozycji szósta planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca znajdzie się najbliżej Ziemi w tym roku. Przy użyciu teleskopu mamy szansę do zaobserwowania większej ilości szczegółów na tle tarczy Saturna niż zwykle.
O godzinie 19:10 czasu polskiego Saturn znajdzie się najbliżej Ziemi
Droga hiszpańskiego inżyniera na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem mogłaby z powodzeniem stanowić inspirację dla niejednej hollywoodzkiej produkcji. Ale zanim to się stanie, Pedro Duque zainspiruje swoją historią odwiedzających i uczestników 8. edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Finał ERC 2022 odbędzie się w dniach 9–11 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
Pedro Duque gościem specjalnym ERC 2022
fot. NASA/ESA
Spotkania z ekspertami branży kosmicznej, przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także możliwość rozwoju kompetencji przydatnych w sektorze lotniczo-kosmicznym. Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń, na których nie może zabraknąć wszystkich tych, którzy interesują się kosmosem. Program edukacyjno-szkoleniowy New Space Leaders to unikalny cykl spotkań z udziałem ekspertów z branży kosmicznej, skierowany do osób z Podkarpacia, zainteresowanych tą tematyką.
New Space Leaders w Rzeszowie.
Znamy terminy kolejnych spotkań
Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), oraz włoski startup MIPRONS podpisały umowę na opracowanie wysoce innowacyjnego systemu napędowego dla satelitów, wykorzystującego wodę jako paliwo. W oparciu o zastrzeżoną technologię MIPRONS, której włoski patent został rozszerzony na 49 innych krajów, zminiaturyzowany pędnik o dużej sile ciągu będzie wykorzystywał bardzo ekologiczny, ekonomiczny materiał pędny – wodę.
Innowacyjna inicjatywa ma służyć zrównoważonemu i ekologicznemu
wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej
fot. COSMO-SkyMed Second Generation VX-2898 Mid High
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie próżnuje i dostarcza nam coraz bardziej efektowne zdjęcia. Tym razem na cel wybrano galaktykę Koło Wozu (Cartwheel), oddaloną o około 500 milionów lat świetlnych od Ziemi. Koło Wozu to galaktyka pierścieniowa znajdująca się w konstelacji Rzeźbiarza, a jej średnica wynosi około 150 tys. lat świetlnych.
Galaktyka Koło Wozu (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba)
fot. NASA, ESA, CSA, STScI