NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

W grudniu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie umieszczony na orbicie. (Aktualizacja)

TeleskopyW końcu po wielu latach opóźnień agencja kosmiczna NASA podała do wiadomości publicznej ostateczną datę startu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Teleskop zostanie umieszczony na orbicie już 22 grudnia 2021 r. Pierwotnie JWST miał rozpocząć swoją pracę już w 2011 roku jednak ciągnące się w nieskończoność opóźnienia w budowie spowodowały 10 letnie opóźnienie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest gigantyczny wzrost kosztów misji z 1,6 mld dol. do ponad 10 mld dolarów.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Autor: NASA


Czytaj dalej: O szczegółach misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba... (Nowa data startu)

24 listopada premiera książki: Odlot. Elon Musk i szalone początki SpaceX

Książki i czasopisma astronomiczneImponująca opowieść o powstawaniu jednego z najbardziej znanych kosmicznych przedsięwzięć – firmie SpaceX oraz opowiadająca historię jej twórcy i wizjonera - Elona Muska. To książka o podboju kosmosu, spełnianiu marzeń, wielkich ambicjach i ogromnym sukcesie. SpaceX powstał 20 lat temu. W ciągu dwóch dekad stał się liderem posiadającym największą liczbę satelit, tworzy pionierskie rakiety kosmiczne i jako pierwsza prywatna firma wystrzelił człowieka na orbitę. Pół wieku po wyścigu kosmicznym to SpaceX stał się najważniejszą obok NASA firmą zajmującą się eksploracją kosmosu.

Image  by Astronomia24
„Odlot. Elon Musk i szalone początki SpaceX”


Czytaj dalej: O książce „Odlot. Elon Musk i szalone początki SpaceX”...

Ostatni w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaRok 2021 zbliża się powoli ku końcowi a dni stają się coraz krótsze. Szybko zachodzące Słońce sprzyja prowadzeniu obserwacji astronomicznych już w godzinach popołudniowych. Przekonać będziemy mogli się o tym obserwując ostatnie w tym roku przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem między innymi w godzinach od 16:00 do 19:00. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 8 grudnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Maksimum meteorów z roju Leonidów w nocy z 17 na 18 listopada.

Meteory i MeteorytyWieczorem będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim są spadające meteory. W nocy z 17 na 18 listopada przypada bowiem maksimum Leonidów. Obecności Leonidów możemy spodziewać się do 30 listopada, jednak to w nocy ze środy na czwartek zaobserwujemy ich największą aktywność. Szacuje się, że w ciągu godziny będziemy mogli zobaczyć od 10 do 15 obiektów.

Image  by Astronomia24
Maksimum meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2021...

Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneOd lat jesteśmy świadomi, że odwiedzacie nasz portal, bo tak samo jak my jesteście niezwykle ciekawi świata i Wszechświata. Łączy nas wspólna pasja, dlatego wiemy, że lubicie nie tylko treści ściśle związane z astronomią, ale też bardziej lub mniej z nią spokrewnione. Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat to książka genialnie prezentująca trzy miliony lat historii naszej planety. Całość z przygodowym akcentem, bo jak inaczej nazwać relacje odkrywców z wizyt w grobowcach pełnych złota i zagrożeń, czy miastach kryjących się w centrum dżungli?

Image  by Astronomia24
Zaginione miasta, prastare grobowce. 100 odkryć, które odmieniły świat to książka genialnie prezentująca trzy miliony lat historii naszej planety.


Czytaj dalej: Recenzję książki Zaginione miasta, prastare grobowce...

Czas kosmosu - Recenzja światowego bestsellera

Książki i czasopisma astronomiczneJeśli pominęliście fakt, że światowy bestseller „The Case for Space” autorstwa Roberta Zubrina od zaledwie kilku miesięcy dostępny jest na polskim rynku, to koniecznie usiądźcie na chwilę w fotelu Za sprawą Wydawnictwa PWN szersze grono odbiorców może sięgnąć po tę genialną pozycję, w której nie tylko opisywana jest aktualnie trwająca rewolucja w lotach kosmicznych, ale też chociażby wyścig, w którym udział biorą przedsiębiorcy.

Image  by Astronomia24
Lektura Czasu kosmosu to bez wątpienia dobrze wykorzystane kilka godzin wolnego wieczoru


Czytaj dalej: Recenzję książki Czas kosmosu...

Startuje Cosmic Challange: Pathfinder!

Astronomia“Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką Kosmosu. Edycja „Cosmic Challenge: Pathfinder” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski i realizowana jest we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi z Francji. Challange ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania kosmicznych zainteresowań. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla trójki zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi we Francji.

Image  by Astronomia24
Startuje Cosmic Challange: Pathfinder!


Czytaj dalej: O konkursie Cosmic Challange: Pathfinder...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki astronomiczne
INNE
3470 3 egaudia
07-11-2021 11:02
filmy
INNE
10650 15 egaudia
07-11-2021 11:00
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
7891 7 egaudia
07-11-2021 10:51
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2866 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
927 1 Morek
22-07-2021 07:48