NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca - Tranzyt 11 listopada! (Aktualizacja: Zobacz zdjęcia)

SłońceW poniedziałek 11 listopada w dniu Narodowego Święta Niepodległości czeka nas jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych w kończącym się 2019 roku. Mowa oczywiście o tranzycie. W czym tkwi sekret? Planeta Merkury przejdzie wtedy na tle tarczy Słońca, co zdarza się niezwykle rzadko. Kolejna okazja do obserwacji takiego zjawiska będzie dopiero za 13 lat, tj. w 2032 roku! Dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, więc warto wykorzystać nadarzającą się okazję do obserwacji tak niezwykłego zjawiska.

Image  by Astronomia24
Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca już 11 listopada 2019


Czytaj dalej: O przejściu Merkurego na tle tarczy Słońca...(Aktualizacja: Zobacz zdjęcia)

Canon EOS Ra - pełnoklatkowy bezlusterkowiec zaprojektowany z myślą o astrofotografii

AstronomiaWarszawa, 6 listopada 2019 r. – Canon zaprezentował pierwszy pełnoklatkowy, konsumencki aparat do astrofotografii – EOS Ra. To model konstrukcyjnie oparty na korpusie EOS R, który spośród obecnie dostępnych na rynku aparatów do astrofotografii wyróżnia się mobilną konstrukcją, a do tego nie wymaga zewnętrznego zasilania oraz podłączenia do komputera podczas fotografowania. Zapewnia przy tym wyjątkową jakość obrazu, charakterystyczną dla serii EOS R, także dzięki możliwości korzystania z szerokiej gamy urządzeń optycznych, w tym z obiektywów RF.

Image  by Astronomia24
Canon EOS Ra – pełnoklatkowy bezlusterkowiec zaprojektowany z myślą o astrofotografii


Czytaj dalej: O Canon EOS Ra - aparcie stworzonym do astrofotografii...

Kosmiczne badania rynkowe, czyli o wykorzystaniu danych ze zdjęć satelitarnych w badaniach rynkowych

AstronautykaCzy można w ciągu kilku godzin odpowiedzieć na pytanie, ile jest inwestycji budowlanych na terenie całego miasta, kraju, kontynentu, a nawet całej kuli ziemskiej? W jaki sposób najszybciej policzyć wszystkie wieżowce, farmy wiatrowe czy konkretne uprawy na określonym obszarze? Dziś, dzięki zdjęciom z satelitów powstają narzędzia umożliwiające szybkie zliczenie dowolnych zasobów, które są możliwe do zaobserwowania z kosmosu.

Image  by Astronomia24
Kosmiczne badania rynkowe, czyli o wykorzystaniu danych ze zdjęć satelitarnych w badaniach rynkowych


Czytaj dalej: O kosmicznych badaniach...

Zmiana czasu na zimowy 2019

ZiemiaW niedzielę (27 października) o godzinie 3:00 nastąpi zmiana czasu na zimowy. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 2:00. Oznacza to wydłużony czas spania. Niestety przez najbliższe miesiące będziemy mieć do czynienia z szybko zapadającym zmrokiem. Czas zimowy zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 3:00 na 2:00


Czytaj dalej: O zmianie czasu na zimowy 2019...

Poznań głównym gospodarzem Europejskiego Tygodnia Robotyki

AstronautykaW dniach 14-16 listopada stolica Wielkopolski stanie się centrum europejskiej dyskusji o robotyce i sztucznej inteligencji. To właśnie Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie gospodarzem Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki 2019. Oprócz branżowych dyskusji w gronie ekspertów, organizatorzy przygotowują także otwartą dla odwiedzających strefę wystawców z mnóstwem atrakcji dla pasjonatów nauki w każdym wieku.

Image  by Astronomia24
Poznań głównym gospodarzem Europejskiego Tygodnia Robotyki!


Czytaj dalej: O szczegółach wydarzenia...

Nowa mapa pokrycia terenu w Europie opracowana przez naukowców z CBK PAN

ZiemiaNaukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali metodę automatycznego i szybkiego tworzenia szczegółowych map pokrycia terenu w skali całego świata. Prototyp mapy, na razie obejmującej tylko Europę, powstał na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mapa przedstawia stan pokrycia terenu w Europie w roku 2017 i uwzględnia 13 najistotniejszych klas, w tym obszary rolnicze, lasy (osobno liściaste i iglaste), tereny zbudowane, bagna, torfowiska.

Image  by Astronomia24
Mapa pokrycia terenu w Polsce opracowana w ramach projektu S2GLC


Czytaj dalej: O nowych mapach pokrycia terenu w Europie...

Maksimum meteorów z roju Orionidów 2019

Meteory i MeteorytyOd początku października na nocnym niebie możemy obserwować pojawiające się pierwsze meteory z roju Orionidów. Najciekawiej jednak będzie w nocy z 20 na 21 oraz z 21 na 22 października, gdy rój ten osiągnie swoje coroczne maksimum. Szacuje się, że w ciągu godziny obserwatorzy będą mogli zobaczyć około 20-40 obiektów. Nie sposób jednak przewidzieć ich dokładnej ilości. Przypomnijmy, że w latach 2006 i 2007 w ciągu godziny można było dostrzec nawet 70 obiektów!

Image  by Astronomia24
Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Orionidów 2019...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Filtry i okulary
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
379 3 Ufo
06-10-2019 19:28
ISS
MISJE ZAŁOGOWE
339 0 Zeratul
17-04-2019 13:12
Wielkość obiektu
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
753 3 Piotr
08-03-2019 12:50
Humor
TEMATY OGÓLNE
6433 5 ekolog
17-11-2018 16:57
Słońce bez granic.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1860 2 kacperpos
11-10-2018 13:42