NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Deorbitacja części chińskiej rakiety Jielong

Satelity i Sondy KosmicznePolska Agencja Kosmiczna informuje o przewidywanym na 27 lutego 2025 r. wejściu członu rakiety Jielong w atmosferę Ziemi. Jielong 3 (CZ-11A) to chińska komercyjna orbitalna rakieta nośna wystrzelona z pływającej platformy na Morzu Żółtym. Masa górnego stopnia rakiety (po wykonaniu misji) szacowana jest na 500 kg, co stanowi niskie ryzyko przetrwania jej fragmentów po jej wejściu w atmosferę ziemską i upadku na Ziemię.

Image  by Astronomia24
Komunikat POLSA


Czytaj dalej: O deorbitacji części chińskiej rakiety Jielong...

Wyjaśnienia POLSA dotyczące niekontrolowanego wejścia w atmosferę części rakiety Falcon 9 należącej do SpaceX (Aktualizacja)

Satelity i Sondy KosmiczneW związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi spadku na Ziemię obiektów mogących pochodzić z obserwowanej nad Polską fragmentacji szczątków rakiety Falcon 9, POLSA przekazuje poniżej wyjaśnienia techniczne z tym związane. Na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 11 tysięcy czynnych satelitów i ponad 15 tysięcy obiektów zidentyfikowanych zwanych śmieciami kosmicznymi.

Image  by Astronomia24
Człon rakiety o masie ok. 4 ton, pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4


Czytaj dalej: O niekontrolowanym wejściu w atmosferę członu rakiety nośnej...

Komunikat POLSA w sprawie niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej

AstronautykaPolska Agencja Kosmiczna (POLSA), Zespół Departamentu Bezpieczeństwa Kosmicznego (DBK) potwierdza, że w nocy w godz. 04:46 – 4:48, 19 lutego 2025 r. doszło nad terytorium Polski do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej FALCON 9 R/B – obiektu o numerze NORAD / COSPAR ID 62878 / 2025-022Y. Człon rakiety o masie ok. 4 ton, pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4, która wystartowała z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii w dn. 1 lutego 2025 r.

Image  by Astronomia24
Człon rakiety o masie ok. 4 ton, pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4


Czytaj dalej: O niekontrolowanym wejściu w atmosferę członu rakiety nośnej...

PIAP Space dostarcza mocowania dla misji satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej

Satelity i Sondy KosmicznePIAP Space zakończyło prace nad systemem mocowania satelity, tzw. clamp bandem, który został przekazany firmie Thales Alenia Space do wykorzystania przy integracji i testach misji ROSE-L realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). To pierwsze takie zlecenie realizowane przez polską firmę i zakupione przez dostawcę produktu do ESA, co stanowi istotny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Projekt ten pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa mogą dostarczać zaawansowane technologie dla międzynarodowych programów kosmicznych i spełniać rygorystyczne wymagania jakościowe ESA, NASA czy innych podmiotów rynku kosmicznego.

Image  by Astronomia24
PIAP Space dostarcza mocowania dla misji satelitarnej ESA


Czytaj dalej: O mocowaniach "clamp band" dla misji satelitarnej ESA...

Załoga Ax-4 w Warszawie

AstronautykaPeggy Whitson, Sławosz Uznański-Wiśniewski, Tibor Kapu – co ich łączy? Kosmos! I to właśnie kosmos połączył tych astronautów we wspólnej misji Ax-4, która już wiosną tego roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 5 lutego w Centrum Nauki Kopernik opowiadali o tym, z jakimi wyzwaniami i szansami wiąże się ta misja, co kochają w swojej pracy i dlaczego tak istotne jest, żebyśmy wszyscy otworzyli się na tak ważny dzisiaj temat – space.

Image  by Astronomia24
Załoga Ax-4 w Warszawie


Czytaj dalej: O wizycie załogi Ax-4 w Warszawie...

KP Labs rewolucjonizuje zastosowanie AI w misjach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej

AstronautykaPolska spółka sektora kosmicznego KP Labs, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC), Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) oraz zespołem MI2.AI z Politechniki Warszawskiej, poinformowała o realizacji projektu PINEBERRY – inicjatywy, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, przejrzystości i niezawodności systemów sztucznej inteligencji (AI) wykorzystywanych w misjach kosmicznych.

Image  by Astronomia24
KP Labs rozwija AI dla misji kosmicznych ESA


Czytaj dalej: O rozwoju AI dla misji kosmicznych ESA...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11402 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3046 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4849 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1024 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15453 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31