NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaJuż 20 marca będziemy mogli cieszyć się powrotem wiosny, a co za tym idzie bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli od 16 do 29 marca.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Deorbitacja części chińskiej rakiety Jielong

Satelity i Sondy KosmicznePolska Agencja Kosmiczna informuje o przewidywanym na 27 lutego 2025 r. wejściu członu rakiety Jielong w atmosferę Ziemi. Jielong 3 (CZ-11A) to chińska komercyjna orbitalna rakieta nośna wystrzelona z pływającej platformy na Morzu Żółtym. Masa górnego stopnia rakiety (po wykonaniu misji) szacowana jest na 500 kg, co stanowi niskie ryzyko przetrwania jej fragmentów po jej wejściu w atmosferę ziemską i upadku na Ziemię.

Image  by Astronomia24
Komunikat POLSA


Czytaj dalej: O deorbitacji części chińskiej rakiety Jielong...

Wyjaśnienia POLSA dotyczące niekontrolowanego wejścia w atmosferę części rakiety Falcon 9 należącej do SpaceX (Aktualizacja)

Satelity i Sondy KosmiczneW związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi spadku na Ziemię obiektów mogących pochodzić z obserwowanej nad Polską fragmentacji szczątków rakiety Falcon 9, POLSA przekazuje poniżej wyjaśnienia techniczne z tym związane. Na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 11 tysięcy czynnych satelitów i ponad 15 tysięcy obiektów zidentyfikowanych zwanych śmieciami kosmicznymi.

Image  by Astronomia24
Człon rakiety o masie ok. 4 ton, pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4


Czytaj dalej: O niekontrolowanym wejściu w atmosferę członu rakiety nośnej...

Komunikat POLSA w sprawie niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej

AstronautykaPolska Agencja Kosmiczna (POLSA), Zespół Departamentu Bezpieczeństwa Kosmicznego (DBK) potwierdza, że w nocy w godz. 04:46 – 4:48, 19 lutego 2025 r. doszło nad terytorium Polski do niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety nośnej FALCON 9 R/B – obiektu o numerze NORAD / COSPAR ID 62878 / 2025-022Y. Człon rakiety o masie ok. 4 ton, pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4, która wystartowała z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii w dn. 1 lutego 2025 r.

Image  by Astronomia24
Człon rakiety o masie ok. 4 ton, pochodził z misji Space X Starlink Group 11-4


Czytaj dalej: O niekontrolowanym wejściu w atmosferę członu rakiety nośnej...

PIAP Space dostarcza mocowania dla misji satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej

Satelity i Sondy KosmicznePIAP Space zakończyło prace nad systemem mocowania satelity, tzw. clamp bandem, który został przekazany firmie Thales Alenia Space do wykorzystania przy integracji i testach misji ROSE-L realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). To pierwsze takie zlecenie realizowane przez polską firmę i zakupione przez dostawcę produktu do ESA, co stanowi istotny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Projekt ten pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa mogą dostarczać zaawansowane technologie dla międzynarodowych programów kosmicznych i spełniać rygorystyczne wymagania jakościowe ESA, NASA czy innych podmiotów rynku kosmicznego.

Image  by Astronomia24
PIAP Space dostarcza mocowania dla misji satelitarnej ESA


Czytaj dalej: O mocowaniach "clamp band" dla misji satelitarnej ESA...

Załoga Ax-4 w Warszawie

AstronautykaPeggy Whitson, Sławosz Uznański-Wiśniewski, Tibor Kapu – co ich łączy? Kosmos! I to właśnie kosmos połączył tych astronautów we wspólnej misji Ax-4, która już wiosną tego roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 5 lutego w Centrum Nauki Kopernik opowiadali o tym, z jakimi wyzwaniami i szansami wiąże się ta misja, co kochają w swojej pracy i dlaczego tak istotne jest, żebyśmy wszyscy otworzyli się na tak ważny dzisiaj temat – space.

Image  by Astronomia24
Załoga Ax-4 w Warszawie


Czytaj dalej: O wizycie załogi Ax-4 w Warszawie...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3143 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4790 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5269 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4051 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21988 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44