NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Trwa aktywność Perseidów! Maksimum meteorów w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Meteory i Meteoryty17 lipca rozpoczęła się aktywność jednego z najbardziej wyczekiwanych w tym roku rojów meteorów. Mowa oczywiście o popularnych i lubianych przez miłośników astronomii Perseidach. Aktywność tego roju na nocnym niebie potrwa aż do 24 sierpnia. Warto jednak zaznaczyć, że prawdziwy spektakl rozpoczyna się dopiero w dniach od 10 do 14 sierpnia gdy przypada szczyt aktywności tego roju. Podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować nawet 100 obiektów w ciągu godziny.

Image  by Astronomia24
Podczas maksimum zaobserwujemy do 100 meteorów w ciągu godziny. (Powiększ) fot: MariuszGr.


Czytaj dalej: O deszczu meteorów z roju Perseidów 2020...

Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji ERC Space and Robotics Event wkroczyły w kolejną fazę. Tegoroczne wydarzenie realizowane jest w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której we wrześniu zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Image  by Astronomia24
Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty


Czytaj dalej: O polskim hybrydowym torze ERC...

Dowództwo Kosmiczne USA: Rosja przeprowadziła test broni przeciwsatelitarnej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony dementuje.

Bezpieczeństwo15 lipca 2020 roku Rosja wystrzeliła na orbitę nowy obiekt 2543 o aktualnym widocznym na radarach oznaczeniu 45915. Zdaniem Amerykanów istnieją dowody na to, że Rosja przeprowadziła tym samym niedestrukcyjny test kosmicznej broni przeciwsatelitarnej. USA sygnalizuje, że to już kolejny zarejestrowany incydent z udziałem tego kraju mający miejsce w przestrzeni kosmicznej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wyjaśnia, że wystrzelony obiekt to mały satelita inspekcyjny.

Image  by Astronomia24
Wyobrażając sobie przyszłość łatwo można dojść do wniosku, że napięcie w przestrzeni kosmicznej może systematycznie wzrastać


Czytaj dalej: O incydencie i poznaj stanowisko strony amerykańskiej i rosyjskiej...

Prototyp statku Starship wykonał próbny lot. Elon Musk na dobrej drodze ku misji na Marsa?

AstronautykaPrototyp statku Starship, za który odpowiada firma SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk wykonał 5 sierpnia 2020 roku o godzinie 1:57 czasu polskiego próbny lot. Obiekt uniósł się na wysokość około 150 metrów, by po kilkudziesięciu sekundach prawidłowo wylądować we wskazanej strefie. Starship to niezwykle istotny projekt firmy SpaceX, który w wersji finalnej ma posłużyć do transportu astronautów, ale też turystów na inne obiekty we Wszechświecie. Nacisk ma być położony na Księżyc i Mars, który niezwykle intryguje właściciela firmy.

Image  by Astronomia24
Udany lot na wysokość około 150 metrów trwał kilkadziesiąt sekund, fot: SpaceX


Czytaj dalej: Dowiedz się jak Eion Musk planuje kolonizować Marsa i poznaj szczegóły projektu...

8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie. Zdjęciowe podsumowanie.

Satelity i Sondy Kosmiczne26 odwiertów w gruncie, 23 przebyte kilometry, mnóstwo zdjęć i materiałów do analiz, to w ogromnym skrócie efekt dotychczasowej pracy łazika Curiosity. Dokładnie dziś, tj. 05.08.2020 roku ma miejsce 8 rocznica lądowania tego obiektu Marsie – czwartej od Słońca planecie naszego Układu Słonecznego. Pora na podsumowanie, garść zdjęć i wyjaśnień.

Image  by Astronomia24
8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie.


Czytaj dalej: Krótkie podsumowanie 8 lat pracy łazika Curiosity na Marsie...

Astronauci w kapsule Crew Dragon bezpiecznie wrócili na Ziemię. Misja SpaceX DM-2 zakończona sukcesem!

NASAZałogowa misja SpaceX DM-2 zakończyła się sukcesem. To niezwykle ważny moment, bowiem była to pierwsza w historii załogowa misja przeprowadzona przez NASA w ramach programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przy użyciu obiektu firmy prywatnej (SpaceX, której właścicielem jest miliardera Eion Musk). Doświadczeni astronauci Robert Behnken (3 lot) oraz Douglas Hurley (3 lot) sprowadzeni zostali w kapsule Crew Dragon. Lądowanie miało miejsce na wodach Zatoki Meksykańskiej w niedzielę 2.08.2020 r. o godzinie 20:48 czasu polskiego.

Image  by Astronomia24
Astronauci w kapsule Crew Dragin bezpiecznie wrócili na Ziemię.


Czytaj dalej: O misji SpaceX DM-2...

Ruszyły zapisy na XXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020

AstronomiaXXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020 odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy w naszym kraju zlot miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

Image  by Astronomia24
Widok na wyremontowaną siedzibę PPSAE


Czytaj dalej: O szczegółach zlotu OZMA 2020...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Dlaczego na tle Księzyca w ...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
77 1 Andrzej
23-07-2020 11:02
TELESKOP N-T BRESSER-Messie...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
300 3 Janusz1944
09-06-2020 01:12
Jeszcze raz światło popiela...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
187 1 pawlo-b
20-05-2020 22:24
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
150 0 bartek
16-05-2020 17:47
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
632 2 pawlo-b
15-05-2020 23:13

Perseidy 2020. Najbardziej wyczekiwany rój meteorów w tym roku!

Autor: astronomia24