NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) widoczna nad polskim niebem

KometyNieokresowa kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) odkryta w styczniu 2023 r. przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan oraz Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS) jest już widoczna nad polskim niebem gołym okiem tuż po zachodzie Słońca. Kometa minęła Ziemię 12 października w odległości około 70,7 miliona kilometrów. Z upływem każdej kolejnej doby będzie przemieszczać się coraz wyżej nad horyzontem stwarzając dogodniejsze warunki do jej obserwacji. Zapowiada się więc tej jesieni prawdziwy spektakl na niebie! Tego nie można przegapić.

Image  by Astronomia24
Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)
fot. cafuego CC BY-SA 2.0


Czytaj dalej: O szczegółach obserwacji komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)...

Hera, czyli europejska misja w obronie planetarnej z udziałem polskich inżynierów

Satelity i Sondy Kosmiczne7 października 2024 roku na orbitę wyruszyła sonda Hera, otwierając nowy rozdział w historii obrony planetarnej. Ta przełomowa misja, będąca owocem współpracy ESA i NASA, ma na celu przetestowanie technologii, które mogą ochronić Ziemię przed asteroidami. W sercu sondy kryje się innowacyjny system autonomicznej nawigacji, opracowany przez GMV, jedną z największych firm europejskiego sektora kosmicznego. Polscy inżynierowie również brali udział w tworzeniu tego systemu, którego możliwości zostaną sprawdzone w jednym z najbardziej fascynujących kosmicznych eksperymentów naszych czasów.

Image  by Astronomia24
Hera, czyli europejska misja w obronie planetarnej z udziałem polskich inżynierów
fot. ESA


Czytaj dalej: O szczegółach misji HERA...

Jakich danych dostarczają nam satelity? Wyjątkowa wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej w AGH w Krakowie

Satelity i Sondy KosmiczneNa terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stanęła wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej. Plenerowa ekspozycja "Kierunek Ziemia/Kosmos" prezentuje jak obserwacje satelitarne rewolucjonizują różne obszary życia. Dowiemy się z niej m.in. w jaki sposób obserwacja Ziemi i nowoczesna technologia pomagają nam lepiej poznać naszą planetę. Prezentowane na wystawie treści uchylają rąbka tajemnicy i wyjaśniają w jaki sposób dane z satelit pomagają rozwiązywać współczesne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo międzynarodowe czy produkcja żywności.

Image  by Astronomia24
Wyjątkowa wystawa Europejskiej Agencji Kosmicznej w AGH w Krakowie


Czytaj dalej: O wystawie Europejskie Agencji Kosmicznej w AGH w Krakowie...

Zachowajmy piękno naszej planety! Rusza piąta edycja międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne

ZiemiaZmiany klimatu powodują nieodwracalne następstwa na Ziemi, zagrażając ekosystemom i miastom. Konieczne jest intensyfikowanie działań minimalizujących negatywne skutki klimatyczne oraz monitorowanie stanu planety, co nie może się odbyć bez danych satelitarnych. Piąta edycja organizowanego przez CloudFerro konkursu „Seize the beauty of our Planet” zachęca społeczność naukowców danych, badaczy, ekologów i entuzjastów dziedziny obserwacji Ziemi z całego świata do zobrazowania na podstawie danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu Copernicus najcenniejszych miejsc na Ziemi, których istnienie jest zagrożone negatywnymi skutkami globalnego ocieplenia.

Image  by Astronomia24
Woda na pustyni – zwycięskie zdjęcie konkursu "Seize the beauty of our Planet" w 2023 roku
fot. Lorenzo Amici


Czytaj dalej: O Seize the beauty of our Planet 2024...

Przewodnik podróżnika po gwiazdach - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneWydawnictwo PWN wypuściło na rynek niezwykle intrygującą pozycję pt. Przewodnik podróżnika po gwiazdach. Książka naszpikowana jest fachową wiedzą, za którą odpowiada Les Johnson, jeden z czołowych naukowców na świecie, aktywnie pracujący nad realizacją międzygwiezdnych lotów kosmicznych. Nie ulega więc wątpliwości, że otrzymujemy informacje z pierwszej ręki. A jeśli dodamy do tego zamiłowanie autora do tematów future oraz Science-fiction utrzymujemy mieszankę wybuchową, która wgniata w fotel i rozgrzewa wyobraźnię.

Przewodnik podróżnika po gwiazdach - Recenzja
Przewodnik uchyla wrota do zagadnień krążących wokół skierowania człowieka w stronę innych układów gwiezdnych


Czytaj dalej: Recenzję książki "Przewodnik podróżnika po gwiazdach"...

Badania grawitacji Ziemi z kosmosu - kontrakt dla Polaków

AstronautykaFirma inżynierii kosmicznej, Sener Polska, pozyskała, w ramach konsorcjum kierowanego przez Airbus Defence and Space, kontrakt na dostarczenie prototypu urządzenia Mass Trim Mechanism (MTM). W pierwszej kolejności zostanie przygotowany breadboard, tzn. pierwsza wersja mechanizmu wykonana w sposób reprezentacyjny, nie uwzględniając szczegółowych wymagań co do, np. czystości wykorzystanych stopów. Docelowo rolą MTM będzie wyważenie środka ciężkości satelity, którego część będzie stanowił.

Image  by Astronomia24
Projekt NGGM - Next Generation Gravity Mission
fot. ESA


Czytaj dalej: O badaniach grawitacji Ziemi z kosmosu...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Mój kanał YT o kosmosie i...
TEMATY OGÓLNE
31 0 Arcat
03-10-2024 11:14
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3650 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4268 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4565 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1513 1 Kundzia
13-03-2024 08:27