NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Ścigając księżyc: naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną - Recenzja

Za nami 50 rocznica lądowania na Księżycu. Z tej okazji na półkach księgarni pojawiło się wiele tytułów traktujących o tym wydarzeniu. Na szczególną uwagę zasługuje pozycja Ścigając księżyc: naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną, wydawnictwa Bez Fikcji. Dlaczego? M.in. za sprawą zakresu jaki autorzy – Robert Stone i Alan Anders postanowili nam zaserwować.

 astronomia24
Ścigając Księżyc to pigułka koncentrująca w sobie szereg archiwalnych materiałów zaprezentowanych w genialny dla odbiorcy sposób


W książce przeczytamy nie tylko o samym wydarzeniu, ale też przygotowaniach – planie wartym 20 miliardów dolarów przedstawionym przez prezydenta Kennedyego w 1961 roku, a także tytułowym wyścigu między Amerykanami a ZSRR. Ścigając Księżyc to pigułka koncentrująca w sobie szereg archiwalnych materiałów zaprezentowanych w genialny dla odbiorcy sposób. Oprócz potężnej dawki wysokiej jakości treści mamy tu również do czynienia z przemyślanie dobranymi materiałami zdjęciowymi. To czyni egzemplarz naprawdę wartościowym i nie ukrywajmy – przejmującym od początku do końca.

 astronomia24
Autor postarał się o to byśmy mogli zajrzeć na zaplecze i poznać kadrę pracującą przy projekcie.


Ścigając Księżyc to fascynująca podróż w czasie, umożliwiająca spojrzenie na tę misję w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Autor postarał się o to byśmy mogli zajrzeć na zaplecze, poznać kadrę pracującą przy projekcie – w tym chociażby autora science fiction – Arthura C. Clarke, który zainspirował wielu uczestników wyścigu na Księżyc, a także geniusza militarnego Wernhera von Brauna pracującego dla armii USA oraz NASA, nadzorującego powstanie rakiety nośnej Saturn V. Autor prezentuje nam szereg sylwetek, jednak wyróżnić w tym miejscu trzeba młodą matematyczkę Poppy Northcutt, czyli pierwszą kobietę pracującą w centrum kontroli lotów, walczącą tym samym o równouprawnienie kobiet i mniejszości społecznych. Wspomnieć również wypada o Edwardzie Dwight – czarnoskórym astronaucie, przyjętym dzięki naleganiu Białego Domu. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele dodamy tylko, że niesłychanie łatwo wczytać się w relacje świadków, którzy ujawniają chociażby problemy polityczne, społeczne i kulturowe mające miejsce w ramach wyścigu w kierunku Księżyca.

 astronomia24
Ścigając Księżyc to fascynująca podróż w czasie, umożliwiająca spojrzenie na tę misję w zupełnie inny sposób niż dotychczas


Książka, którą mieliśmy przyjemność przeczytać dostarczyła naszym umysłom tak wielu detali dotyczących niepodważalnie istotnego dla ludzkości wydarzenia, że nie sposób dobrać nam słowa mogące precyzyjnie oddać to co czujemy po lekturze. Jedno jest jednak pewne: miłośnicy astronomii oraz po prostu – ciekawi świata i wszechświata będą z ekscytacją wspominać tę przygodę z niezliczoną ilością faktów i ciekawostek, które autorzy rozmieścili na 360 stronach swojego projektu.

Warto wspomnieć, że Ścigając Księżyc powstało jako książka towarzysząca filmowi dokumentalnemu. Podkreślić jednak wypada, iż zawartość książki jest mimo wszystko nieporównywalnie bogatsza niż dokument i niewątpliwie może być traktowana jako odrębna historia o kosmicznym wyścigu. O tym jednak przekonacie się drodzy czytelnicy sami.

Tytuł: Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną
Autor: Robert L Stone, Alan Andres
Ilość stron: 360
Rok wydania: 2019
Okładka: miękka skrzydełkowa
ISBN: 978-83-8178-035-3
Wersja: Papierowa
Gdzie kupić? wydawnictwoniezwykle.pl


Patronat medialny nad książką objął portal Astronomia24.com.


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]