NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią - Recenzja

Pamiętacie Oumuamua? Tajemniczy obiekt, który w październiku 2017 roku w odległości 30 mln. km od Ziemi odbył lot międzygwiezdny z okolic gwiazdy Wega w gwiazdozbiorze Lutni? Przelot ten uznano za pierwszy znany ludzkości lot międzygwiezdny wykonany przez naturalny obiekt. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie specyficzne zachowanie przybysza, czy też nietypowy wygląd. Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią to książka koncentrująca się na tym wydarzeniu. Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim. To, co może się podobać to fakt, że autor nie buja w obłokach, a precyzyjnie podpiera swoje tezy zgromadzonymi materiałami.

Autor zaskoczony jest kierunkiem, w którym zmierza ludzkość skupiająca się na teoriach nie do udowodnienia. Z kolei pomijamy widoczne zdarzenia, czy czynniki. Czy to wszystko powoduje, że w pewnym momencie przekroczymy granicę za którą czeka ludzkość tylko zagłada?

 astronomia24
Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt Oumuamua niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim.


Nie da się ukryć, że profesor wykonał kawał dobrej pracy. Po pierwsze stworzył świetną książkę, która pomimo odważnych tez jest kompletna. Niesamowicie daje do myślenia zarówno o tym jak ludzkość potrafi zmierzać wydeptanymi ścieżkami prowadzącymi być może donikąd, przy czym pomija stosunkowo kluczowe zdarzenia takie jak chociażby przelot obiektu Oumuamua.

Fakt – obiekt był obserwowany, jednak z góry założono, że jest on naturalnego pochodzenia. Tak podłużny obiekt o długości prawdopodobnie ponad 400 metrów, zmieniający prędkość i posiadający precyzyjną trajektorię lotu, a także odbijający światło posiada cechy bardzo dobrze przygotowanego statku międzygwiezdnego. Czy jest to wrak, czy wciąż kontrolowany przez inne cywilizacje statek? Avi Loeb szuka w książce odpowiedzi i bezustannie skłania do dokonywania własnych analiz. Przy okazji Podkreśla problem z nadmierną eksploatacją naszej planety, zużyciem złóż naturalnych, a także zbyt dużą ilością ludzi. Jednocześnie wskazuje kierunek, w którym podąża ludzkość. – z jednej strony szczycąca się osiągnięciami i odkryciami, z drugiej strony bezmyślnie biegnąca w bliżej nieokreślonym kierunku, demolująca swoje własne podwórko i myśląca według określonych schematów.

 astronomia24
Oumuamua - czy jest to wrak, czy wciąż kontrolowany przez inne cywilizacje statek? Avi Loeb szuka w książce odpowiedzi i bezustannie skłania do dokonywania własnych analiz


Książka mająca premierę 1 czerwca 2021 roku pod Wydawnictwem Zysk i Ska o pojemności 384 stron zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zachęcamy wszystkich do czytania bez zbędnej nachalności. Jesteśmy przekonani, że pozycja ta broni się sama. Jesteśmy ponadto pewni, że nie zapomnimy jej nigdy. Dziękujemy Panie Profesorze.


Rok wydania: 2021
Stron: 350
Oprawa: twarda
Format: 135x205
Tłumacz: Marek Krośniak, Tomasz Tesznar
Data wprowadzenia tytułu do sprzedaży: 1 czerwca 2021
Gdzie kupić? sklep.zysk.com.pl


Autor: Piotr Petryla, astronomia24.com
Romek
<
#1 | Romek dnia 01.07.2021 12:29
Mega ciekawa pozycja! Polecam super klimat.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]