NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Nie mamy pojęcia - oryginalna książka wyd. Insignis tuż przed premierą

Książki i czasopisma astronomiczneZauważyliśmy, że spodobał Wam się dział, w którym prezentujemy recenzje ciekawych pozycji książkowych pojawiających się na rynku. Lubimy dzielić się z Wami książkami, których czytanie sprawia sporo frajdy i przy tym pomaga rozwijać się w obszarze naszego wspólnego hobby. Tym razem jeszcze przed oficjalną premierą przewidzianą na 25.10.2017 r. otrzymaliśmy maszynopis książki „Nie mamy pojęcia” wydawnictwa Insignis i już za kilka dni opublikujemy dla Was recenzję. Tymczasem krótka zapowiedź.

Image  by Astronomia24
Humorystyczna oprawa graficzna oraz m.in. zastosowany prosty język tworzą w efekcie oryginalną i jednocześnie ciekawą pozycję


Czytaj dalej: Zapowiedź książki "Nie mamy pojęcia"...

Premiera filmu Salut 7. Historia jednej z najtrudniejszych misji.

Kino21 września miała miejsce światowa premiera filmu Salut 7 (Салют-7) reżysera Klima Shipenko opowiadająca prawdziwą historię wydarzeń z roku 1985. Salut 7 to ostatnia załogowa stacja kosmiczna wysłana na orbitę 19 kwietnia 1982 roku w ramach programu Salut - Historia filmu skupia się głownie na roku 1985 gdy 7 marca orbitująca stacja w trybie bezzałogowym utraciła łączność z centrum kontroli na Ziemi i niespodziewanie mogła zacząć obniżać swoją orbitę, co groziło niekontrolowaną deorbitacją prawie 20 tonowej stacji.

Image  by Astronomia24
Grafika promująca film Salut 7 (Салют-7)


Czytaj dalej: O szczegółach filmu Salut 7 oraz zobacz premierowy zwiastun...

26 września Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) powróci nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPrzez najbliższe tygodnie dni stawać się będą coraz krótsze. Sprzyja to prowadzeniu obserwacji nocnego nieba. Jednym z ciekawszych obiektów na nocnym niebie i możliwym do zaobserwowania w najbliższych dniach będzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ciekawą atrakcją są jasne przeloty stacji, do których dochodzi nawet kilka razy w ciągu jednego wieczoru. Już od wtorku 26 września będziemy mogli się o tym przekonać na własnej skórze o dogodnej dla każdego porze.

Stację Kosmiczną (ISS) możemy obserwować stosunkowo często


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS...

22 września rozpocznie się astronomiczna jesień 2017

Ziemia22 września o godzinie 22:01 (czasu polskiego) rozpocznie się astronomiczna jesień. W czwartek czeka nas więc równonoc jesienna czyli moment, w którym Słońce przemieści się ze znaku Panny w znak Wagi. Słońce przez pół roku będzie oświetlać słabiej półkulę północną, a mocniej południową. Dzień jak i noc tego dnia będą trwać niemal równo po 12 godzin. Zmiany pór roku zawdzięczamy temu, że kąt osi obrotu Ziemi zmienia się nieustannie w stosunku do orbity Ziemi wokół Słońca.

Jesień przez wielu uważana jest za najpiękniejszą porę roku.


Czytaj dalej: O początku astronomicznej jesieni 2017...

W stronę nieba. Interaktywna Szkoła Astronomii - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneJesień to idealna pora, by zasiąść przy dobrej książce. Mamy dla Was recenzję tytułu: W stronę nieba. Interaktywna Szkoła Astronomii. Pozycja wskazana dla wszystkich miłośników astronomii, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy w niestandardowy sposób. Mając na myśli sposób niestandardowy wyjaśniamy, że nie ma w tej książce encyklopedycznych regułek i suchej wiedzy niekoniecznie odpowiadającej nam – miłośnikom patrzącym na astronomię z własnej perspektywy.

Image  by Astronomia24
Już wkrótce kolejne konkursy z nagrodami książkowymi


Czytaj dalej: Recenzję książki W stronę nieba. Interaktywna Szkoła Astronomii...

Sonda Cassini spłonęła w atmosferze Saturna. Koniec wieloletniej misji.

Satelity i Sondy Kosmiczne15 września po 20 latach misji w tym 13 latach na orbicie, bezzałogowa sonda kosmiczna Cassini zakończyła swoją wieloletnią pracę płonąc w gęstych warstwach atmosfery Saturna. Sonda przechodzi do historii jednak jej dokonania z pewnością nie zostaną nigdy zapomniane. Cassini zawdzięczamy niespotykane i fantastyczne fotografie m.in. powierzchni Saturna, jego pierścieni i księżyców jakich do tej pory ludzkość nigdy nie widziała.

Image  by Astronomia24
Jeden z ostatnich widoków na pierścienie Saturna 13 września 2017
fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute


Czytaj dalej: O finale misji sondy Cassini i zobacz ostatnie zdjęcia...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3124 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4779 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5247 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4031 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21970 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44