5-lecie członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej zbiega się z 5-leciem działalności w sektorze kosmicznym firmy SENER Polska. Jej historia to przykład sukcesu i pozytywnych efektów, jakie przynosi polskiej gospodarce uczestnictwo w europejskich projektach kosmicznych. Firma SENER Polska powstała w 2006 roku i początkowo zajmowała się inżynierią lądową. W 2012 roku, wraz z dołączeniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), postanowiono skupić się wyłącznie na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu mechanicznej inżynierii kosmicznej.
5 lat członkostwa Polski w ESA zbiega się z 5-leciem działalności w sektorze kosmicznym firmy SENER
SENER Polska wyspecjalizował się w dwóch obszarach:
- Mechanizmy rozkładające i przytrzymujące – niezbędne do transportu pojazdów kosmicznych w ładowniach rakiet nośnych oraz późniejszego rozłożenia paneli słonecznych, anten i instrumentów pomiarowych.
- Urządzenia do montażu satelitów – służą m.in. do precyzyjnego przemieszczania satelity w celu umożliwiania dostępu technikom oraz transportu do komór testowych i ładowni. Tylko kilka firm w Europie projektuje tego typu urządzenia.
Po pięciu latach firma może pochwalić się udziałem w najważniejszych projektach ESA, NASA oraz ESO oraz udanymi dostawami mechanizmów dla największych koncernów kosmicznych: Thales Alenia Space i Airbus Defence & Space.
Jako firma inżynieryjna SENER Polska współpracuje z podmiotami z całego kraju - producentami materiałów, instytutami badawczymi oraz dostawcami gotowych komponentów – i przekazuje im w formie zamówień znaczną część pozyskanych kontraktów (np. w projekcie IBDM będzie to około 40 proc.). Wśród partnerów SENER Polska są także firmy debiutujące w sektorze kosmicznym. Dzięki współpracy z SENER Polska mają możliwość zdobywania nowych umiejętności, poznawanie specyfiki tego sektora oraz samodzielnego starania się o kolejne kontrakty. Stanowi to pozytywny impuls dla całej polskiej gospodarki.
Z biznesowego punktu widzenia produkcja dla sektora kosmicznego nie należy do łatwych. Zamiast długich serii tworzy się pojedyncze egzemplarze, które muszą spełniać najwyższe wymagania jakościowe. Dostosowanie się do takich warunków wymagało dużo pracy zarówno po stronie SENER Polska, jak i partnerów firmy, ale zakończyło się powodzeniem. Największe europejskie koncerny aerokosmiczne doceniają bardzo wysoką jakość urządzeń wyprodukowanych w Polsce.
SENER Polska to przykład udanego transferu know-how z zagranicy. Firma należy do międzynarodowej grupy, która posiada 50 lat doświadczenia w przemyśle kosmicznym pomyślnie dostarczyła ponad 275 urządzeń i systemów kosmicznych. Mimo, że SENER Polska istnieje dopiero od 5 lat, obroty firmy stanowią już prawie 10 proc. obrotów całej grupy w branży kosmicznej. W tym czasie polski zespół dedykowany projektom kosmicznym rozrósł się z trzech do czterdziestu osób. Firma nieustannie inwestuje w rozwój pracowników, którzy dodatkowo korzystają ze wsparcia i transferu technologii z oddziału w Hiszpanii.
Wśród najważniejszych projektów i programów, w których uczestniczy SENER Polska warto wymienić:
-
International Berthing Docking Mechanism (IBDM) – innowacyjny system dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych, który będzie wykorzystany m.in. w wahadłowcach Dream Chaser. SENER Polska zaprojektuje i wyprodukuje: mechanizmy połączenia i odłączenia złącz elektrycznych, mechanizmy separujące, sensory monitorowania dokowania, cumowania i odcumowania oraz osłonę systemu.
-
Misja ExoMars – stworzenie „pępowiny”, czyli mechanizmu łączącego łazik z pojazdem transportowym i zapewniającego zasilanie podczas uruchamiania robota na powierzchni Marsa.
Misja Euclid – stworzenie zestawu 13 naziemnych urządzeń wspomagających proces montażu satelity.
-
Misja Proba-3 – stworzenie mechanizmu rozkładania panelu słonecznego oraz współpraca przy projektowaniu mocowania instrumentów optycznych.
-
Misja e.Deorbit – zaprojektowanie mechanizmu przechwytywania niesprawnego satelity w celu ograniczenia problemu tzw. „śmieci kosmicznych”.
-
Misja ATHENA - stworzenie mechanizmu służącego do zmiany aktualnie używanego urządzenia pomiarowego.
-
Misja JUICE – wykonanie symulacji metodą elementów skończonych kluczowych komponentów manipulatora o długości 10,3 m, a także stworzenie stanowiska symulującego warunki mikrograwitacji na potrzeby weryfikacji modelu lotnego.
-
Ekstremalnie Wielki Teleskop – stworzenie urządzeń do montażu, transportu i ochrony zwierciadeł największego optycznego teleskopu świata.
-
ESA Incentive Scheme – program wspierający budowanie zdolności w branży kosmicznej w Polsce. SENER Polska realizuje trzy projekty w tym programie.
Informacja prasowa: SENER Polska, planetpr.pl