NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polscy astronomowie i artyści w Indiach opowiadają o historii kosmosu

AstronomiaInstytut B61, zrzeszający naukowców i performerów, podczas tajemniczego spektaklu, językiem sztuki objaśni pojęcia z zakresu fizyki i astronomii. Niezwykły performance z pogranicza nauk ścisłych i teatru będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa. Jak zdradza szef Instytutu B61 Jan Świerkowski, grupa została zaproszona na tę prestiżową imprezę przez samą kuratorkę, Jayę Ramchandani. Hinduska poznała działania formacji podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik i była pod jej ogromnym wrażeniem.

Image  by Astronomia24
Astronomiczny spektakl w Indiach


Tajemnicza siedziba Instytutu B61 w Goa.
W ramach festiwalu The Story of Space Instytut B61 przygotuje interdyscyplinarny spektakl „Ewolucja Gwiazd”. Jego tematem przewodnim będzie życie gwiazd od narodzin, aż do śmierci.

Cała otoczka wydarzenia jest niezwykle tajemnicza: widzowie zostaną zabrani w nieznane sobie miejsce zaciemnionym autokarem. Później, wiedzeni przez aktorów i astronomów, odwiedzą kilkanaście pomieszczeń z instalacjami, performance’ami i mini-koncertami. W trakcie wyprawy poznają pracowników sekretnego badawczego Instytutu B61, w których wcielą się członkowie zespołu. Wydarzenie już teraz budzi ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców Goa - w ciągu dziesięciu festiwalowych dni od 10 do 19 listopada obejrzy go kilka tysięcy osób.

B61 z lokalnymi artystami.

Spektakl wpisuje się w nurt sztuki site-specific, co oznacza, że jest tworzony specjalnie pod kątem konkretnego miejsca. Choć siedziba Instytutu jest objęta ścisłą tajemnicą, Jan Świerkowski uchyla rąbka tajemnicy. “Dostaliśmy we władanie opuszczony secesyjny szpital, który przez wiele lat był też budynkiem uniwersytetu, a pamięta nawet czasy portugalskich kolonizatorów. To tu odbędą się zaawansowane eksperymenty naszej placówki badawczej” - zdradza astronom i kurator spektaklu. Jak dodaje, przygotowania trwają już od początku października.

Międzykulturowość i edukacja dla każdego.
Choć na co dzień w Instytucie B61 działają polscy badacze i artyści, to na Goa jego szeregi wzmocnią także lokalni performerzy i muzycy, między innymi lokalny chór akademicki. “Naszym celem jest stworzenie inspirowanej nauką i teatrem przestrzeni porozumienia międzykulturowego. Chcemy znaleźć polsko-indyjski mianownik w historii kosmosu” - wyjaśnia Świerkowski. By móc zaprosić do udziału w przedsięwzięciu grupę lokalnych artystów i lokalny chór akademicki, formacja uruchomiła zbiórkę crowdfundigową w Polsce i w Indiach. Można ją wesprzeć za pośrednictwem platformy polakpotrafi.pl.

Spektakl B61

Organizacja spektaklu to nie jedyny cel wyjazdu polskiej ekipy do Goa. Twórcy chcą także podzielić się dobrymi praktykami i zorganizować szereg warsztatów z zakresu działań edukacyjnych i promocji nauk ścisłych. W postkolonialnym społeczeństwie Indii, gdzie ze względu na podziały kastowe setki milionów mieszkańców wciąż mają utrudniony dostęp do edukacji, jest to niezwykle ważne. Szerzenie wiedzy i ułatwianie dostępu do edukacji to jeden z czołowych postulatów formacji, która coraz częściej gości ze swym unikatowym programem na zagranicznych festiwalach.

Od lat mówią o nauce językiem artystycznych metafor.
Instytut B61 to grupa artystyczno-naukowa powołana do życia w ramach Międzynarodowego roku Astronomii UNESCO 2009. Od tego czasu ekipa zrealizowała szereg projektów prezentujących skomplikowane zjawiska astronomiczne i fizyczne przez pryzmat artystycznych metafor, tworzonych m.in. przez takie gwiazdy jak Domowe Melodie, Stanisław Tym, Organek czy Kortez. Instytut pod wodzą Jana Świerkowskiego stworzył własną metodologię edukacji i promowania nauki językiem sztuki, innowacyjną i unikalną na skalę światową. Najbardziej spektakularnym sukcesem grupy był projekt Cosmic Underground - pociąg pełen artystów i naukowców, który odwiedził pięć krajów: od Estonii po Portugalię i zebrał 20-tysięczną publiczność.

Spektakl B61

Udział Instytutu B61 w festiwalu The Story Of Space wspierają Instytut Polski w New Delhi, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Instytut Adama Mickiewicza, Citomed oraz TZMO.

Więcej informacji:
Jan Świerkowski swierkowski.janek@gmail.com
Katarzyna Jędras, tel. 502 670 795, k.jedras@plugin-pr.pl
Adriana Bąkowska, tel. 783 087 864, a.bakowska@plugin-pr.pl


Informacja prasowa: plugin-pr.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2795 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
827 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
286 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1816 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3386 2 Andrzej
21-06-2021 14:16