NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

31 stycznia czeka nas wyjątkowa pełnia. Niebieski Księżyc w perygeum!

Księżyc31 stycznia 2018 roku będzie mieć miejsce ciekawe astronomiczne wydarzenie. Przed nami bowiem druga pełnia w tym samym miesiącu. Tego typu zjawisko nazywane jest Niebieskim Księżycem lub Niebieską Pełnią i zdarza się stosunkowo rzadko - ostatni raz 31 lipca 2015 roku. Z czym wiąże się nadejście Niebieskiego Księżyca i czy faktycznie tej nocy barwa naszego naturalnego satelity będzie inna niż zazwyczaj?

31 stycznia czeka nas wyjątkowa pełnia Księżyca


Czytaj dalej: O Niebieskim Księżycu i perygeum...

Zapowiedź książki "Zapytaj astronautę" - Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w kosmosie

Książki i czasopisma astronomiczneCzy będąc w kosmosie można wstawiać posty na Facebooka? Czy ludzkie serce bije tam wolniej niż na Ziemi? I czy wizyta w toalecie może być ryzykowana? To tylko kilka z setki pytań, na które odpowiada Tim Peake – astronauta, który dotarł na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Zapytaj astronautę” pełna jest humoru, a przy tym naprawdę wiele można się z niej nauczyć. Premiera książki już 16 marca.

Image  by Astronomia24
Premiera książki "Zapytaj astronautę" już 16 marca.


Czytaj dalej: Zapowiedź książki "Zapytaj astronautę"...

26 stycznia Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) powróci nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaKoniec miesiąca przyniesie nam możliwość obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o dogodnej dla każdego porze. Stacja (ISS) będzie jednym z ciekawszych obiektów pojawiających się w najbliższych dniach na nocnym niebie. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ciekawą atrakcją są jasne przeloty stacji (ISS), do których dochodzi nawet kilka razy w ciągu jednego wieczoru. Już od piątku 26 stycznia będziemy mogli się o tym przekonać na własnej skórze.

Stację Kosmiczną (ISS) możemy obserwować stosunkowo często


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS...

Satelita Aqua uwiecznił szlak statków nad Oceanem Atlantyckim

Satelity i Sondy KosmicznePo raz kolejny możemy przekonać się o efektach pracy satelity Aqua, gdy ten przelatuje nad zbiornikami wodnymi pokrywającymi powierzchnię naszej planety. Tym razem celem satelity był Ocean Atlantycki, a dokładniej powstałe nad jego powierzchnią mozaiki jasnych, krzyżujących się szlaków chmur u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii. Wąskie chmury zwane szlakami okrętowymi, tworzą się, gdy para wodna skrapla się wokół drobin zanieczyszczeń, które statki wydzielają w postaci spalin.

Image  by Astronomia24
Szlaki statków Autor: NASA/Jeff Schmaltz, LANCE/EOSDIS Rapid Response


Czytaj dalej: O efektach przelotów satelity Aqua nad zbiornikami wodnymi...

4 lutego w pobliżu Ziemi przeleci asteroida 2002 AJ129

Asteroidy4 lutego 2018 r. w pobliżu naszej planety przeleci asteroida 2002 AJ129. W tym przypadku określenie „w pobliżu” oznacza około 4 miliony 200 tysięcy kilometrów. Jest to odległość aż 10 razy większa niż odległość dzieląca Ziemię od Księżyca. Określenie obiektu jako potencjalnie niebezpiecznego jest więc na wyrost. Niestety niektóre portale internetowe szybko podłapały temat i postanowiły przedstawić najbliższy przelot asteroidy jako sensacyjny.

Artystyczna wizja przelotu asteroidy w pobliżu Ziemi


Czytaj dalej: O przelocie asteroidy 2002 AJ129...

Rozpoczyna się konkurs Insight Astronomy Photographer of the Year

AstronomiaRoyal Observatory Greenwich, razem z Insight Investment oraz BBC Sky at Night Magazine, ogłosiły kluczowe daty dla konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2018 - corocznego globalnego poszukiwania najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych wizji kosmosu, niezależnie od tego czy są to niesamowite zdjęcia olbrzymich galaktyk odległych o miliony lat świetlnych, czy dramatyczne obrazy nocnego nieba znacznie bliższego naszemu domowi. ESO wspiera konkurs w 2018 roku delegując jurora z Departamentu Edukacji i Popularyzacji (education and Public Outreach Department - ePOD).

Image  by Astronomia24
Rozpoczyna się konkurs Insight Astronomy Photographer of the Year 2018
fot. ESO


Czytaj dalej: O konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3552 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
805 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3804 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1109 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
601 0 sternvega
22-04-2023 03:44