NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Fizyka w rysunkach - recenzja kolejnej perełki od Wydawnictwa PWN

Książki i czasopisma astronomiczneWartościowość Fizyki w rysunkach nie ulega wątpliwości. Nie podlega również dyskusji stwierdzenie, iż autor postawił na język prosty dla odbiorcy. Idealny dla początkujących, ale i zakochanych w fizyce, chcących ułożyć sobie w głowie wszystkie najistotniejsze zagadnienia ze świata fizyki. Takie narzędzie w rękach nauczyciela jest w stanie zdecydowanie ułatwić mu pracę z humanistyczną częścią uczniów i osobiście pozostaje nam żałować, że z tak bardzo innym podręcznikiem do tego przedmiotu mieliśmy do czynienia w szkole…

Image  by Astronomia24
Autor w prosty sposób omawia każdy z rysunków, co w efekcie daje nam czytelne (element niezwykle ważny a nie zawsze spotykany) wyjaśnienie 51 istotnych zagadnień ze świata fizyki.


Czytaj dalej: Recenzję książki Fizyka w rysunkach...

Od pyłu do życia - recenzja pozycji obowiązkowej na Waszych półkach!

Książki i czasopisma astronomiczneOd pyłu do życia autorstwa Johna Chambers i Jacqueline Milton to tytuł, który bez większego trudu możemy rozszyfrować. Zawartość książki pozwala nam z kolei rozszyfrować mnóstwo zagadek związanych z budową Układu Słonecznego. Z całym przekonaniem twierdzimy, że w książce tej znajdziecie mnóstwo do dziś intrygujących Was zagadnień. Spróbujecie poznać i zrozumieć historię naszego Układu Słonecznego. Zaznajomicie się z tym, jak powstał, ewoluował i jaka czego go przyszłość. To rzecz jasna tylko ziarenko piasku atrakcji jakie przygotowali dla Was autorzy.

Image  by Astronomia24
Od pyłu do życia doskonale wpisuje się w naszą wizję książki atrakcyjnej i wartościowej


Czytaj dalej: Recenzję książki Od pyłu do życia...

Sonda Parker Solar Probe przetrwała pierwsze spotkanie ze Słońcem i bije kolejne niesamowite rekordy!

Satelity i Sondy KosmiczneAgencja kosmiczna NASA w komunikacie prasowym podała do informacji, że sonda Parker Solar Probe przetrwała pierwsze zbliżenie do Słońca i zdołała przesłać na Ziemię sygnał zawierający informację, że jej aparatura działa zgodnie z założeniami inżynierów. Przypomnijmy, że 12 sierpnia 2018 roku sonda Parker Solar Probe została wystrzelona z Cape Canaveral na Florydzie, a następnie umieszczona na orbicie heliocentrycznej. Zadaniem sondy jest wykonanie pomiarów i badań bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja sondy Parker Solar Probe Autor: NASA


Czytaj dalej: O postępach misji Parker Solar Probe...

Rozpoczyna się aktywność meteorów z roju Leonidów. Maksimum w nocy z 17 na 18 listopada.

Meteory i Meteoryty10 listopada swoją aktywność na nocnym niebie rozpoczną meteory z roju Leonidów. Aktywność tego roju potrwa praktycznie do końca miesiąca. Największy szczyt aktywności, a co za tym idzie najlepsze warunki do obserwacji Leonidów będą panować w nocy z 17 na 18 listopada podczas tzw. maksimum. Szacuje się, że w ciągu godziny zobaczymy około 10-20 obiektów.

Deszcz meteorów z roju Leonidów


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2018...

Aż trzy asteroidy przelecą w sobotę w pobliżu Ziemi

AsteroidyJuż jutro, tj. 10 listopada 2018 roku w pobliżu Ziemi przelecą aż trzy asteroidy. Pierwsza z nich oznaczona nazwą 2018 VS1 o szerokości między 13-28 metrów przemknie już około godziny 15:00 w odległości 1,38 mln km. Kwadrans później do gry wkroczy nieco większa asteroida 2018 VR1 jednak jej odległość od Ziemi będzie większa i osiągnie ponad 5 mln km. Na trzeci obiekt tego dnia przyjdzie nam z kolei poczekać do około godziny 19:20. Asteroida 2018 VX1 przeleci najbliżej Ziemi. Dystans jaki będzie ją dzielić od powierzchni to zaledwie 381 tys. km.

Aż trzy asteroidy przelecą jutro w pobliżu Ziemi


Czytaj dalej: O przelotach 3 asteroid w pobliżu Ziemi...

Mirosław Hermaszewski: na Marsa nie lecę!

AstronauciNa pokładzie jego statku nie było komputera, wszystko liczył na kartce papieru. Jedyny Polak i 89 człowiek w kosmosie opowiada o tym, jak roztopione aluminium chlapało po szybach, o orbitalnej diecie, a także o swoich duchowych przeżyciach. Szczegóły mocno przemawiają do wyobraźni. Kosmiczna przygoda Mirosława Hermaszewskiego znów budzi zainteresowanie. Z perspektywy czasu, minęło już 40 lat, najciekawsze wydają się szczegóły.

Image  by Astronomia24
Mirosław Hermaszewski, fot. Bartek Sadowski


Czytaj dalej: Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny Polak w Kosmosie...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3150 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4796 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5277 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4057 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21993 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44