NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Zobacz walentynkowe sygnały od planety Ziemia

ZiemiaKochacie naszą planetę? Ta mimo wielu szkód jakie jej wyrządzamy kocha nas oddając całą swoją powierzchnię nie tylko nam - ludziom, ale też ogromnej ilości zróżnicowanych gatunków zwierząt, czy roślin. Z uwagi na fakt, że za nami święto zakochanych, postanowiliśmy zaprezentować Wam kilka walentynkowych sygnałów od naszej planety. Niestety wspomnieć również będzie trzeba o tym, jak ogromny wpływ na te piękne krajobrazy ma człowiek.

Image  by Astronomia24
Jezioro Strobel - Argentyna, Autor: ESA


W niewyobrażalnie bogatym Dubaju znajdziemy niemal wszystko. Zaczynając od pięknych wysp, idąc przez gigantyczne centra handlowe, kończąc (lub niekoniecznie) na wysokich fascynujących budynkach. Do tej listy dopisać należy nowe sztuczne Jezioro Miłości, które stworzono w pobliżu sztucznej gromady lagun w Al Qudra. Zbiornik jest na tyle duży, że można go zobaczyć na zdjęciach wykonanych przez satelity. Zdjęcie obiegło świat w mgnieniu oka za sprawą 36-letniego dubajski księcia - Shaikh Hamdan Bin Mohammad Bin Rashid Al Maktoum.

Jezioro Miłości - Dubaj, Autor: ESA

Warto też wspomnieć o wyspie Moorea – drugiej co do wielkości w Archipelagu Społeczeństwa Polinezji Francuskiej, około 20 km na północny zachód od Tahiti. Moorea jest częścią łańcucha wysp utworzonych przez wulkanizm. Tego rodzaju wyspy bezustannie się zmieniają, erodują i zatapiają w oceanie. Zmiany następują jednak znacznie szybciej z uwagi na ludzką działalność, która wywiera wpływ na ten piękny naturalny krajobraz.

Moorea to wyspa wysoka, chropowata i górzysta. Obraz został zabarwiony na czerwono nie tylko w celu nadania mu walentynkowego klimatu, ale też w celu podkreślenia występowania na wyspie bujnej roślinności. Jest to jedna z cech, która nadaje wyspie niesamowitego, tropikalnego wyglądu.

Niestety od ponad 1200 lat roślinność wyspy uległa. Dlaczego? Na wyspie zamieszkał wtedy człowiek. Pomimo tego Moorea wciąż otoczona jest piękną rafą koralową, która należy do najbardziej delikatnych ekosystemów na świecie. Na szczęście rafa Moorea wciąż jest stosunkowo dziewicza, dzięki czemu zapewnia dom różnorodnym koralowcom i gatunkom ryb. To tylko potwierdza solidny stan tego ekosystemu. Wskazać jednak trzeba, że solidność ta może zostać zagrożona chociażby przez zanieczyszczenia i ocieplenie mórz.

Wyspa Moorea, Autor: ESA

Kolejne piękne zdjęcie w kształcie serca kreuje woda. Wiadomo - miłość zanika z różnych powodów. Oblicze Ziemi również zmienia się w sposób ciągły i często z powodu działań człowieka. Właśnie z tej przyczyny dochodzi do kurczenia się Morza Aralskiego – niegdyś czwartego co do wielkości jeziora na świecie.

Gdy Morze Aralskie w znacznej części wyparowało, pozostawiło strefę 40 000 m2 suchego, solnego terenu. Każdego roku gwałtowne burze piaskowe zbierają z tego obszaru co najmniej 150 000 ton soli i piasku i przenoszą je przez o setki kilometrów, powodując problemy zdrowotne dla miejscowej ludności, a także niszcząc uprawy. Wiele wskazuje na to, że cała południowa część morza wkrótce całkowicie wyschnie. Obecnie trwają prace zmierzające do uratowania części północnej.

Obraz, który Wam prezentujemy został wykonany przez misję Copernicus Sentinel-2 w dniu 30 sierpnia 2018 r., Pokazuje tylko część Morza Aralskiego w kształcie serca, które usytuowane jest w jego zachodniej części. Nie jest wykluczone jednak, że wkrótce całkowicie zniknie.

Jezioro Aralskie, Autor: ESA

Niżej prezentowany obraz również został zarejestrowany w ramach misji Copernicus Sentinel-2 i przedstawia jedno z najbardziej niezwykłych jezior na świecie. Jezioro Strobel znane także jako Jezioro Jurajskie położone jest w Argentynie, na odludnym terenie stepu patagońskiego. Krystalicznie czysta woda stała się domem dla jednych z największych pstrągów tęczowych na świecie.

Jezioro Strobel - Argentyna, Autor: ESA

W ramach podsumowania warto docenić pracę satelitów, które umożliwiają nam obserwowanie i zrozumienie zmian zachodzących na Ziemi – m.in. lub przede wszystkim za sprawą działań człowieka. Aby uchronić wiele gatunków zamieszkujących naszą planetę powinniśmy szybko wyciągnąć wnioski – czy to jednak możliwe, skoro nie potrafimy dojść do porozumienia w banalnych sprawach? Nie ulega jednak wątpliwości, że trudno odbudować to, co człowiek poprzez swoje decyzje świadomie lub nie niszczy.

Zatrzymajcie się na chwilę przy tych pięknych, niespotykanych obrazach i wyciągnijcie jak najwięcej wniosków. Życzymy miłego weekendu na naszej pięknej planecie.

Zobacz też:

- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2019 roku
- Galeria zdjęć (Astrofotografia)


Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3544 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
797 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1105 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44