NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Europejskim Uniwersytetem Kosmicznym

AstronomiaW prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej "European Universities" Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie uzyskała zaszczytny tytuł Uniwersytetu Europejskiego. Zwycięskie konsorcjum pod nazwą „European Space University for Earth and Humanity” (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) UNIVERSEH Akademia tworzyć będzie wspólnie z czterema innymi europejskimi uczelniami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji. Dzięki otrzymanemu projektowi AGH rozwijać będzie kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu.

Image  by Astronomia24
AGH Space Systems, zawody w USA, fot. Maciej Talar


Czytaj dalej: O sukcesie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie...

Krok w stronę komercjalizacji w polskim sektorze kosmicznym. Urządzenia do montażu satelitów nową specjalizacją SENER Polska

AstronautykaTylko kilka firm w Europie oferuje specjalistyczne urządzenia wspomagające montaż satelitów. Dzięki doświadczeniom zebranym w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, firma SENER Polska zbudowała pokaźne portfolio produktów MGSE i skutecznie konkuruje z największymi graczami na rynku. Przemysł kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych sektorów gospodarki. Poprzez transfer technologii silnie oddziałuje na inne sektory, w tym na bezpieczeństwo i obronność.

Image  by Astronomia24
Testy Euclid MGSE.


Czytaj dalej: O urządzeniach do montażu satelitów...

Wakacyjny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo. Najlepszy okres do obserwacji w 2020 roku.

AstronomiaOstatnie wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogliśmy podziwiać końcem maja. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Ciepłe lipcowe wieczory w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 2 sierpnia. Czeka nas więc najlepszy okres obserwacyjny stacji w tym roku.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA

Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

ICEYE dostarczy dane satelitarne do zobrazowania skutków katastrof i klęsk żywiołowych na całym świecie

Satelity i Sondy KosmiczneFirma ICEYE będzie dostarczać dane satelitarne dla Międzynarodowej Karty monitorującej katastrofy i klęski żywiołowe, zrzeszającej państwa i organizacje przeciwdziałające występowaniu i skutkom katastrof oraz klęsk żywiołowych. Pierwsze zdjęcia zrobione przez ICEYE zostały udostępnione w związku z niedawną powodzią w Somalii.

Image  by Astronomia24
Kolorowy podgląd obrazu wykonanego przez satelitę ICEYE.
fot. ICEYE


Czytaj dalej: O satelicie ICEYE...

SpaceX wysyła kolejne satelity Starlink na orbitę. (Aktualizacja) Nowa data startu: 07.08.2020

Satelity i Sondy KosmiczneW piątek tj. 07.08.2020 firma SpaceX przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 umieści na orbicie 10 już paczkę satelitów Starlink (57 satelitów Starlink) oraz satelity obserwacyjne Ziemi (BlackSky Global 5 i BlackSky Global 6). Start został zaplanowany na godzinę 07:12 czasu polskiego z platformy startowej LC-39A znajdującej się na terenie Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego. Kolejna zmiana daty startu spowodowała, że drugi stopień rakiety nie będzie widoczny w Polsce z uwagi na jasne niebo.

Image  by Astronomia24
System Starlink ma docelowo składać się z około 12 000 satelitów.
fot. Official SpaceX Photos


Czytaj dalej: O szczegółach misji i obserwacji w Polsce... (Aktualizacja: Nowa data startu!)

21.06.2020 Bardzo płytkie częściowe zaćmienie Słońca widoczne z części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego

SłońceJuż jutro 21 czerwca o godzinie 7:46 (czasu polskiego) z części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego "Przełęcz Użocka" będzie można zaobserwować bardzo płytkie częściowe zaćmienie Słońca, którego transmisję zapowiedział przeprowadzić Karol Wójcicki znany m.in z profilu społecznościowego Z głową w gwiazdach w serwisie Facebook.

Image  by Astronomia24
Bardzo płytkie częściowe zaćmienie Słońca 21.06.2020 Bieszczady


Czytaj dalej: O bardzo płytkim zaćmieniu Słońca...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
On Importance about Timely ...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
11 6 Jeffreywet
18-07-2025 07:53
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3160 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4804 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5282 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4066 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46