NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Na czym polega hybrydowa formuła zawodów ERC 2020?

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji edycji ERC Space and Robotics Event wkraczają w kulminacyjną fazę. To jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który dojdzie do skutku w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Do ścisłego finału ERC, który odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata. Za niecały miesiąc zmierzą się w dwóch konkurencjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią im zdalny udział w zawodach. Na czym polega formuła hybrydowa ERC 2020?

Image  by Astronomia24
Hybrydowa odsłona ERC 2020
fot. ERC


Czytaj dalej: O hybrydowej formule zawodów ERC 2020...

Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu

Ziemia4 sierpnia w porcie w Bejrucie doszło do ogromnej eksplozji. Skala wypadku była tak duża, że miejsce katastrofy można dostrzec z orbity okołoziemskiej. Europejskie satelity Sentinel, działające w ramach programu Copernicus, wykonały zdjęcia, które obrazują ogrom zniszczeń. Już chwilę po wybuchu w magazynie portowym świat obiegły zdjęcia, na których widać moment eksplozji. Skala zniszczeń w strefie 0 była tak ogromna, że można je było zaobserwować nawet z wysokości kilkuset kilometrów nad poziomem morza.

Image  by Astronomia24
Eksplozja w Bejrucie widoczna z kosmosu
fot. CREODIAS.eu


Czytaj dalej: O eksplozji w Bejrucie widocznej z kosmosu...

Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty

AstronautykaPrzygotowania do szóstej edycji ERC Space and Robotics Event wkroczyły w kolejną fazę. Tegoroczne wydarzenie realizowane jest w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której we wrześniu zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Image  by Astronomia24
Polski hybrydowy tor marsjański ERC oficjalnie otwarty
fot. ERC


Czytaj dalej: O polskim hybrydowym torze ERC...

Dowództwo Kosmiczne USA: Rosja przeprowadziła test broni przeciwsatelitarnej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony dementuje.

Bezpieczeństwo15 lipca 2020 roku Rosja wystrzeliła na orbitę nowy obiekt 2543 o aktualnym widocznym na radarach oznaczeniu 45915. Zdaniem Amerykanów istnieją dowody na to, że Rosja przeprowadziła tym samym niedestrukcyjny test kosmicznej broni przeciwsatelitarnej. USA sygnalizuje, że to już kolejny zarejestrowany incydent z udziałem tego kraju mający miejsce w przestrzeni kosmicznej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wyjaśnia, że wystrzelony obiekt to mały satelita inspekcyjny.

Image  by Astronomia24
Wyobrażając sobie przyszłość łatwo można dojść do wniosku, że napięcie w przestrzeni kosmicznej może systematycznie wzrastać


Czytaj dalej: O incydencie i poznaj stanowisko strony amerykańskiej i rosyjskiej...

Prototyp statku Starship wykonał próbny lot. Elon Musk na dobrej drodze ku misji na Marsa?

AstronautykaPrototyp statku Starship, za który odpowiada firma SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk wykonał 5 sierpnia 2020 roku o godzinie 1:57 czasu polskiego próbny lot. Obiekt uniósł się na wysokość około 150 metrów, by po kilkudziesięciu sekundach prawidłowo wylądować we wskazanej strefie. Starship to niezwykle istotny projekt firmy SpaceX, który w wersji finalnej ma posłużyć do transportu astronautów, ale też turystów na inne obiekty we Wszechświecie. Nacisk ma być położony na Księżyc i Mars, który niezwykle intryguje właściciela firmy.

Image  by Astronomia24
Udany lot na wysokość około 150 metrów trwał kilkadziesiąt sekund, fot: SpaceX


Czytaj dalej: Dowiedz się jak Eion Musk planuje kolonizować Marsa i poznaj szczegóły projektu...

8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie. Zdjęciowe podsumowanie.

Satelity i Sondy Kosmiczne26 odwiertów w gruncie, 23 przebyte kilometry, mnóstwo zdjęć i materiałów do analiz, to w ogromnym skrócie efekt dotychczasowej pracy łazika Curiosity. Dokładnie dziś, tj. 05.08.2020 roku ma miejsce 8 rocznica lądowania tego obiektu Marsie – czwartej od Słońca planecie naszego Układu Słonecznego. Pora na podsumowanie, garść zdjęć i wyjaśnień.

Image  by Astronomia24
8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie.
fot. NASA


Czytaj dalej: Krótkie podsumowanie 8 lat pracy łazika Curiosity na Marsie...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
On Importance about Timely ...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
23 6 Jeffreywet
18-07-2025 07:53
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3160 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4804 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5282 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4066 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46