NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nowe satelity programu COSMO-SkyMed gotowe do umieszczenia na orbicie

Satelity i Sondy KosmiczneProgram COSMO-SkyMed Second Generation jest gotowy do umieszczenia na orbicie dwóch dodatkowych satelitów dzięki kontraktom z Włoską Agencją Kosmiczną oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Umowy na dwa dodatkowe satelity COSMO-SKyMed Second Generation (CSG) zostały podpisane z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Satelity 3 i 4 będą stanowić dopełnienie drugiej generacji włoskiego programu obserwacji Ziemi, zapewniając ciągłość oraz wysokie osiągi usług monitorowania naszej planety.

Image  by Astronomia24
Nowe satelity COSMO-SkyMed gotowe do umieszczenia na orbicie fot: Leonardo


COSMO-SkyMed to system satelitarnej obserwacji Ziemi prowadzony przez ASI i Ministerstwo Obrony, będący sztandarowym produktem włoskiej technologii i innowacji zbudowany przez koncern Leonardo i jego spółki joint venture: Thales Alenia Space oraz Telespazio. Jest to konstelacja podwójnego zastosowania, z „oczami” SAR (radar z syntetyczna aperturą) zdolnymi do monitorowania zjawisk ziemskich w każdych warunkach pogodowych. System COSMO-SkyMed zmienił sposób obserwacji naszej planety, gwarantując podstawowe informacje dla bezpieczeństwa oraz zrozumienia zjawisk, które mają wpływ na codzienne życie. Dzięki nowatorskim aktualizacjom wbudowanym w system COSMO-SkyMed drugiej generacji, jest to pierwszy system satelitarny SAR na świecie zdolny do jednoczesnego pozyskiwania dwóch obrazów dwóch obszarów oddalonych od siebie o setki kilometrów, a tym samym do obsłużenia dwóch żądań, które byłyby sprzeczne w przypadku jakiegokolwiek innego systemu satelitarnego.

Obrazy z systemu COSMO-SkyMed są wykorzystywane dla wspierania populacji dotkniętych skutkami takich klęsk żywiołowych jak trzęsienia ziemi i pożary, ale także w zakresie kontroli dziedzictwa kulturowego i artystycznego, krytycznej infrastruktury, dla monitorowania cofania się lodowców, wycieków ropy na morzach a także dla optymalizacji technik rolnych.

Pierwszy satelita Drugiej Generacji został wystrzelony rok temu. Drugi satelita zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety VEGA-C. Konstelacja zostanie dopełniona dwoma dodatkowymi satelitami, które właśnie ogłoszono i które dołączą do dwóch pierwszych.

COSMO-SkyMed

System COSMO-SkyMed należący do Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Obrony, to wynik i wyraz najwyższych umiejętności włoskiego przemysłu kosmicznego, w tym wypadku koncernu Leonardo i jego spółek joint venture Thales Alenia Space oraz Telespazio, przy wsparciu znacznej liczby małych i średnich przedsiębiorstw. W szczególności firma Thales Alenia Space, będąca spółką joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), odpowiada za cały system radarowy i satelity, natomiast Telespazio, będąca spółką joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%), odpowiada za segment naziemny i jest gospodarzem centrum dowodzenia oraz kontroli konstelacji w Centrum Kosmicznym Fucino. Ponadto koncern Leonardo wnosi wkład do programu dostarczając urządzenia śledzące gwiazdy (A-STR) dla ustalania położenia satelitów, panele fotowoltaiczne (PVA) oraz zespoły elektroniczne dla zarządzania zasilaniem. W ramach pierwszej generacji, wystrzelono cztery satelity w latach 2007-2010, natomiast pierwszy satelita nowej generacji został wystrzelony w grudniu 2019 roku. Konstelacja COSMO-SkyMed jest zdolna do pozyskiwania do 1800 obrazów dziennie, które Leonardo, poprzez e- GEOS (Telespazio 80%, ASI 20%) odbiera, przetwarza i oferuje na rynkach całego świata.


Źródło: art-media.com.pl fot: Leonardo
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24