NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Nowe satelity programu COSMO-SkyMed gotowe do umieszczenia na orbicie

Satelity i Sondy KosmiczneProgram COSMO-SkyMed Second Generation jest gotowy do umieszczenia na orbicie dwóch dodatkowych satelitów dzięki kontraktom z Włoską Agencją Kosmiczną oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Umowy na dwa dodatkowe satelity COSMO-SKyMed Second Generation (CSG) zostały podpisane z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Satelity 3 i 4 będą stanowić dopełnienie drugiej generacji włoskiego programu obserwacji Ziemi, zapewniając ciągłość oraz wysokie osiągi usług monitorowania naszej planety.

Image  by Astronomia24
Nowe satelity COSMO-SkyMed gotowe do umieszczenia na orbicie fot: Leonardo


COSMO-SkyMed to system satelitarnej obserwacji Ziemi prowadzony przez ASI i Ministerstwo Obrony, będący sztandarowym produktem włoskiej technologii i innowacji zbudowany przez koncern Leonardo i jego spółki joint venture: Thales Alenia Space oraz Telespazio. Jest to konstelacja podwójnego zastosowania, z „oczami” SAR (radar z syntetyczna aperturą) zdolnymi do monitorowania zjawisk ziemskich w każdych warunkach pogodowych. System COSMO-SkyMed zmienił sposób obserwacji naszej planety, gwarantując podstawowe informacje dla bezpieczeństwa oraz zrozumienia zjawisk, które mają wpływ na codzienne życie. Dzięki nowatorskim aktualizacjom wbudowanym w system COSMO-SkyMed drugiej generacji, jest to pierwszy system satelitarny SAR na świecie zdolny do jednoczesnego pozyskiwania dwóch obrazów dwóch obszarów oddalonych od siebie o setki kilometrów, a tym samym do obsłużenia dwóch żądań, które byłyby sprzeczne w przypadku jakiegokolwiek innego systemu satelitarnego.

Obrazy z systemu COSMO-SkyMed są wykorzystywane dla wspierania populacji dotkniętych skutkami takich klęsk żywiołowych jak trzęsienia ziemi i pożary, ale także w zakresie kontroli dziedzictwa kulturowego i artystycznego, krytycznej infrastruktury, dla monitorowania cofania się lodowców, wycieków ropy na morzach a także dla optymalizacji technik rolnych.

Pierwszy satelita Drugiej Generacji został wystrzelony rok temu. Drugi satelita zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety VEGA-C. Konstelacja zostanie dopełniona dwoma dodatkowymi satelitami, które właśnie ogłoszono i które dołączą do dwóch pierwszych.

COSMO-SkyMed

System COSMO-SkyMed należący do Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Obrony, to wynik i wyraz najwyższych umiejętności włoskiego przemysłu kosmicznego, w tym wypadku koncernu Leonardo i jego spółek joint venture Thales Alenia Space oraz Telespazio, przy wsparciu znacznej liczby małych i średnich przedsiębiorstw. W szczególności firma Thales Alenia Space, będąca spółką joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), odpowiada za cały system radarowy i satelity, natomiast Telespazio, będąca spółką joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%), odpowiada za segment naziemny i jest gospodarzem centrum dowodzenia oraz kontroli konstelacji w Centrum Kosmicznym Fucino. Ponadto koncern Leonardo wnosi wkład do programu dostarczając urządzenia śledzące gwiazdy (A-STR) dla ustalania położenia satelitów, panele fotowoltaiczne (PVA) oraz zespoły elektroniczne dla zarządzania zasilaniem. W ramach pierwszej generacji, wystrzelono cztery satelity w latach 2007-2010, natomiast pierwszy satelita nowej generacji został wystrzelony w grudniu 2019 roku. Konstelacja COSMO-SkyMed jest zdolna do pozyskiwania do 1800 obrazów dziennie, które Leonardo, poprzez e- GEOS (Telespazio 80%, ASI 20%) odbiera, przetwarza i oferuje na rynkach całego świata.


Źródło: art-media.com.pl fot: Leonardo
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
810 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
398 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
363 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2625 2 mc500
05-09-2022 20:37
Jakiej wielkości jest napr...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3595 3 mc500
05-09-2022 20:37