NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

20 czerwca rozpocznie się astronomiczne lato 2020. Porównujemy pogodę z ostatnich lat

ZiemiaDziś 20 czerwca o godzinie 23:44 czasu polskiego Słońce przemieści się w znak Raka. Oznacza to dla nas rozpoczęcie astronomicznego lata. Dzisiejszy dzień będzie najdłuższym dniem w roku, potrwa 16 godzin i 21 minut w południowej części Polski natomiast w północnej części naszego kraju o około godzinę dłużej. Pora letnia cieszyć nas będzie aż do 22 września, kiedy to zastąpi ją jesień.

Image  by Astronomia24
20 czerwca będzie najdłuższym dniem 2020 roku
fot. Theskuj CC BY-SA 4.0 wikipedia.org



Czytaj dalej: O nadejściu astronomicznego lata 2020...

19.06.2020 dojdzie do zakrycia Wenus przez Księżyc

AstronomiaOd dłuższego czasu z obszaru Polski nie sposób było obserwować zjawiskowe zakrycie planety przez Księżyc. Już jutro, tj. 19.06.2020 roku przynajmniej częściowo dojdzie w tej kwestii do zmiany, bowiem miejsce będzie mieć stosunkowo długo wyczekiwane zakrycie drugiej w kolejności od Słońca planety naszego Układu Słonecznego. Smaczku dodaje fakt, że zarówno Wenus jak i Księżyc będą znajdować się w podobnej fazie. Określając wprost - sierp większy przysłoni ten mniejszy. Niestety warunki do obserwacji nie będą najlepsze i tylko nieco lepiej wyposażeni obserwatorzy nieba będą mogli pokusić się o podjęcie prób upolowania zjawiska.

Image  by Astronomia24
Symulacja zakrycia Wenus przez Księżyc. 19.06.2020 godz. 10:13 czasu polskiego


Czytaj dalej: O zakryciu Wenus przez Księżyc...

Obłoki srebrzyste nad Polską - Wasze zdjęcia!

AstronomiaNad Polskę zawitały obłoki srebrzyste -stosunkowo rzadkie zjawisko, które potrafi zachwycić nawet najbardziej doświadczonego miłośnika obserwacji nieba. Wysłaliście już do nas pierwsze materiały zdjęciowe, które rzecz jasna udostępniamy w dalszej części aktualności. Wyjaśniamy również krótko czym właściwie są tajemnicze obłoki srebrzyste, które najłatwiej namierzyć późną wiosną lub latem. To jednak nie jest jedyny warunek jaki musi zostać spełniony, by móc je zaobserwować.

Image  by Astronomia24
Obłoki srebrzyste nad Polską fot: Joseph


Czytaj dalej: O obłokach srebrzystych i zobacz zdjęcia...

Sonda Solar Orbiter 77 milionów km od Słońca. Wkrótce pierwsze zdjęcia!

Satelity i Sondy Kosmiczne15 czerwca 2020 roku sonda Solar Orbiter należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) po raz pierwszy osiągnęła peryhelium. Odległość, jaka dzieliła obiekt od Słońca wyniosła 77 milionów kilometrów. Zespół ekspertów uruchomił już pierwsze urządzenia badawcze sondy. Teleskopy rejestrują pierwsze ujęcia Słońca, które mamy nadzieję – już niebawem będziemy mogli Wam zaprezentować. Emocje są ogromne, bowiem zdjęcia z wyżej wspomnianej odległości będą należeć do niezwykle precyzyjnych, z uwagi na warunki i wyposażenie sondy.

Image  by Astronomia24
Sonda Solar Orbiter wizja artystyczna. fot: ESA/Medialab


Czytaj dalej: O misji sondy Solar Orbiter...

Historyczny start pierwszej załogowej misji SpaceX DM-2.

Statki kosmiczne30 maja czekają nas ogromne emocje związane z historycznym startem załogowej misji SpaceX DM-2. Dlaczego historycznym? Będzie to pierwsza od 2011 roku próba wysłania astronautów z terenu Stanów Zjednoczonych na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja zostanie przeprowadzona w ramach programu NASA (Commercial Crew Program) przy ścisłej współpracy z firmą SpaceX. Głównym celem pierwszej kontraktowej misji będzie wymiana załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Image  by Astronomia24
Statek Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 fot: SpaceX


Czytaj dalej: O szczegółach misji SpaceX DM-2...

Majowy powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaOd ostatnich wieczornych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej minęło prawie 7 tygodni. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Koniec maja przyniesie nam cieplejsze dni, które w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Wieczorne przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 1 czerwca.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3160 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4803 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5282 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4066 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
22001 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44