NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

CHCESZ WYSŁAĆ SWÓJ TOKEN NA KSIĘŻYC? TO MOŻLIWE DZIĘKI NFT

Statki kosmiczneCopernic Space i Lunar Outpost uruchamiają pierwszą sprzedaż powierzchni na łaziku kosmicznym dostępną dla firm i osób fizycznych. Pojazd M1 MAPP firmy Lunar Outpost ma łącznie 3,475 kg przestrzeni dostępnej w tokenizowanej sprzedaży, którą umożliwi platforma Copernic Space. To rewolucja w branży do tej pory zamkniętej dla prywatnych użytkowników.

Image  by Astronomia24
Łazik M1 MAPP firmy Lunar Outpost


Czytaj dalej: O łaziku M1 MAPP firmy Lunar Outpost...

Kolejny satelita drugiej generacji systemu COSMO-SkyMed już na orbicie - dostarczy dane również do Polski

Satelity i Sondy KosmiczneWarszawa, 22 lutego 2022 – Na początku lutego, po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie należącej do SpaceX rakiety Falcon-9, na docelową orbitę skutecznie wprowadzono drugiego satelitę drugiej generacji konstelacji COSMO-SKyMed, skonstruowanej przez Thales Alenia Space (spółkę joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%)) i obsługiwanej na orbicie przez Telespazio (spółkę joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%)).

Image  by Astronomia24
Planowana konstelacja czterech satelitów COSMO-SkyMed stworzy wyjątkowy system obserwacyjny


Czytaj dalej: O konstelacji czterech satelitów COSMO-SkyMed...

Weź udział w Cosmic Challange: Curiosity. Nabór prac do 20 lutego!

Astronomia“Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką Kosmosu. Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” skierowana jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski i realizowana jest we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi z Francji. Challange ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania kosmicznych zainteresowań. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla trójki zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi we Francji.

Image  by Astronomia24
Startuje Cosmic Challange: Curiosity


Czytaj dalej: O konkursie Cosmic Challange: Curiosity...

Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) ponownie będziemy mogli cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 4 lutego.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pozostanie na orbicie do końca 2030 roku.

Satelity i Sondy KosmiczneBill Nelson - administrator NASA pod koniec 2021 roku poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena postanowiła wydłużyć utrzymanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla świata nauki bowiem NASA nadal będzie kontynuować współpracę z innymi krajami nad rozwojem programów kosmicznych, badań i eksperymentów.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) pozostanie na orbicie do końca 2030 roku.


Czytaj dalej: O wydłużeniu finansowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 2030 roku...

NASA publikuje niesamowity film obrazujący ubiegłoroczne wydarzenia na Ziemi

ZiemiaPęknięcia gór lodowych, lawa wypalająca drogę na jednej z Wysp Kanaryjskich, wyjątkowe upały, zmieniające się dominujące barwy rzek, spadek do rekordowo niskiego poziomu wód jeziora Mead, erupcje wulkanów i szeroko pojęte piękno naszej planety. Agencja kosmiczna NASA opublikowała film obrazujący rok na naszej planecie. Ujęcia wykonane przez satelity robią ogromne wrażenie i jednocześnie dają do myślenia. Zapraszamy w tę 3-minutową podróż, którą po prostu warto przeżyć.

Image  by Astronomia24
Ujęcia wykonane przez satelity robią ogromne wrażenie i jednocześnie dają do myślenia


Czytaj dalej: I zobacz niesamowity film o Ziemi zawierający ujęcia z satelitów.

04.01.2022 - Ziemia znajduje się dziś najbliżej Słońca (Peryhelium)

ZiemiaWe wtorek 4 stycznia o godzinie 07:55 czasu polskiego doszło do rekordowego w 2022 roku zbliżenia Ziemi do Słońca. Do końca roku nasza planeta już tego wyniku nie pobije. Dystans jaki dzieli dziś oba obiekty wyniósł 147,1 mln km. Średnia odległość naszej planety od Słońca wynosi natomiast 149,6 mln km. Zbliżenie nie będzie miało jednak żadnego wpływu na temperaturę panującą na naszej planecie. Podobnie zresztą jak w lipcu podczas oddalenia (Aphelium).

Image  by Astronomia24
4 stycznia Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca w tym roku


Czytaj dalej: O zbliżeniu Ziemi do Słońca 2022...