NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 - trwają zapisy!

AstronomiaW dniach 12-15 sierpnia 2021 r. w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach k.Szubina, woj. kuj-pom. odbędzie się XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 . Organizatorem OZMA  tradycyjnie jest  PPSAE. Jubileuszowy zlot będzie bogaty w wydarzenia. Organizatorzy starają się łączyć szerokie spektrum tematów związanych z astronomią czy kosmosem. W programie przewidziano obserwacje przez sprzęt znajdujący się na wyposażeniu obserwatorium, wykłady , prelekcje, warsztaty, ciekawe wystawy i konkursy z nagrodami.

Image  by Astronomia24
Ruszają zapisy na XXV OZMA 2021.


Czytaj dalej: O Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii OZMA 2021...

Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską już 10 czerwca! Sprawdź tabelę miejscowości!

SłońceW czwartek 10 czerwca czeka nas jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych w 2021 roku. Mowa rzecz jasna o płytkim częściowym zaćmieniu Słońca, które będziemy mogli obserwować o dogodnej porze z terytorium naszego kraju. Widowisko rozpocznie się w okolicach godziny 11:45, a zakończy tuż po 13:55 (w zależności od położenia geograficznego). Największą fazę zaćmienia będziemy mogli zaobserwować w regionie północno-zachodniej Polski (około 16%), z kolei najmniej zobaczą obserwatorzy z regionu południowo-wschodniego gdzie maksymalna faza wyniesie od 5 do 7%. Szczegółowe dane dla poszczególnych miast publikujemy w dalszej cześć aktualności.

Image  by Astronomia24
Maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca w północno-zachodniej Polsce (~16%)


Czytaj dalej: O częściowym zaćmieniu Słońca 10 czerwca (Tabela miejscowości)

Zapowiedź książki "Pozaziemskie - Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią". Premiera już 1 czerwca.

Książki i czasopisma astronomiczneJuż 1 czerwca do sprzedaży w księgarniach trafi książka "Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią" wydawnictwa ZYSK i S-KA. Pod koniec 2017 roku naukowcy z obserwatorium astronomicznego na Hawajach zauważyli anomalny obiekt, który przeleciał przez Układ Słoneczny z taką szybkością, że mógł pochodzić tylko z układu innej gwiazdy. Avi Loeb, czołowy astronom z Harvardu, udowodnił, że obiekt ten, nazwany Oumuamua, nie był planetoidą: poruszał się zbyt szybko po nietypowej orbicie i nie pozostawił po sobie żadnych śladów gazowych ani szczątków. Istnieje tylko jedno możliwe wytłumaczenie – że był to wytwór wysoko rozwiniętej obcej cywilizacji z dalekiego kosmosu.

Image  by Astronomia24
Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią"


Czytaj dalej: Zapowiedź książki "Pozaziemskie - Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią".

Znamy zwycięzców II edycji "Cosmic Challenge"!

Astronautyka17.05.2021 r., w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie, z udziałem Prorektor UMCS Pani Prof. Doroty Kołodyńskiej oraz zdalnym udziałem Ambasadora Belgii w Polsce – Pana Luca Jacobsa, odbył się Finał programu "Cosmic Challenge". Program "Cosmic Challange" to program edukacyjny skierowany do młodzieży i dzieci, zainteresowanych tematyką Kosmosu. II edycja programu skierowana była do uczniów szkół średnich z całej Polski i realizowana jest we współpracy z ośrodkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Security and Eduction Centre z Redu w Belgii.

Image  by Astronomia24
Zwycięzcy II edycji "Cosmic Challenge"


Czytaj dalej: O finale konkursu "Cosmic Challenge"...

Andy Weir powraca i zachwyca. Recenzja książki Projekt Hail Mary

Książki i czasopisma astronomiczneMamy to! Na półki sklepowe trafił tytuł Projekt Hail Mary, za który odpowiada Andy Weir – twórca niezwykle ciepło przyjętej książki Marsjanin, czy również Artemis. Warto w ramach wstępu zaznaczyć, że podobnie jak Marsjanin, także i historia z nowej książki zostanie przeniesiona na ekrany. Niech świadczy to o tym, że stworzona treść naszpikowana jest elementami, jakie powinna posiadać trzymająca w napięciu przygoda.

Image  by Astronomia24
Podobnie jak Marsjanin, także i historia z nowej książki zostanie przeniesiona na ekrany


Czytaj dalej: Recenzję książki Projekt Hail Mary....

Majowy powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaOd ostatnich wieczornych przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej minęło prawie 7 tygodni. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Połowa maja przyniesie nam cieplejsze dni, które w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Wieczorne przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 1 czerwca.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

23 kwietnia startuje załogowa misja SpaceX Crew-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Statki kosmiczne23 kwietnia o godzinie 11:49 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartuje rakieta nośna Falcon 9 wynosząc na orbitę załogową kapsułę SpaceX Crew-2 z czwórką astronautów na pokładzie. Do połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) dojdzie po około 24 godzinach od startu. Załoga spędzi na stacji najbliższe 6 miesięcy.

Image  by Astronomia24
Rakieta Falcon 9 ze statkiem Crew-2 na platformie startowej fot: NASA/Joel Kowsky


Czytaj dalej: O szczegółach misji Crew-2 (Transmisja na żywo)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2784 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
812 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
281 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1811 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3381 2 Andrzej
21-06-2021 14:16