Copernic Space i Lunar Outpost uruchamiają pierwszą sprzedaż powierzchni na łaziku kosmicznym dostępną dla firm i osób fizycznych. Pojazd M1 MAPP firmy Lunar Outpost ma łącznie 3,475 kg przestrzeni dostępnej w tokenizowanej sprzedaży, którą umożliwi platforma Copernic Space. To rewolucja w branży do tej pory zamkniętej dla prywatnych użytkowników.
Warszawa, 22 lutego 2022 – Na początku lutego, po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie należącej do SpaceX rakiety Falcon-9, na docelową orbitę skutecznie wprowadzono drugiego satelitę drugiej generacji konstelacji COSMO-SKyMed, skonstruowanej przez Thales Alenia Space (spółkę joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%)) i obsługiwanej na orbicie przez Telespazio (spółkę joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%)).
Planowana konstelacja czterech satelitów COSMO-SkyMed stworzy wyjątkowy system obserwacyjny
“Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką Kosmosu. Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” skierowana jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski i realizowana jest we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi z Francji. Challange ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania kosmicznych zainteresowań. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla trójki zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi we Francji.
Po ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) ponownie będziemy mogli cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 4 lutego.
Bill Nelson - administrator NASA pod koniec 2021 roku poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena postanowiła wydłużyć utrzymanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla świata nauki bowiem NASA nadal będzie kontynuować współpracę z innymi krajami nad rozwojem programów kosmicznych, badań i eksperymentów.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) pozostanie na orbicie do końca 2030 roku.
Pęknięcia gór lodowych, lawa wypalająca drogę na jednej z Wysp Kanaryjskich, wyjątkowe upały, zmieniające się dominujące barwy rzek, spadek do rekordowo niskiego poziomu wód jeziora Mead, erupcje wulkanów i szeroko pojęte piękno naszej planety. Agencja kosmiczna NASA opublikowała film obrazujący rok na naszej planecie. Ujęcia wykonane przez satelity robią ogromne wrażenie i jednocześnie dają do myślenia. Zapraszamy w tę 3-minutową podróż, którą po prostu warto przeżyć.
Ujęcia wykonane przez satelity robią ogromne wrażenie i jednocześnie dają do myślenia
We wtorek 4 stycznia o godzinie 07:55 czasu polskiego doszło do rekordowego w 2022 roku zbliżenia Ziemi do Słońca. Do końca roku nasza planeta już tego wyniku nie pobije. Dystans jaki dzieli dziś oba obiekty wyniósł 147,1 mln km. Średnia odległość naszej planety od Słońca wynosi natomiast 149,6 mln km. Zbliżenie nie będzie miało jednak żadnego wpływu na temperaturę panującą na naszej planecie. Podobnie zresztą jak w lipcu podczas oddalenia (Aphelium).
4 stycznia Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca w tym roku