NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

LeopardISS – pierwszy z eksperymentów misji IGNIS jest już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Satelity i Sondy Kosmiczne22 kwietnia 2025 r. kapsuła Dragon w misji zaopatrzeniowej SpaceX CRS-32, zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wśród ładunku, który został dostarczony na ISS, znalazła się jednostka przetwarzania danych LeopardISS, zaprojektowana i zbudowana przez gliwicką spółkę KP Labs. Już za niewiele ponad miesiąc, wraz z przybyciem na orbitę polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, urządzenie rozpocznie realizację eksperymentu z zakresu sztucznej inteligencji w ramach misji IGNIS – pierwszej polskiej misji naukowo-badawczej na ISS.

Image  by Astronomia24
Kapsuła Dragon


Czytaj dalej: O eksperymencie LeopardISS...

SPACESHIELD Hack – hackathon, który zmieni przyszłość

AstronautykaStalowa Wola po raz trzeci staje się centrum innowacji, łącząc pasjonatów kosmosu, nowych technologii i rozwiązań przyszłości. To właśnie tu 24-25 maja br. odbędzie się wyjątkowy Hackathon SPACESHIELD Hack organizowany przez Stalowowolską Agencję Rozwoju Regionalnego sp. z o. o. w ramach projektu SPACE 4 TALENTS. SPACESHIELD Hack odbędzie się w obiektach Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli i przyciągnie ponad 200 uczestników – studentów, ekspertów branżowych oraz pasjonatów obronności, cyberbezpieczeństwa i nowych technologii.

Image  by Astronomia24
SPACESHIELD Hack – hackathon, który zmieni przyszłość


Czytaj dalej: O SPACESHIELD Hack w ramach projektu SPACE 4 TALENTS...

KP Labs dostarczy system przetwarzania danych dla narodowej misji obserwacji Ziemi CAMILA

AstronautykaFirma KP Labs poinformowała, że dołączyła do narodowego projektu obserwacji Ziemi – CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis), wykonywanego przez spółkę Creotech Instruments z Piaseczna. Projekt zakłada stworzenie kompletnego systemu satelitarnego, który będzie się składał z trzech mikrosatelitów – dwóch wyposażonych w sensory optoelektroniczne oraz jednego satelity radarowego, wraz z segmentem naziemnym obejmującym stacje kontroli i odbioru danych.

Image  by Astronomia24
KP Labs dostarczy system przetwarzania danych dla narodowej misji obserwacji Ziemi CAMILA


Czytaj dalej: O dołączeniu KP Labs do projektu CAMILA...

CloudFerro współtworzy narodową konstelację satelitów obserwacyjnych CAMILA

AstronautykaCloudFerro, dostawca największej polskiej publicznej chmury obliczeniowej, został operatorem segmentu naziemnego dla polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych CAMILA, umożliwiającej niezależne monitorowanie sytuacji kryzysowych na potrzeby cywilne i wojskowe. CloudFerro dostarczy usługi kompleksowej infrastruktury naziemnej dla tej misji, w tym odbiór, przetwarzanie, katalogowanie i udostępnianie użytkownikom danych pozyskanych przez satelity.

Image  by Astronomia24
Polska wzmacnia swoje kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi


Czytaj dalej: O dołączeniu CloudFerro do projektu CAMILA...

CAMILA – największy program satelitarny w historii Polski z udziałem GMV

AstronautykaEuropejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła wyniki naboru do programu CAMILA – projektu, który zwiększy dostęp Polski do danych satelitarnych i przyczyni się do rozwoju krajowych zdolności w dziedzinie obserwacji Ziemi. Wśród członków wybranego konsorcjum znalazł się polski oddział GMV, który odpowiadać będzie za stworzenie i dostarczenie systemu kontroli lotu satelitów. CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) to największy w historii polski program satelitarny realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z polskimi partnerami.

Image  by Astronomia24
Polska wzmacnia swoje kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi


Czytaj dalej: O projekcie CAMILA z udziałem GMV...

Historyczna misja na Marsa z coraz większym udziałem Polaków. Podpisali kontrakt na kolejny mechanizm

AstronautykaMisja ExoMars coraz bliżej, a Airbus przekazał mediom informację o swojej kluczowej roli w projekcie (firma zastępuje Roskosmos w roli wykonawcy lądownika). Polakom także przybywa zadań w tej misji. Oprócz rampy, po której łazik Rosalind Franklin zjedzie na powierzchnię Marsa, polscy inżynierowie z firmy Astronika przygotują też wysięgnik anteny komunikacyjnej. Niedawno podpisali kontrakt, a prace idą pełną parą, żeby w 2028 rakieta z europejskimi instrumentami badawczymi mogła wyruszyć na Czerwoną Planetę.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja łazika RFM-ESA


Czytaj dalej: O szczegółach misji ExoMars...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Nuijwfdzuzvs
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
2 0 Arhfpleag
09-05-2025 06:38
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11434 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3066 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4872 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1052 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36