NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Międzynarodowa VIII Konferencja Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Technologii nt. "Międzynarodowe Prawo Lotnicze i Kosmiczne - wyzwania i zagrożenia"

ZiemiaMiędzynarodowa VIII Konferencja Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Technologii nt. „Międzynarodowe Prawo Lotnicze i Kosmiczne – wyzwania i zagrożenia” współorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Rzeszów oraz Zakład Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Rzeszowskiego, odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia 2022 roku w auli Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, bud. A0, ul. Stanisława Pigonia 1.

Image  by Astronomia24
VIII Międzynarodowa Konferencja Prawa Lotniczego i Kosmicznego | ELSA Rzeszów


Czytaj dalej: O VIII Konferencji Prawa Lotniczego i Kosmicznego oraz Technologii...

Polski dostawca usług chmurowych CloudFerro i argentyński SPACESUR stworzą platformę do przetwarzania satelitarnych zobrazowań Ziemi w Ameryce Południowej

AstronautykaW ramach wizyty prof. Grzegorza Wrochny, prezesa POLSA (Polskiej Agencji Kosmicznej) oraz podpisania umowy o współpracy z CONAE (Argentyńska Agencja Kosmiczna), firmy SPACESUR i CloudFerro podpisały w Buenos Aires Porozumienie o Współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji platformy do przetwarzania satelitarnych zobrazowań Ziemi (Earth Observation Big Data Platform).

Image  by Astronomia24
Wyspa Wielkanocna - Copernicus Sentinel 2


Czytaj dalej: O platformie do przetwarzania satelitarnych zobrazowań Ziemi w Ameryce Południowej...

Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie

AstronautykaOmnispace Spark-1TM znajduje się już na orbicie. Umieszczenie satelity na orbicie okołoziemskiej jest jednym z pierwszych etapów projektu Omnispace, którego celem jest stworzenie globalnej sieci hybrydowej NTN. Omnispace and Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), poinformowały 2 kwietnia 2022 roku, że satelita Omnispace Spark-1TM dotarł na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Transporter-4.

Image  by Astronomia24
Pierwszy satelita Spark-1TM już w kosmosie


Czytaj dalej: O satelicie Spark-1TM ...

Rekordowa liczba zgłoszeń do European Rover Challenge 2022!

AstronautykaZakończyła się rejestracja zespołów uniwersyteckich do tegorocznej, ósmej edycji prestiżowych zawodów European Rover Challenge. Łącznie napłynęły aż 92 zgłoszenia z najlepszych uniwersytetów technicznych m.in. z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Indii, Kolumbii czy Grecji. W zawodach zobaczymy reprezentantów aż pięciu kontynentów, wśród nich także reprezentantów Polski, którzy od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotów marsjańskich. Tegoroczne ERC odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim.

Image  by Astronomia24
Blisko 100 drużyn z całego świata startuje w prestiżowych zawodach robotów marsjańskich w Polsce.


Czytaj dalej: O European Rover Challenge 2022...

W niedzielę 27 marca 2022 zmiana czasu na letni. Czy to ostatni raz?

ZiemiaW niedzielę (27 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Od kilku lat mówi się o zniesieniu zmiany czasu. W Stanach Zjednoczonych dyskusje są już na zaawansowanym etapie.

Image  by Astronomia24
Nasze zegarki przestawimy z godz. 2:00 na 3:00


Czytaj dalej: O zmianie czasu na letni 2022...

Polska firma opracowuje układy pamięci masowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej

AstronautykaGdański SYDERAL Polska został głównym wykonawcą projektu „Flash Memory Module”, realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Inicjatywa zakłada stworzenie nowej generacji modułów pamięci masowej Flash na potrzeby misji kosmicznych, w których niezbędne będą: duża pojemność pamięci, bezpieczeństwo danych oraz ich szybkie przetwarzanie. Projekt wszedł w drugą, komercyjną fazę rozwoju, w której realizowane są potrzeby użytkownika końcowego.

Image  by Astronomia24
Polska firma opracowuje układy pamięci masowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej


Czytaj dalej: O układach pamięci masowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

Studentka AGH w Krakowie rozpoczyna analogową misję kosmiczną w LunAres Research Station

AstronautykaBarbara Szaflarska, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz członkini Koła Naukowego AGH Space Systems weźmie udział w analogowej misji kosmicznej organizowanej przez LunAres Research Station. Specjalne miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych istnieje od 2017 roku na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej w Pile.

Image  by Astronomia24
Uczestnicy poprzedniej misji w stacji badawczej LunAres fot. LunAres Research Station


Czytaj dalej: O analogowej misji kosmicznej LunAres Research Station...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki astronomiczne
INNE
3858 3 egaudia
07-11-2021 11:02
filmy
INNE
10990 15 egaudia
07-11-2021 11:00
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
8579 7 egaudia
07-11-2021 10:51
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3211 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1299 1 Morek
22-07-2021 07:48