NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Ruszają zapisy na Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny "Astrolabium"

AstronomiaRuszyła rejestracja do Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium”, który organizowany jest od 2013 roku przez krakowskie Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz organizacje partnerskie. Celem konkursu jest promowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych i średnich.

Image  by Astronomia24
Ogólnopolski Konkurs Astronomiczny "Astrolabium"


Czytaj dalej: O konkursie astronomicznym "Astrolabium"...

Wigilia 2020: Jak znaleźć pierwszą gwiazdkę na niebie

AstronomiaRadosny i wyjątkowy okres świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie już 24 grudnia zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Większość z Was swoją wieczerzę rozpocznie gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która zaświeci tuż po zachodzie Słońca. Wiele osób zadaje pytanie, gdzie w tym roku odnajdziemy na niebie pierwszą symboliczną, najjaśniejszą i długo wyczekiwaną pierwszą gwiazdkę. Jak co roku przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który rozwieje wasze wątpliwości.

Image  by Astronomia24
Pierwsza gwiazdka pojawi się tuż po zachodzie Słońca


Czytaj dalej: O pierwszej gwiazdce 2020...

21 grudnia o godz. 11:02 rozpocznie się astronomiczna zima 2020

Ziemia21 grudnia o godzinie 11:02 rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwać będzie aż do równonocy wiosennej (20 marca). Dzień będzie należał do najkrótszych dni w tym roku i trwać będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.

Image  by Astronomia24
21 grudnia o godz. 11:02 rozpocznie się astronomiczna zima 2020


Czytaj dalej: O astronomicznej zimie i porównaj pogodę z lat ubiegłych...

Nowe satelity programu COSMO-SkyMed gotowe do umieszczenia na orbicie

Satelity i Sondy KosmiczneProgram COSMO-SkyMed Second Generation jest gotowy do umieszczenia na orbicie dwóch dodatkowych satelitów dzięki kontraktom z Włoską Agencją Kosmiczną oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Umowy na dwa dodatkowe satelity COSMO-SKyMed Second Generation (CSG) zostały podpisane z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) oraz Włoskim Ministerstwem Obrony. Satelity 3 i 4 będą stanowić dopełnienie drugiej generacji włoskiego programu obserwacji Ziemi, zapewniając ciągłość oraz wysokie osiągi usług monitorowania naszej planety.

Image  by Astronomia24
Nowe satelity COSMO-SkyMed gotowe do umieszczenia na orbicie fot: Leonardo


Czytaj dalej: O nowych satelitach programu COSMO-SkyMed...

21 grudnia czeka nas bardzo widowiskowa koniunkcja Jowisza z Saturnem!

Planety i EgzoplanetyJuż w poniedziałek 21 grudnia obserwatorów nieba i fanów astrofotografii czeka niesamowity spektakl. O godzinie 17:00 czasu polskiego dojdzie do największego zbliżenia Jowisza z Saturnem. Nie będzie to więc zwyczajna koniunkcja bowiem oba obiekty będzie dzielił dystans zaledwie ~0,06 stopnia. Tak bliskie spotkanie jasnych ciał niebieskich sprawia, że będziemy mogli obserwować jedno z najbardziej widowiskowych złączeń w 2020 roku. Ranga wydarzenia jest bardzo duża. Na następną tak bliską koniunkcję przyjdzie nam poczekać 60 lat - aż do 2080 roku.

Image  by Astronomia24
Symulacja zjawiska 21.12.2020 godz. 17:00 czasu polskiego


Czytaj dalej: O widowiskowej koniunkcji Jowisza z Saturnem...

Koniec wszystkiego. Scenariusze kosmicznej apokalipsy - Recenzja nowości od Wydawnictwa Zysk i S-ka

Książki i czasopisma astronomicznePoczątek Wszechświata wydaje się być tematem niewyczerpanym. Sam koniec Wszechświata to zagadnienie jeszcze bardziej zagadkowe i jednocześnie intrygujące. Katie Mack zabiera nas w podróż do odległej przyszłości przedstawiając kilka teorii zakończenia dosłownie wszystkiego, co nam znane. Atutem książki jest bez wątpienia nieodstraszający język, który będzie czytelny także dla odbiorców, którzy astronomią niekoniecznie się interesują, a mimo to są ciekawi świata i Wszechświata.

Image  by Astronomia24
Atutem książki jest bez wątpienia nieodstraszający język


Czytaj dalej: Recenzję książki - Koniec wszystkiego. Scenariusze kosmicznej apokalipsy...

Znamy zwycięzców programu STARTUP ART. #2020!

ZiemiaDobiegła końca tegoroczna edycja programu wsparcia biznesowego dla kreatywnych Startup Art. #2020 finansowana przez Biuro Kultury m.st. Warszawy a organizowana przez Startup Academy. Ze względu na pandemię po raz pierwszy całość projektu zrealizowana została w wersji online. Nie zmniejszyło to jednak zaangażowania uczestników, którzy przez miesiąc pracowali nad rozwojem swoich kreatywnych pomysłów! W całości programu wzięło udział ponad 200 uczestników.

Image  by Astronomia24
Znamy zwycięzców programu STARTUP ART. #2020!


Czytaj dalej: O szczegółach i przebiegu programu STARTUP ART. #2020...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki o kosmosie
WSZECHŚWIAT
132 2 Dominik
22-01-2021 10:49
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1825 2 Dominik
22-01-2021 08:43
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
3084 5 Dominik
22-01-2021 08:38
filmy
INNE
10139 14 Morek
14-01-2021 10:14
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
308 1 Morek
14-01-2021 10:01