NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi

Satelity i Sondy KosmiczneOgłoszono wyniki III edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our planet”. Internauci oraz jury, w którego skład weszli przedstawiciele czołowych instytucji sektora kosmicznego, wskazali 13 najlepszych zobrazowań satelitarnych ukazujących degradację środowiska naturalnego w zakresie ekosystemów wodnych. Na podium znalazł się Michał Mirończuk z Polski, który pokazał wpływ globalnego ocieplenia na wymierającą Wielką Rafę Koralową.

Image  by Astronomia24
I miejsce - Greenland - Tiniteqilaaq - Emanuele Capizzi.


Czytaj dalej: O wynikach konkursu "Seize the beauty of our planet"...

Maksimum meteorów z roju Leonidów. Noc 17 na 18 listopada.

Meteory i MeteorytyWieczorem, tj. 17 listopada będziemy mieli kolejną szansę na podziwianie pięknego zjawiska jakim są spadające meteory. W nocy z 17 na 18 listopada przypada bowiem maksimum Leonidów. Obecności Leonidów możemy spodziewać się do 30 listopada, jednak to w nocy z czwartku na piątek zaobserwujemy ich największą aktywność. Szacuje się, że w ciągu godziny będziemy mogli zaobserwować od 10 do 15 zjawisk.

Image  by Astronomia24
Podczas maksimum zaobserwujemy kilka meteorów w ciągu godziny.
fot. NASA/JPL


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Leonidów 2022...

Polacy w międzynarodowym konkursie na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi

AstronomiaSzesnastu Polaków ma szansę na wygraną w 3. edycji międzynarodowego konkursu na najlepsze zobrazowanie satelitarne Ziemi "Together for Blue Earth!". Głosowanie internautów potrwa do niedzieli (13 listopada). Następnie 13 obrazów z największą liczbą głosów przejdzie do II etapu, w którym jury złożone z ekspertów ds. obserwacji Ziemi nagrodzi 3 najlepsze prace. Wszystkie 13 zwycięskich zobrazowań znajdzie się w kalendarzu CloudFerro na rok 2023, który zostanie rozesłany do wiodących instytucji, firm i organizacji sektora obserwacji Ziemi.

Image  by Astronomia24
Konkurs "Together for Blue Earth!" na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi


Czytaj dalej: O szczegółach konkursu Together for Blue Earth! oraz głosowaniu...

Start historycznej misji Artemis I. Lot wokół Księżyca! (16.11.2022 r.)

Księżyc16 listopada 2022 r. z wyrzutni LC-39B z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartuje pierwszy egzemplarz rakiety nośnej SLS Block 1, który w ramach misji Artemis I wyniesie na orbitę bezzałogowy statek kosmiczny Orion. Statek zostanie następnie skierowany na orbitę wokółksiężycową i pozostanie tam przez około 6 dni. Lot ma na celu test w pełni operacyjnego statku Orion, a także osłony termicznej podczas wchodzenia w atmosferę ziemską z prędkością 11 km/s.

Image  by Astronomia24
Rakieta nośna SLS Block 1 na wyrzutni LC-39B
fot: NASA/Ben Smegelsky


Czytaj dalej: O szczegółach misji Artemis I oraz zobacz (Aktualizacja)...

Zmiana czasu na zimowy 2022

ZiemiaW niedzielę (30 października) o godzinie 3:00 nastąpi zmiana czasu na zimowy. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 2:00. Oznacza to wydłużony czas spania. Niestety przez najbliższe miesiące będziemy mieć do czynienia z szybko zapadającym zmrokiem. Czas zimowy zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie.

Image  by Astronomia24
Zmiana czasu na zimowy 2022.
fot. Astronomia24.com


Czytaj dalej: O zmianie czasu z letniego na zimowy...

25 października czeka nas głębokie częściowe zaćmienie Słońca widoczne z całego terytorium Polski! (Tabela miejscowości) Zobacz zdjęcia!

Słońce25 października czeka nas jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych w 2022 roku. Mowa rzecz jasna o głębokim częściowym zaćmieniu Słońca, które będziemy mogli obserwować o dogodnej porze z terytorium naszego kraju. Widowisko rozpocznie się w okolicach godziny 11:13, a zakończy tuż po 13:32 (w zależności od położenia geograficznego). Największą fazę zaćmienia będziemy mogli zaobserwować w regionie północno-wschodnim Polski (około ~46%), z kolei najmniej zobaczą obserwatorzy z regionu południowo-zachodniego gdzie maksymalna faza wyniesie od 33 do 35%. Szczegółowe dane dla poszczególnych miast publikujemy w dalszej cześci aktualności.

Image  by Astronomia24
Maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca w północno-wschodniej Polsce (46,67%)


Czytaj dalej: O głębokim częściowym zaćmieniu Słońca (Zobacz zdjęcia!)...

Europejski projekt VERTIGO wkroczył w fazę uzyskania rekordowej transmisji laserowej w wolnej przestrzeni

Satelity i Sondy KosmiczneThales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), oraz jej partnerzy ogłosili pomyślne zakończenie próby terenowej przeprowadzonej w Szwajcarii, polegającej na wdrożeniu bardzo szybkiego laserowego łącza komunikacyjnego ziemia-ziemia przez atmosferę. Jest to przełomowy krok w rozwoju nowej generacji geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych wykorzystujących optyczne łącza dosyłowe w celu podwojenia swojej aktualnej przepustowości.

Image  by Astronomia24
To przełomowy krok w rozwoju łączności przy użyciu transferu laserowego.
fot. thalesaleniaspace.com


Czytaj dalej: O Europejskim projekcie VERTIGO...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
55 2 kkazek12
29-11-2022 07:42
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1960 2 mc500
05-09-2022 22:37
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
2858 3 mc500
05-09-2022 22:37
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
9018 7 mc500
02-09-2022 12:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
2271 2 mc500
30-08-2022 20:25