NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Polski astronauta Sławosz Uznański rozpoczyna szkolenie w USA

Astronauci5 sierpnia br. polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dr Sławosz Uznański rozpoczyna praktyczną część szkolenia przygotowującego do polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Misja planowana jest na 2025 r. W pierwszym etapie szkolenie będzie odbywało się w zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych ośrodkach: Axiom Space, NASA i SpaceX. Poza Polakiem w skład załogi misji AX-4 wejdą przedstawiciele Węgier i Indii.

Image  by Astronomia24
Polski astronauta Sławosz Uznański rozpoczyna szkolenie w USA
fot. ESA


Czytaj dalej: O rozpoczęciu szkolenia polskiego astronauty...

Intuition-1 dostarczył nowe obrazy przetworzone w kosmosie. Swój obiektyw skierował także na Polskę

Satelity i Sondy KosmiczneIntuition-1, polski satelita hiperspektralny zbudowany przez gliwicką spółkę KP Labs, dostarczył nowe obrazy powierzchni naszej planety, przetworzone w kosmosie za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Tym razem na dostarczonych Ziemię obrazach możemy zobaczyć m.in. województwo świętokrzyskie i okolice jego stolicy – Kielc.


Image  by Astronomia24
Intuition-1 na orbicie - wizualizacja


Czytaj dalej: O nowych obrazach z satelity Intuition-1...

Polskie firmy tworzą technologię tankowania satelitów na orbicie

AstronautykaWarszawska spółka technologiczna PIAP Space poinformowała o rozpoczęciu projektu INORT (In-Orbit Refuelling Technology for Unprepared and Prepared Satellites). Ma on na celu opracowanie mapy drogowej technologii do tankowania satelitów na orbicie, w tym wydłużenie czasu utrzymania satelitów na orbicie oraz redukcję kosztów ich zastępowania. Projekt jest finansowany z polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i realizowany wraz z dwoma centrami Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Image  by Astronomia24
Polskie firmy tworzą technologię tankowania satelitów na orbicie


Czytaj dalej: O rozpoczęciu projektu INORT...

W Krakowie powstał kanion rodem z innej planety

AstronautykaKraków, 29 lipca 2024 r. - To nie jest scenariusz filmu science fiction. W ramach odbywających się we wrześniu zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge - zbudowana została przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa. Dzięki wielotygodniowej pracy geologów planetarnych, ekspertów logistyki i organizatorów powstała kilkuset tonowa, mierząca blisko 900 metrów kwadratowych konstrukcja, która będzie areną zmagań zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji ERC. Wydarzenie to debiutuje w Krakowie i odbędzie się w dniach 6-8 września na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej.

Image  by Astronomia24
W Krakowie powstał kanion rodem z innej planety


Czytaj dalej: O European Rover Challenge 2024...

Creotech Instruments zaprojektuje sześć sond badawczych dla misji kosmicznej ESA

AstronautykaEuropejska Agencja Kosmiczna wybrała Creotech Instruments SA do zaprojektowania sześciu sond kosmicznych odpornych na radiację, które będą częścią misji naukowej „Plasma Observatory”. Jest to pierwsza misja naukowa klasy M, w której polska firma pełni rolę dostawcy całych sond kosmicznych. Koszt całej misji szacowany jest na ok. 0,5 mld EUR. W ramach przyznanego kontraktu, Creotech Instruments SA zrealizuje fazy A i B1 projektu, a więc oceny wykonalności oraz wstępnego projektu misji wraz z projektem sond kosmicznych zdolnych do lotu w przestrzeni przekraczającej orbitę geostacjonarną Ziemi (GEO).

Image  by Astronomia24
Creotech Instruments zaprojektuje sześć sond badawczych dla misji komicznej ESA


Czytaj dalej: O Creotech Instruments S.A...

28 lipca czeka nas maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów

Meteory i MeteorytyDziś tj. 28 lipca czeka nas przedsmak emocji związanych z obserwacją meteorów tego lata. Swoje maksimum osiągnie rój Południowych delta Akwarydów. Podczas niedzielnego wieczoru będziemy mogli zaobserwować do 20 zjawisk w ciągu godziny. Może i nie jest to imponująca liczba, jednak musimy pamiętać o rozpoczętej nie tak dawno aktywności meteorów z roju Perseidów, które osiągną swoje maksimum 12 sierpnia i tym samym spowodują, że wieczór ten należeć będzie do niezwykle atrakcyjnych.

Image  by Astronomia24
Pierwsze obserwacje Południowych delta Akwarydów miały miejsce przed 1934 rokiem
fot. NASA/Bill Dunford


Czytaj dalej: O maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów 2024...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11402 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3048 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4850 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1025 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15455 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31