NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

CAMILA – największy program satelitarny w historii Polski z udziałem GMV

AstronautykaEuropejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła wyniki naboru do programu CAMILA – projektu, który zwiększy dostęp Polski do danych satelitarnych i przyczyni się do rozwoju krajowych zdolności w dziedzinie obserwacji Ziemi. Wśród członków wybranego konsorcjum znalazł się polski oddział GMV, który odpowiadać będzie za stworzenie i dostarczenie systemu kontroli lotu satelitów. CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) to największy w historii polski program satelitarny realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z polskimi partnerami.

Image  by Astronomia24
Polska wzmacnia swoje kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi


W ramach projektu powstanie segment kosmiczny złożony z trzech satelitów obserwacyjnych oraz segmentu naziemnego obejmującego system kontroli i sterowania konstelacją. Ich zadaniem będzie dostarczanie wysokorozdzielczych danych dla administracji publicznej, służb zarządzania kryzysowego oraz instytucji odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i ochronę środowiska.

Zebrane dane posłużą do tworzenia aktualnych map pokrycia terenu, analizy zmian środowiskowych, monitorowania susz rolniczych, wilgotności gleby czy miejskich wysp ciepła. System będzie także wspierał działania związane z bezpieczeństwem narodowym i przeciwdziałaniem zagrożeń klimatycznych. GMV, jako członek konsorcjum kierowanego przez Creotech Instruments S.A., odpowiada za zaprojektowanie i dostarczenie kompleksowego Flight Operations System (FOS) – zestawu oprogramowania i infrastruktury umożliwiającego sterowanie satelitami z Ziemi.

Astronomia24


W skład systemu wchodzą: oprogramowanie do kontroli satelitów (Mission Control Software), system dynamiki lotu (Flight Dynamics System), system planowania misji (Mission Planning System), a także usługa zapobiegania kolizjom (Collision Avoidance). System FOS zostanie zintegrowany z naziemnymi antenami oraz systemem przetwarzania danych. Umożliwi częściową automatyzację operacji satelitarnych, co przełoży się na większą efektywność i bezpieczeństwo misji.

Nasze zadanie w ramach programu CAMILA będzie fundamentem operacyjnym całego programu. To dzięki niemu możliwe będzie bezpieczne sterowanie satelitami i skuteczne planowanie ich działań. Kompetencje, zdobywane przez ponad 40 lat, pozwalają nam dostarczać rozwiązania nie tylko innowacyjne, ale też sprawdzone w warunkach rzeczywistej eksploatacjimówi Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego GMV w Polsce.

Astronomia24


GMV jest jednym z najbardziej doświadczonych dostawców oprogramowania dla naziemnych systemów satelitarnych – z rozwiązań tej firmy korzysta dziś ponad 800 satelitów na całym świecie. W Polsce firma dostarcza zaawansowane rozwiązania IT, prowadzi działania w obszarze kosmosu, ITS, obronności, a także ICT i bezpieczeństwa. W przypadku projektu CAMILA, GMV odpowiada nie tylko za opracowanie systemu FOS, ale także jego pełne dostosowanie do wymogów misji oraz wsparcie w trakcie operacji satelitów.

CAMILA to projekt o dużym znaczeniu nie tylko dla branży, ale również dla instytucji publicznych i wszystkich obywateli, którzy korzystają z infrastruktury i danych państwowych, często nie zdając sobie sprawy, że ich źródłem są systemy satelitarnedodaje Wojtkiewicz.

Start satelitów programu CAMILA planowany jest na 2027 rok. Udostępnianie danych na potrzeby administracji publicznej i instytucji krajowych ma rozpocząć się w 2028 roku. Projekt stanowi element szerszej strategii budowy krajowych zdolności satelitarnych oraz zwiększenia niezależności Polski w dostępie do informacji geoprzestrzennej. Przełoży się to, m.in. na szybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych, skuteczniejsze zarządzanie środowiskiem i lepsze planowanie przestrzenne.


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
CAPTCHA ImageRefresh Image


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11402 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3047 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4849 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1024 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15453 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31