
Firma KP Labs poinformowała, że dołączyła do narodowego projektu obserwacji Ziemi – CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis), wykonywanego przez spółkę Creotech Instruments z Piaseczna. Projekt zakłada stworzenie kompletnego systemu satelitarnego, który będzie się składał z trzech mikrosatelitów – dwóch wyposażonych w sensory optoelektroniczne oraz jednego satelity radarowego, wraz z segmentem naziemnym obejmującym stacje kontroli i odbioru danych.
KP Labs dostarczy system przetwarzania danych dla narodowej misji obserwacji Ziemi CAMILA
Projekt CAMILA umożliwi skuteczny monitoring Ziemi i pozyskiwanie kluczowych danych dla administracji publicznej, instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw komercyjnych, które zajmują się analizą środowiskową, rolnictwem czy zarządzaniem sytuacjami kryzysowymi.
Firma KP Labs będzie odpowiadała w projekcie CAMILA za dostarczenie zaawansowanej jednostki przetwarzania danych (Data Processing Unit – DPU), dedykowanej satelitom optoelektronicznym. Jednostka ta odegra kluczową rolę w realizacji całej misji, umożliwiając efektywne przechowywanie, kompresję oraz wstępne przetwarzanie danych obrazowych bezpośrednio na orbicie. DPU będzie odpowiedzialna za gromadzenie dużych ilości danych generowanych przez sensory optyczne, które następnie będą poddawane zaawansowanej obróbce. Dzięki temu możliwe będzie znaczące zmniejszenie objętości danych, które trzeba będzie przesłać z satelity na Ziemię. Skróci to czas transmisji, obniży koszty związane z obsługą satelitów oraz umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie dostępnego pasma. Jest to szczególnie istotne w kontekście misji obserwacyjnych, gdzie wysoka rozdzielczość obrazów generuje ogromne ilości danych wizualnych, które trudno przesyłać w całości w czasie rzeczywistym.
Jednostka DPU, którą KP Labs wdroży w projekcie CAMILA, będzie bazowała na autorskim rozwiązaniu firmy – Smart Mission Ecosystem. Jest to kompleksowy zestaw składający się ze sprzętu, algorytmów i specjalistycznego oprogramowania, opracowany z myślą o efektywnym przetwarzaniu danych w satelitach przeznaczonych do obserwacji Ziemi. Dzięki zastosowaniu DPU od KP Labs, satelity CAMILA będą mogły dostarczać precyzyjne i aktualne dane obrazowe, które zostaną wykorzystane, m.in. do monitorowania zmian klimatycznych, analizy rolniczej, oceny skutków katastrof naturalnych oraz zarządzania kryzysowego. W projekcie CAMILA, KP Labs będzie odpowiedzialna za dostarczenie wysokowydajnej jednostki przetwarzania danych (Data Processing Unit – DPU) dla jednego z satelitów optoelektronicznych. W ramach tego zadania KP Labs zapewni także oprogramowanie, algorytmy kompresji danych oraz system EGSE (Electrical Ground Support Equipment). Rozwiązanie opracowane przez KP Labs będzie odpowiadało za przechowywanie oraz kompresję danych obrazowych pozyskiwanych z układu optycznego. Dzięki zastosowaniu kompresji typu near-lossless oraz wydajnej architektury pamięci masowej, możliwe będzie znaczne ograniczenie wolumenu danych przesyłanych na Ziemię, co skróci czas transmisji i zwiększy efektywność wykorzystania dostępnego pasma komunikacyjnego. Taki system nie będzie wykonywał analizy danych na orbicie, ale będzie niezbędnym elementem infrastruktury zapewniającej szybki i niezawodny transfer surowych danych do segmentu naziemnego, gdzie będą one dalej przetwarzane.
„W przypadku satelitów optoelektronicznych niezawodność przetwarzania i zabezpieczania danych to jeden z kluczowych elementów całej misji. Naszym celem było zaprojektowanie rozwiązania, które pozwoli możliwie najefektywniej obsłużyć duże strumienie danych na orbicie, bez ingerencji w ich zawartość. Skupiamy się na tym, by dane były bezpiecznie przechowywane i szybko przekazywane do dalszego przetwarzania na Ziemi – to fundament, na którym opiera się cały łańcuch analityczny satelitów programu CAMILA” –
mówi Michał Zachara, wiceprezes KP Labs.
Udział w projekcie CAMILA pozwoli KP Labs dalej wzmacniać swoją pozycję w sektorze kosmicznym oraz rozwijać ofertę rozwiązań dostosowanych do potrzeb przemysłu i instytucji publicznych. Firma dysponuje bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie, które zdobyła m.in. dzięki projektom, takim jak Intuition-1, satelicie demonstracyjnym technologii autonomicznego przetwarzania danych na orbicie oraz LeopardISS, jednostce przetwarzania, która niedługo poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach polskiej misji naukowo-badawczej IGNIS. Te projekty udowadniają, że KP Labs potrafi efektywnie łączyć najnowocześniejsze technologie z realnymi potrzebami misji kosmicznych. CAMILA będzie kolejnym przykładem zastosowania tej wiedzy i doświadczenia, co może znacząco przyczynić się do dalszego rozwoju polskiego sektora kosmicznego i współpracy krajowych podmiotów z firmami zagranicznymi.
Całkowita wartość projektu wynosi blisko 52 mln EUR, z czego prawie 26 mln EUR przypada na Creotech Instruments. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na prace zlecone podwykonawcom, którzy zostali zgłoszeni do projektu przez Creotech Instruments. Wśród nich znajdują się czołowi przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego: KP Labs, Scanway, CloudFerro, GMV, oraz Eyecore przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Więcej informacji: kplabs.space
Źródło: spaceagency.biz