NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polska firma opracowuje układy pamięci masowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej

AstronautykaGdański SYDERAL Polska został głównym wykonawcą projektu „Flash Memory Module”, realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Inicjatywa zakłada stworzenie nowej generacji modułów pamięci masowej Flash na potrzeby misji kosmicznych, w których niezbędne będą: duża pojemność pamięci, bezpieczeństwo danych oraz ich szybkie przetwarzanie. Projekt wszedł w drugą, komercyjną fazę rozwoju, w której realizowane są potrzeby użytkownika końcowego.

Image  by Astronomia24
Polska firma opracowuje układy pamięci masowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej


Czytaj dalej: O układach pamięci masowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej...

Studentka AGH w Krakowie rozpoczyna analogową misję kosmiczną w LunAres Research Station

AstronautykaBarbara Szaflarska, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz członkini Koła Naukowego AGH Space Systems weźmie udział w analogowej misji kosmicznej organizowanej przez LunAres Research Station. Specjalne miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych istnieje od 2017 roku na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej w Pile.

Image  by Astronomia24
Uczestnicy poprzedniej misji w stacji badawczej LunAres fot. LunAres Research Station


Czytaj dalej: O analogowej misji kosmicznej LunAres Research Station...

W niedzielę 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna 2022

Ziemia20 marca o godzinie 16:34 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od 20 marca do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Image  by Astronomia24
Tegoroczny początek wiosny będzie pod względem pogody zdecydowanie lepszy niż poprzedni.


Czytaj dalej: O nadejściu wiosny i zapoznaj się z porównaniem warunków pogodowych jakie występowały na początku wiosny 2013-2021...

Jak transportować sypką skałę na Księżycu? Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego.

AstronomiaZespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako jedyny z Polski startuje w międzynarodowych zawodach Over the Dusty Moon Challenge w Denver w Stanach Zjednoczonych. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musi być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit. W czerwcu Koło Naukowe SpaceTeam AGH zmierzy się z pięcioma innymi drużynami z USA, Kanady, Australii i Niemiec.

Image  by Astronomia24
Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego.


Czytaj dalej: O specjalistycznym rozwiązaniu z sektora górnictwa kosmicznego...

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaJuż 20 marca będziemy mogli cieszyć się powrotem wiosny, a co za tym idzie bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli od 17 marca aż do 2 kwietnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Wyślij swoje imię w ramach misji Artemis I

Statki kosmiczneAgencja kosmiczna NASA postanowiła zachęcić każdego z Nas do bardziej osobistego i symbolicznego udziału podczas misji Artemis I. Podobnie jak w ramach innych misji kosmicznych realizowanych przez NASA, tak i tym razem będziemy mieli możliwość przesłania swoich danych, które zostaną umieszczone w formie elektronicznej na pokładzie bezzałogowego statku kosmicznego Orion, który prawdopodobnie już w maju zostanie wysłany na kilkudniowy lot wokół Księżyca.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja misji Artemis I fot: NASA


Czytaj dalej: O szczegółach misji Artemis I...

Thales Alenia Space wygrywa kontrakt badawczy na opracowanie ładunku użytecznego do wydobywania tlenu na Księżycu

AstronautykaWarszawa, 9 marca 2022 – Pod koniec lutego Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt o wartości miliona euro na badania nad koncepcją ładunku użytecznego służącego do ekstrakcji tlenu ze skały księżycowej. W celu trwałego zasiedlenia Księżyca ludzkość, zamiast transportować zasoby z Ziemi, będzie musiała wykorzystywać te surowce, które już znajdują się na Księżycu.

Image  by Astronomia24
Thales Alenia Space wygrywa kontrakt badawczy


Czytaj dalej: O szczegółach kontraktu Thales Alenia Space...