NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

3 listopada opozycja Jowisza. Planeta najbliżej Ziemi w tym roku!

Planety i Egzoplanety3 listopada czekają nas najlepsze warunki do obserwacji Jowisza w 2023 roku. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i zarazem największa planeta Układu Słonecznego zbliży się do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku. Nisko nad wschodnim horyzontem nieba zauważymy Jowisza już po godzinie 16:40. Z upływem czasu warunki do obserwacji będą ulegać znaczącej poprawie. Gazowy olbrzym będzie widoczny na niebie przez całą noc. Takiego widowiska nie można przegapić!

Image  by Astronomia24
Do opozycji Jowisza dochodzi raz na 13 miesięcy
fot: cmk


Czytaj dalej: O opozycji Jowisza w 2023 roku...

Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczne464 strony, które zapisał dla nas Harry Cliff – fizyk cząstek elementarnych z Uniwersytetu w Cambridge i badacz Wielkiego Zderzacza Hadronów to niezwykła podróż mająca na celu znalezienie podstawowych składników materii oraz poznania ich historii. Jest to w pewnym sensie poszukiwanie idealnego przepisu na tytułową szarlotkę, a więc po przetłumaczeniu – na otaczający nas wciąż tajemniczy Wszechświat.

Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat – od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu - Recenzja
Z czego jest zrobiona materia? Dlaczego uniknęła unicestwienia podczas Wielkiego Wybuchu? Czy kiedykolwiek będziemy w stanie zrozumieć, jak wyglądały pierwsze chwile naszego Wszechświata?


Czytaj dalej: Recenzję książki "Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat"...

AROBS Polska zaangażowany w rozwój komunikacji pokładowej w europejskich misjach kosmicznych

AstronautykaAROBS Polska ogłosił uczestnictwo w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration” organizowanym na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Inicjatywa ma na celu rozwinięcie, zdefiniowanie i zademonstrowanie wykorzystania standardów Time Sensitive Networking (TSN) w komunikacji pokładowej europejskich misji kosmicznych. Standardy TSN mogą stanowić alternatywę dla istniejących rozwiązań, a także potencjalnie zrewolucjonizować sposób przesyłania i przetwarzania danych w misjach kosmicznych.

Image  by Astronomia24
AROBS Polska ogłosił uczestnictwo w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration”


Czytaj dalej: O uczestnictwie AROBS Polska w projekcie „SpaceTSN Definition and Demonstration”...

Zmiana czasu na zimowy 2023. Czy doczekamy się jej likwidacji?

ZiemiaW niedzielę (29 października) o godzinie 3:00 nastąpi zmiana czasu na zimowy. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 2:00. Oznacza to wydłużony czas spania. Niestety przez najbliższe miesiące będziemy mieć do czynienia z szybko zapadającym zmrokiem. Czas zimowy zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie. Przypomnijmy, że rozmowy na temat likwidacji czasu zimowego trwają już blisko 6 lat!

Image  by Astronomia24
Obecnie ze zmianą czasu wiążą się przede wszystkim gigantyczne koszty dla gospodarki.
fot. Astronomia24.com


Czytaj dalej: O zmianie czasu z letniego na zimowy...

28 października czeka nas częściowe zaćmienie Księżyca!

KsiężycUwaga obserwatorzy nocnego nieba! Już w sobotę 28 października będziemy mieli niepowtarzalną okazję do obserwacji zaćmienia Księżyca. Tym razem będzie to jednak częściowe zaćmienie, ale bez obaw - również będzie ciekawe i co najważniejsze widoczne w całej Polsce. Jako portal Astronomia24 podobnie jak w latach ubiegłych zrobimy wszystko abyście tego wspaniałego zjawiska nie przegapili i przystąpili do niego doskonale przygotowani. Zapraszamy do materiału!

Image  by Astronomia24
Częściowe zaćmienie Księżyca 28.10.2023 r. godz. 22:14 czasu polskiego
(Symulacja)


Czytaj dalej: O częściowym zaćmieniu Księżyca...

Satelita Landsat 8 udokumentował rekordowo niski stan wody głównego dopływu Amazonki

ZiemiaRio Negro to największy lewy dopływ Amazonki. To już kolejny „rekordowy” spadek poziomu wody, o którym informujemy Was na łamach naszego portalu. Wśród przykładów katastrofalnych w skutkach susz wymienić należy jezioro Owens w Kalifornii, jezioro Ebinur w Chinach i Morze Aralskie w Azji Środkowej. Zapraszamy do dalszej części aktualności, gdzie znajdziecie szczegóły na temat ww. katastrof oraz dokumentację wykonaną przez satelitę Landsat 8.

Image  by Astronomia24
To już kolejny „rekordowy” spadek poziomu wody, o którym informujemy Was na łamach naszego portalu
fot. Landsat


Czytaj dalej: O rekordowo niskim stanie wody głównego dopływu Amazonki...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3451 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
720 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3723 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1048 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
542 0 sternvega
22-04-2023 03:44