NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Prototyp statku Starship wykonał próbny lot. Elon Musk na dobrej drodze ku misji na Marsa?

AstronautykaPrototyp statku Starship, za który odpowiada firma SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk wykonał 5 sierpnia 2020 roku o godzinie 1:57 czasu polskiego próbny lot. Obiekt uniósł się na wysokość około 150 metrów, by po kilkudziesięciu sekundach prawidłowo wylądować we wskazanej strefie. Starship to niezwykle istotny projekt firmy SpaceX, który w wersji finalnej ma posłużyć do transportu astronautów, ale też turystów na inne obiekty we Wszechświecie. Nacisk ma być położony na Księżyc i Mars, który niezwykle intryguje właściciela firmy.

Image  by Astronomia24
Udany lot na wysokość około 150 metrów trwał kilkadziesiąt sekund, fot: SpaceX


Czytaj dalej: Dowiedz się jak Eion Musk planuje kolonizować Marsa i poznaj szczegóły projektu...

8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie. Zdjęciowe podsumowanie.

Satelity i Sondy Kosmiczne26 odwiertów w gruncie, 23 przebyte kilometry, mnóstwo zdjęć i materiałów do analiz, to w ogromnym skrócie efekt dotychczasowej pracy łazika Curiosity. Dokładnie dziś, tj. 05.08.2020 roku ma miejsce 8 rocznica lądowania tego obiektu Marsie – czwartej od Słońca planecie naszego Układu Słonecznego. Pora na podsumowanie, garść zdjęć i wyjaśnień.

Image  by Astronomia24
8 rocznica lądowania łazika Curiosity na Marsie.


Czytaj dalej: Krótkie podsumowanie 8 lat pracy łazika Curiosity na Marsie...

Astronauci w kapsule Crew Dragon bezpiecznie wrócili na Ziemię. Misja SpaceX DM-2 zakończona sukcesem!

NASAZałogowa misja SpaceX DM-2 zakończyła się sukcesem. To niezwykle ważny moment, bowiem była to pierwsza w historii załogowa misja przeprowadzona przez NASA w ramach programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przy użyciu obiektu firmy prywatnej (SpaceX, której właścicielem jest miliardera Eion Musk). Doświadczeni astronauci Robert Behnken (3 lot) oraz Douglas Hurley (3 lot) sprowadzeni zostali w kapsule Crew Dragon. Lądowanie miało miejsce na wodach Zatoki Meksykańskiej w niedzielę 2.08.2020 r. o godzinie 20:48 czasu polskiego.

Image  by Astronomia24
Astronauci w kapsule Crew Dragin bezpiecznie wrócili na Ziemię.


Czytaj dalej: O misji SpaceX DM-2...

Ruszyły zapisy na XXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020

AstronomiaXXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020 odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy w naszym kraju zlot miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

Image  by Astronomia24
Widok na wyremontowaną siedzibę PPSAE


Czytaj dalej: O szczegółach zlotu OZMA 2020...

Helikopter Ingenuity pod lupą. Poznaj pierwszy śmigłowiec, który poleciał na Marsa

Satelity i Sondy KosmiczneMisja Mars 2020 z powodzeniem wystartowała w kierunku Marsa. Zespół NASA musi teraz uzbroić się w cierpliwość, bo pokonanie blisko 500 000 000 kilometrów potrwa do 18 lutego 2021 roku. Po wczorajszej prezentacji szczegółów misji, czas na bliższe poznanie helikoptera Ingenuity, który na brzuchu łazika Perseverance ma dostać się na powierzchnię Czerwonej Planety. To z pewnością ważne wydarzenie w dziejach ludzkości.

Image  by Astronomia24
Marsjański helikopter NASA (Wizja artystyczna) fot: NASA


Czytaj dalej: O helikopterze Ingenuity...

Perseverance - najcięższy łazik NASA rusza na Marsa. Wraz z nim mały helikopter.

Satelity i Sondy KosmiczneNiezwykle wyposażony, dopracowany i ciężki łazik Perseverance rusza dziś w kierunku Marsa. Wraz z nim mały helikopter, który będzie pierwszym obiektem latającym na planecie innej niż Ziemia. To nie wszystko, bowiem narzędzia w jakie wyposażono łazik robią piorunujące wrażenie. Wysokiej jakości kamery, urządzenie do cięcia skał to tylko wierzchołek góry lodowej. Trudno ukryć ekscytację! Jej pierwszym efektem jest ten przygotowany specjalnie dla Was obszerny materiał.

Image  by Astronomia24
Wizja artystyczna łazika Perseverance fot: NASA


Czytaj dalej: O Misji Mars 2020 i poznaj szereg szczegółów...

Mars przyciąga jak magnes. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę Hope!

Satelity i Sondy KosmiczneW jednej z poprzednich aktualności rozmawialiśmy z Wami na temat chińskiej misji Tianwen-1 skierowanej w stronę Marsa. Podziw budzi w nas rozmach bowiem w ramach jednej misji Chiny zamierzają wykorzystać orbiter, lądownik oraz łazik. Dziś chcemy zwrócić Wam uwagę na inną misję, która wystartowała dosłownie kilka dni przed Tianwen-1 i jej celem również jest Czerwona Planeta. Poznajcie sondę Hope i plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja sondy Hope


Czytaj dalej: O historycznej marsjańskiej misji Zjednoczonych Emiratów Arabskich...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Co to może być?
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
191 5 AdiS
18-11-2020 13:17
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
1384 3 Justynna21
17-11-2020 07:08
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
7014 6 Justynna21
10-11-2020 14:31
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
97 1 Andrzej
08-11-2020 19:16
Bresser
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
85 1 Andrzej
25-10-2020 20:05