NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polska firma konstruuje ramię robotyczne dla księżycowej misji dostawczej ESA

AstronautykaLądowniki Europejskiej Agencji Kosmicznej ARGONAUT zapewnią stałe dostawy ładunków i eksperymentów naukowych na Księżycu. Nie uda się to jednak bez najważniejszego z elementów konstrukcji – manipulatora robotycznego, którego zadaniem będzie przenoszenie ładunku na powierzchnię naszego satelity. Autorem rozwiązania jest polska firma PIAP Space – lider w zakresie robotyki kosmicznej i główny wykonawca w projektach ESA.

Image  by NASA
Kurier na Księżycu? Czemu nie!


Czytaj dalej: O księżycowej misji dostawczej ESA- ARGONAUT...

Copernic Space wkrótce wyśle dane cyfrowe tysięcy użytkowników na Księżyc

Astronautyka29 stycznia 2024 – LOS ANGELES/ WARSZAWA — Polsko-Amerykański Startup – Copernic Space ogłosił, że finalizuje kampanię mającą na celu stworzenie cyfrowego rynku do sprzedaży i finansowania zasobów kosmicznych. Firma aktualnie kończy dystrybucję cyfrowej przestrzeni na misję księżycową zaplanowaną na rok 2024. Każdy, kto wykupi lot swojego zbioru danych na pokładzie lądownika – będzie mógł w niej umieścić wszystko, począwszy od kodu DNA, przez zdjęcie, muzykę i inne zasoby cyfrowe.

Image  by NASA
Copernic Space wkrótce wyśle dane cyfrowe tysięcy użytkowników na Ksieżyc


Czytaj dalej: O startupie Copernic Space...

Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 4 lutego.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

CloudFerro na zlecenie ESA dostarczy platformę z danymi obserwacji Ziemi dla Afryki

ZiemiaEuropejska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami – GeoVille, CloudFerro, CS Group Romania, CS Group France i DLR – ogłosiła start projektu DUNIA, mającego na celu zwiększenie dostępności danych obserwacji Ziemi dla krajów afrykańskich. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie cyfryzacji kontynentu, zgodnie z Agendą Unii Afrykańskiej na rok 2063. Oczekuje się, że DUNIA, poprzez dostarczanie usług chmurowych zintegrowanych z głównym repozytorium danych programu Copernicus, wesprze badania w dziedzinie rolnictwa, urbanizacji i zmian klimatycznych.

Image  by Astronomia24
Madagaskar - Betsiboka - Marek Grybos - Copernicus Sentinel (2022)


Czytaj dalej: O platformie z danymi obserwacji Ziemi dla Afryki...

Startuje nowa edycja „Cosmic Challenge”!

Astronomia“Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych tematyką Kosmosu. Edycja „Cosmic Challange: Pathfinder/ AI” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski i realizowana jest we współpracy z firmą ICEYE – światowym liderem w zakresie danych satelitarnych, wykorzystującym technologię SAR (Synthetic Aperture Radar).

Image  by Astronomia24
Startuje nowa edycja Cosmic Challange


Czytaj dalej: O konkursie Cosmic Challange...

AGH w drodze na Księżyc – uczelnia zawarła umowę z firmą Orbital Space

AstronautykaAkademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zawarła porozumienie o współpracy z firmą Orbital Space działającą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Umowa umożliwia studentom z Krakowa, m.in. rozwijanie oraz testowanie urządzenia „Lunaris”, służącego do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z pyłem księżycowym - regolitem. Zawarta umowa jest pokłosiem sukcesu koła naukowego AGH Lunar Technologies, które zwyciężyło w konkursie pod nazwą „Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission” organizowanym w maju 2023 roku przez firmę Orbital Space pokonując ponad 400 projektów z całego świata.

Image  by Astronomia24
Koło Naukowe AGH Lunar Technologies


Czytaj dalej: O umowie AGH z firmą Orbital Space...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3544 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
797 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1105 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44