NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

CloudFerro współtworzy narodową konstelację satelitów obserwacyjnych CAMILA

AstronautykaCloudFerro, dostawca największej polskiej publicznej chmury obliczeniowej, został operatorem segmentu naziemnego dla polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych CAMILA, umożliwiającej niezależne monitorowanie sytuacji kryzysowych na potrzeby cywilne i wojskowe. CloudFerro dostarczy usługi kompleksowej infrastruktury naziemnej dla tej misji, w tym odbiór, przetwarzanie, katalogowanie i udostępnianie użytkownikom danych pozyskanych przez satelity.

Image  by Astronomia24
Polska wzmacnia swoje kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi


Czytaj dalej: O dołączeniu CloudFerro do projektu CAMILA...

CAMILA – największy program satelitarny w historii Polski z udziałem GMV

AstronautykaEuropejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła wyniki naboru do programu CAMILA – projektu, który zwiększy dostęp Polski do danych satelitarnych i przyczyni się do rozwoju krajowych zdolności w dziedzinie obserwacji Ziemi. Wśród członków wybranego konsorcjum znalazł się polski oddział GMV, który odpowiadać będzie za stworzenie i dostarczenie systemu kontroli lotu satelitów. CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) to największy w historii polski program satelitarny realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z polskimi partnerami.

Image  by Astronomia24
Polska wzmacnia swoje kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi


Czytaj dalej: O projekcie CAMILA z udziałem GMV...

Historyczna misja na Marsa z coraz większym udziałem Polaków. Podpisali kontrakt na kolejny mechanizm

AstronautykaMisja ExoMars coraz bliżej, a Airbus przekazał mediom informację o swojej kluczowej roli w projekcie (firma zastępuje Roskosmos w roli wykonawcy lądownika). Polakom także przybywa zadań w tej misji. Oprócz rampy, po której łazik Rosalind Franklin zjedzie na powierzchnię Marsa, polscy inżynierowie z firmy Astronika przygotują też wysięgnik anteny komunikacyjnej. Niedawno podpisali kontrakt, a prace idą pełną parą, żeby w 2028 rakieta z europejskimi instrumentami badawczymi mogła wyruszyć na Czerwoną Planetę.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja łazika RFM-ESA


Czytaj dalej: O szczegółach misji ExoMars...

Wstęp do astrofizyki - Recenzja 1100 stron od PWN

Książki i czasopisma astronomiczneWstęp do astrofizyki zapisany na 1100 stronach książki o formacie 20.5 cm na 28.5 cm wydaje się być bardzo obszerny. Tak właściwie jest, ale biorąc pod uwagę tę konkretną dziedzinę nauki nie jest to nic dziwnego. Książka wydana przez PWN fantastycznie zadomowiła się na naszym krajowym podwórku i już 6 miesięcy cieszy się sporym zainteresowaniem. Jest to pozycja ceniona przez wykładowców, ale i studentów oraz naturalnie zainteresowanych szeroko pojętą astrofizyką.

Przewodnik podróżnika po gwiazdach - Recenzja
Książka wydana przez PWN fantastycznie zadomowiła się na naszym krajowym podwórku i od początku cieszy się sporym zainteresowaniem.


Czytaj dalej: Recenzję książki "Wstęp do astrofizyki"...

IAC 2027 - Największa konferencja kosmiczna powraca do Polski

AstronautykaW stolicy Francji, w siedzibie Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF), oficjalnie zawarto umowę na organizację 78. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC), który odbędzie się w Poznaniu w 2027 roku. W obecności 300 delegatów z całego świata, umowę podpisali Clay Mowry, prezydent Federacji IAF oraz Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. To prestiżowe wydarzenie po ponad 60 latach powraca do Polski, co stanowi ogromny sukces dla polskiego sektora kosmicznego oraz szansę na promocję kraju na arenie międzynarodowej.

Image  by Astronomia24
Umowa na organizację Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027 w Polsce podpisana


Czytaj dalej: O szczegółach IAC 2027 w Polsce...

Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych – nowy kierunek studiów odpowiedzią na potrzeby sektora kosmicznego

AstronautykaInstytut Geodezji i Geoinformatyki z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uruchomił unikatowy w skali kraju kierunek studiów inżynierskich „Inżynieria danych satelitarnych i kosmicznych”. Łączy on naukę z praktyką w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki — sektorze kosmicznym. Powstanie kierunku poprzedziła kilkumiesięczna analiza potrzeb polskich podmiotów sektora kosmicznego. Wszystko po to, by zapewnić studentom nowoczesne studia, odpowiadające na realne oczekiwania rynku.

Image  by Astronomia24
Nowy kosmiczny kierunek studiów we Wrocławiu


Czytaj dalej: O nowym kosmicznym kierunku studiów we Wrocławiu...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3143 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4790 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5268 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4051 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21988 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44