NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Odyseja laserowa - Recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneOd kilku miesięcy na rynku można pozyskać książkę Odyseja laserowa. Tytuł prezentuje kompletną drogę laserów – od momentu powstania pierwszych działających w 1960 roku po dziś, kiedy to stosowane są w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Autor Teodore Maiman będący jednocześnie twórcą pierwszego lasera skonstruował fantastyczną kronikę, w której opisuje trudną drogę jaką musiał przebyć, by ostatecznie osiągnąć sukces. Maiman nie pomija świata intryg i polityki, a także atmosfery jaka panowała wówczas w świecie nauki i wielkiego przemysłu. Niewątpliwie jest to ciekawa pozycja do przeczytania w jeden wieczór.

Image  by Astronomia24
Autor Teodore Maiman będący jednocześnie twórcą pierwszego lasera skonstruował fantastyczną kronikę, w której opisuje trudną drogę jaką musiał przebyć, by ostatecznie osiągnąć sukces


Czytaj dalej: Recenzję książki Odyseja laserowa...

Astronomia ogólna od PWN już na polskim rynku - recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneWydawnictwo PWN przyzwyczaiło nas przez lata do wydawania książek o bardzo wysokiej jakości merytorycznej, ale również wysokiej szeroko pojętej atrakcyjności, która dla czytelnika wydaje się być bardzo istotna. Astronomia Ogólna została skonstruowana przede wszystkim z myślą o studentach pierwszych lat kierunków fizyka i astronomia. To jednak również potężna skarbnica wiedzy dla wszystkich miłośników szeroko pojętej astronomii.

Image  by Astronomia24
Wydawnictwo PWN do swojej kolekcji książek dodaje potężną i szanowaną pozycję.


Czytaj dalej: Recenzję książki Astronomia ogólna...

Kosmiczny konkurs dla studentów i naukowców z całego świata

AstronomiaRzym, 1 lipca 2021 roku – Dziś rozpoczyna się trzecia edycja #T-TeC, Konkursu Technologii Telespazio, inicjatywy Open Innovation, która po raz pierwszy będzie otwarta dla studentów i naukowców z uniwersytetów i wydziałów na całym świecie. Telespazio i Leonardo mają na celu promowanie poprzez #T-TeC innowacji technologicznych w sektorze kosmicznym wśród młodych pokoleń, zwiększanie wartości ich pomysłów i spostrzeżeń oraz tworzenie wraz z nimi wizji technologii, które będą wyznaczać naszą przyszłość.

Image  by Astronomia24
Telespazio i Leonardo organizują #T-TeC 2021, konkurs w ramach inicjatywy Otwarte Innowacje


Czytaj dalej: O kosmicznym konkursie dla studentów i naukowców...

Prace badawcze naukowców z AGH pomagają zrozumieć Wielki Wybuch

Astronomia30 lat temu Polska przystąpiła do udziału w badaniach prowadzonych w największym centrum fizyki cząstek na świecie. Natomiast naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej dołączyli do eksperymentów ponad 20 lat temu. Od tego czasu kadra naukowa z AGH pracuje w CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, m.in. nad poznaniem podstawowych składników materii oraz na rzecz odtworzenia stanu wczesnego Wszechświata.

Image  by Astronomia24
Detektor ATLAS w akceleratorze cząstek LHC w ośrodku CERN


Czytaj dalej: O pracach badawczych naukowców z AGH...

Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią - Recenzja

Książki i czasopisma astronomicznePamiętacie Oumuamua? Tajemniczy obiekt, który w październiku 2017 roku w odległości 30 mln. km od Ziemi odbył lot międzygwiezdny z okolic gwiazdy Wega w gwiazdozbiorze Lutni? Przelot ten uznano za pierwszy znany ludzkości lot międzygwiezdny wykonany przez naturalny obiekt. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie specyficzne zachowanie przybysza, czy też nietypowy wygląd. Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią to książka koncentrująca się na tym wydarzeniu. Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim. To, co może się podobać to fakt, że autor nie buja w obłokach, a precyzyjnie podpiera swoje tezy zgromadzonymi materiałami.

Image  by Astronomia24
Avi Loeb wybitny fizyk teoretyk, profesor nauk ścisłych Franka B. Bairda Jr. na Uniwersytecie Harvarda nienachalnie wskazuje dowody na to, że obiekt Oumuamua niekoniecznie musiał być ciałem niebieskim.


Czytaj dalej: Recenzję książki Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią...

XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 - trwają zapisy!

AstronomiaW dniach 12-15 sierpnia 2021 r. w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach k.Szubina, woj. kuj-pom. odbędzie się XXV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2021 . Organizatorem OZMA  tradycyjnie jest  PPSAE. Jubileuszowy zlot będzie bogaty w wydarzenia. Organizatorzy starają się łączyć szerokie spektrum tematów związanych z astronomią czy kosmosem. W programie przewidziano obserwacje przez sprzęt znajdujący się na wyposażeniu obserwatorium, wykłady , prelekcje, warsztaty, ciekawe wystawy i konkursy z nagrodami.

Image  by Astronomia24
Ruszają zapisy na XXV OZMA 2021.


Czytaj dalej: O Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Astronomii OZMA 2021...

Częściowe zaćmienie Słońca nad Polską już 10 czerwca! Sprawdź tabelę miejscowości!

SłońceW czwartek 10 czerwca czeka nas jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych w 2021 roku. Mowa rzecz jasna o płytkim częściowym zaćmieniu Słońca, które będziemy mogli obserwować o dogodnej porze z terytorium naszego kraju. Widowisko rozpocznie się w okolicach godziny 11:45, a zakończy tuż po 13:55 (w zależności od położenia geograficznego). Największą fazę zaćmienia będziemy mogli zaobserwować w regionie północno-zachodniej Polski (około 16%), z kolei najmniej zobaczą obserwatorzy z regionu południowo-wschodniego gdzie maksymalna faza wyniesie od 5 do 7%. Szczegółowe dane dla poszczególnych miast publikujemy w dalszej cześć aktualności.

Image  by Astronomia24
Maksymalna faza częściowego zaćmienia Słońca w północno-zachodniej Polsce (~16%)


Czytaj dalej: O częściowym zaćmieniu Słońca 10 czerwca (Tabela miejscowości)

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2722 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
749 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
218 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1780 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3345 2 Andrzej
21-06-2021 14:16