NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

SpaceX Crew-1 dociera na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Statki kosmiczne16 listopada o godzinie 1:27 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartowała rakieta nośna Falcon 9 wynosząc na orbitę załogową kapsułę SpaceX Crew-1 z czwórką astronautów na pokładzie. Lot przebieg zgodnie z planem i już po zaledwie dobie statek Crew Dragon firmy SpaceX zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczynając pierwszą kontraktową misje załogową dla agencji kosmicznej NASA.

Image  by Astronomia24
Astronauci SpaceX Crew-1 udali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną fot: NASA/Joel Kowsky


Czytaj dalej: O szczegółach misji SpaceX Crew-1...

Wyobrażone życie - recenzja

Książki i czasopisma astronomiczneW nasze ręce trafiła niedawno wypuszczona na rynek książka Wyobrażone życie. Wyprawa na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych Wydawnictwa Copernicus Center Press, w której autorzy James Trefil (fizyk) i Michael Summers (planetolog) postanowili nieco pospekulować na temat tego jak, gdzie i jakie rodzaje życia mogą się rozwinąć chociażby na odkrytych już egzoplanetach. Książka jest tym samym zbiorem odważnych teorii, które jednak w połączeniu z naukowym podejściem sprawiają wrażenie jak najbardziej realnych. Jest to ponadto egzemplarz, którego treść z pewnością skłoni odbiorcę do dalszych analiz i uruchomienia wyobraźni.

Image  by Astronomia24
Autorzy postanowili nieco pospekulować na temat tego jak, gdzie i jakie rodzaje życia mogą się rozwinąć chociażby na odkrytych już egzoplanetach


Czytaj dalej: Recenzję książki Wyobrażone życie...

Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu z platformy CREODIAS

Satelity i Sondy KosmiczneCloudFerro, dostawca innowacyjnych usług przetwarzania w chmurze, ogłasza wyniki konkursu „Seize the beauty of our planet” na najpiękniejsze zobrazowania Ziemi z platformy CREODIAS. Decyzją internautów najpiękniejszym zdjęciem Ziemi pozyskanym na platformie CREODIAS został obraz autorstwa Adama Wasilewskiego „Once upon a time on Ice Floe”. Zdjęcie przedstawia obszar na granicy Kanady z Grenlandią i pochodzi z satelity Sentinel-2 programu Copernicus, który wykonał je w lipcu 2020 roku.

Image  by Astronomia24
Najpiękniejsze zdjęcie Ziemi z kosmosu z platformy CREODIAS


Czytaj dalej: O najpiękniejszych zdjęciach Ziemi z platformy CREODIAS...

Kosmiczne anteny polskiej produkcji gotowe do podróży na Jowisza

Satelity i Sondy KosmiczneWaży niespełna dwa kilogramy i rozwija się w trzy wzajemnie prostopadłe anteny dipolowe, każda o długości 2,5 metra. Poleci w kierunku Jowisza, gdzie zostanie uruchomiony tylko raz, by przeprowadzić pomiary pola elektromagnetycznego w magnetosferze planety. RWI, czyli Radio Wave Instrument – narzędzie stworzone przez warszawską firmę Astronika w ramach konsorcjum prowadzonego przez Szwedzki Instytut Fizyki Plazmy wraz z CBK PAN oraz Tohoku University – już niedługo opuści Polskę, by stać się częścią sondy JUICE w misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Image  by Astronomia24
Kosmiczne anteny polskiej produkcji gotowe do podróży na Jowisza


Czytaj dalej: O kosmicznych antenach polskiej produkcji...

Już w sobotę startuje misja kosmiczna Taranis współtworzona przez CBK PAN (Aktualizacja)

Satelity i Sondy KosmicznePioruny strzelające w kosmos. Krótkie, trwające zaledwie ułamek sekundy gwałtowne i spektakularne rozbłyski, jakie tworzą się ponad chmurami burzowymi, 50 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Elfy, trolle i krasnale - tak nazwali je piloci, którzy zaobserwowali je jako pierwsi. Tajemnicze i niezwykle energetyczne zjawiska w obrębie ziemskiej atmosfery. Zjawiska, które zbada francuski mikrosatelita Taranis, na pokładzie którego znajduje się aparatura budowana w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Start misji już 14 listopada.

Image  by Astronomia24
W Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta nośna Vega, która wyniesie na orbitę mikrosatelitę Taranis


Czytaj dalej: O szczegółach misji Taranis i udziale CBK PAN...(Aktualizacja)

Polacy pokonają kosmiczną pikselozę

Astronomia Dzięki polskim inżynierom możliwość powiększania zdjęcia satelitarnego w celu zobaczenia szczegółów niewidocznych w oryginalnym obrazie nie jest już science fiction. Firma KP Labs rozpoczyna nową erę rekonstrukcji zdjęć satelitarnych w ramach projektu „DeepSent”, zakwalifikowanego do finansowania przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Projekt rewolucjonizuje dotychczasowe techniki przetwarzania obrazów, zwane metodami rekonstrukcji nadrozdzielczej, które pozwalają na podnoszenie rozdzielczości zdjęć oraz szczegółowości widocznych na nich obiektów.

Image  by Astronomia24
Polacy pokonają kosmiczną pikselozę


Czytaj dalej: O nowej erze rekonstrukcji zdjęć satelitarnych...

Leonardo bierze udział w badaniach planety Mars

Satelity i Sondy KosmiczneBadania Marsa za pomocą robotów stanowią istotę ostatnich międzynarodowych misji kosmicznych. Koncern Leonardo jest zaangażowany w badania nad najnowocześniejszymi systemami robotycznymi, które pomogą w rozwikłaniu tajemnic Czerwonej Planety. Dla celów misji NASA sprowadzenia próbek z Marsa i we współpracy z (ESA), koncern Leonardo uzyskał kontrakt wraz koncernem Airbus na fazę badań zaawansowanych nad ramieniem robotycznym łazika do pobierania próbek i uzyskał finansowanie z ESA na prowadzenie badań nad ramieniem do przenoszenia próbek dla lądownika NASA.

Image  by Astronomia24
Leonardo bierze udział w badaniach planety Mars


Czytaj dalej: O badaniach planety Mars...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki o kosmosie
WSZECHŚWIAT
132 2 Dominik
22-01-2021 10:49
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1825 2 Dominik
22-01-2021 08:43
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
3084 5 Dominik
22-01-2021 08:38
filmy
INNE
10139 14 Morek
14-01-2021 10:14
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
308 1 Morek
14-01-2021 10:01