NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nad Polskę nadciąga żółty pył znad Sahary

ZiemiaJuż w tym tygodniu w naszym kraju możemy spodziewać się żółtego pyłu, który osiądzie na naszych samochodach, oknach, czy roślinach. Nad Polskę zmierza bowiem pył znad Sahary, czyli nic innego jak ogromna masa piasku/pyłu wzniesionego ku niebu przez silny wiatr wiejący z południa. Takie zjawisko ma już miejsce chociażby we Włoszech – miejscami niebo przybrało żółtą barwę, co doskonale obrazują zdjęcia zamieszczone w sieci.

Image  by Astronomia24
Prognoza 25.04.2019 godz. 20:00 Autor: forecast.uoa.gr


Czytaj dalej: O żółtym pyle znad Sahary...

Potwierdzono odkrycie trzeciej planety w układzie podwójnym Kepler-47

Planety i EgzoplanetyKepler-47d to już trzecia planeta krążąca w układzie podwójnym Kepler-47, jaką udało odkryć się naukowcom. Warto wspomnieć, iż jest to dotychczas największa z odkrytych planet tego jedynego znanego dotąd systemu wieloplanetarnego krążącego wokół dwóch słońc! Niezbędnych materiałów, które umożliwiły potwierdzenie odkrycia trzeciej planety dostarczył rzecz jasna teleskop Keplera.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja układu Kepler-47 Autor: NASA/JPL Caltech/T. Pyle


Czytaj dalej: O odkryciu trzeciej planety w układzie podwójnym Kepler-47...

KRAKsat - satelita zbudowany w AGH poleciał w kosmos!

Satelity i Sondy KosmiczneSatelita KRAKsat zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został wysłany w przestrzeń kosmiczną. Wynosząca go rakieta Antares 230 wystartowała w środę, 17 kwietnia z należącego do NASA ośrodka Wallops Flight Facility na wschodnim wybrzeżu USA. KRAKsat to pierwszy na świecie satelita typu Cubesat, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną.

Image  by Astronomia24
Satelitę wyniosła rakieta Antares 230 fot: NASA


Czytaj dalej: O starcie i szczegółach misji KRAKsat...

Marka zawodów European Rover Challenge coraz bardziej rozpoznawalna na świecie

AstronautykaRekrutacja do 5. edycji European Rover Challenge została zakończona – do udziału w tegorocznych zawodach zgłosiło się 56 drużyn z 16 krajów i 6 kontynentów. Najlepsze z drużyn powalczą o miejsce na podium w czasie finałów, które odbędą się 13-15 września 2019 na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Zawodom towarzyszy zwiększone zainteresowanie ze strony firm i instytucji międzynarodowego sektora kosmicznego, w tym również Europejskiego Klastra Robotyki Kosmicznej PERASPERA.

Image  by Astronomia24
Marka zawodów European Rover Challenge coraz bardziej rozpoznawalna na świecie


Czytaj dalej: O szczegółach European Rover Challenge 2019...

Polskie firmy polecą w kosmos z Transition Technologies Managed Services

AstronautykaW marcu 2019 r. Transition Technologies Managed Services (TTMS) podpisało trzyletni kontrakt ramowy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). W ramach kontraktu TTMS będzie wspierać wybrane podmioty sektora kosmicznego biorące udział w programach ESA. Pomoc będzie koncentrowała się na obszarach Product Assurance / Quality Assurance i będzie opierała się na wiedzy eksperckiej kadr TTMS.

Image  by Astronomia24
Polskie firmy polecą w kosmos z Transition Technologies Managed Services


Czytaj dalej: O szczegółach kontraktu TTMS z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA)...

Satelity O3b dla SES z powodzeniem umieszczone na orbicie

AstronautykaCztery najnowsze satelity konstelacji O3b zbudowane przez Thales Alenia Space – wspólne przedsięwzięcie firm Thales (67%) i Leonardo (33%) – w roli głównego wykonawcy, dla przedsiębiorstwa SES, zostały z sukcesem wystrzelone z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej (Ameryka Południowa) przy użyciu rakiety Sojuz, obsługiwanej przez Arianespace. Poprzez wyniesienie tych czterech najnowszych satelitów Thales Alenia Space wspiera firmę SES w rozszerzeniu ich konstelacji do 20 satelitów. Pierwsze 4 satelity trafiły na orbitę w 2013 roku.

Image  by Astronomia24
Satelity O3b to zestaw 20 wysoce wydajnych satelitów zbudowanych przez Thales Alenia Space dla SES


Czytaj dalej: O satelitach konstelacji O3b...

Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury!

Galaktyki  i Mgławice10 kwietnia 2019 r. "Tę datę zapamięta niebawem cały wszechświat...", a wszystko za sprawą opublikowanego przez astronomów pierwszego historycznego zdjęcia czarnej dziury w centrum galaktyki M87. Opublikowane zdjęcie podczas wczorajszych sześciu konferencji prasowych odbywających się jednocześnie w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej i Waszyngtonie zostało wykonane w ramach projektu naukowego Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT).

Image  by Astronomia24
Pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury Autor: EHT Collaboration.


Czytaj dalej: O historycznym pierwszym zdjęciu czarnej dziury i szczegółach odkrycia...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Filtry i okulary
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
25 1 Andrzej
17-07-2019 14:37
ISS
MISJE ZAŁOGOWE
203 0 Zeratul
17-04-2019 13:12
Wielkość obiektu
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
535 3 Piotr
08-03-2019 12:50
Humor
TEMATY OGÓLNE
6248 5 ekolog
17-11-2018 16:57
Słońce bez granic.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1665 2 kacperpos
11-10-2018 13:42