NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

20 lipca Opozycja Saturna. Planeta blisko Ziemi.

Planety i EgzoplanetyW poniedziałek 20 lipca Saturn znajdzie się w opozycji względem Słońca co sprawi, że warunki do obserwacji gazowego olbrzyma będą dla miłośników astronomii najlepsze. Podczas opozycji szósta planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca znajdzie się najbliżej Ziemi w tym roku. Przy użyciu teleskopu mamy szansę do zaobserwowania większej ilości szczegółów na tle tarczy Saturna niż zwykle.

Image  by Astronomia24
Saturn znajdzie się najbliżej Ziemi. fot: JAREK


Czytaj dalej: O opozycji Saturna 2020...

Pierwsze zdjęcia Słońca z perspektywy sondy Solar Orbiter już na Ziemi!

SłońceMiesiąc temu, pełni zachwytu informowaliśmy Was o zbliżeniu sondy Solar Orbiter do Słońca na odległość zaledwie 77 milionów kilometrów. Zespół ekspertów uruchomił wtedy pierwsze urządzenia badawcze sondy. Teleskopy intensywnie rejestrowały ujęcia Słońca w nowych i jednocześnie lepszych warunkach. Dziś z utrzymującą się ekscytacją możemy Wam zaprezentować pierwsze efekty pracy urządzenia. Co istotne – zdjęcia wykonane z wyżej wspomnianej odległości należą niezwykle precyzyjnych, z uwagi na warunki i wyposażenie sondy.

Image  by Astronomia24
Pierwsze zdjęcia Słońca z perspektywy sondy Solar Orbiter już na Ziemi!


Czytaj dalej: I zobacz pierwsze zdjęcia Słońca wykonane przez Sondę Solar Orbiter...

14 lipca opozycja Jowisza. Planeta najbliżej Ziemi w tym roku.

Planety i EgzoplanetyDziś wieczorem tj. 14 lipca czekają nas najlepsze warunki do obserwacji Jowisza w 2020 roku. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i zarazem największa planeta Układu Słonecznego zbliżyła się do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku. Nisko nad południowo-wschodnim horyzontem nieba zauważymy Jowisza już po godzinie 21:00. Z upływem czasu warunki do obserwacji będą ulegać znaczącej poprawie. Gazowy olbrzym będzie widoczny na niebie przez całą noc. Takiego widowiska nie można przegapić!

Image  by Astronomia24
Jowisz, Europa, Io 2018 Autor: cmk (link)


Czytaj dalej: O opozycji Jowisza i obserwacjach...

Kometa C/2020 F3 NEOWISE widoczna gołym okiem (Zobacz zdjęcia!)

KometyDługookresowa kometa C/2020 F3 (NEOWISE) odkryta 27 marca 2020 roku za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE od kilku dni widoczna jest z Ziemi gołym okiem! To doskonała okazja dla obserwatorów nocnego nieba, jak i miłośników astrofotografii. Z obserwacjami warto się pospieszyć z uwagi na fakt, że warunki do obserwacji będą się pogarszać z każdą kolejną dobą.

Image  by Astronomia24
C/2020 F3 (NEOWISE) 08.07.2020 fot. PRadovan1988 CC BY-SA 4.0


Czytaj dalej: O komecie C/2020 F3 NEOWISE...(Zobacz zdjęcia!)

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Europejskim Uniwersytetem Kosmicznym

AstronomiaW prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej "European Universities" Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie uzyskała zaszczytny tytuł Uniwersytetu Europejskiego. Zwycięskie konsorcjum pod nazwą „European Space University for Earth and Humanity” (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) UNIVERSEH Akademia tworzyć będzie wspólnie z czterema innymi europejskimi uczelniami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji. Dzięki otrzymanemu projektowi AGH rozwijać będzie kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu.

Image  by Astronomia24
AGH Space Systems, zawody w USA, fot. Maciej Talar


Czytaj dalej: O sukcesie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie...

Krok w stronę komercjalizacji w polskim sektorze kosmicznym. Urządzenia do montażu satelitów nową specjalizacją SENER Polska

AstronautykaTylko kilka firm w Europie oferuje specjalistyczne urządzenia wspomagające montaż satelitów. Dzięki doświadczeniom zebranym w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, firma SENER Polska zbudowała pokaźne portfolio produktów MGSE i skutecznie konkuruje z największymi graczami na rynku. Przemysł kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych sektorów gospodarki. Poprzez transfer technologii silnie oddziałuje na inne sektory, w tym na bezpieczeństwo i obronność.

Image  by Astronomia24
Testy Euclid MGSE.


Czytaj dalej: O urządzeniach do montażu satelitów...

Wakacyjny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo. Najlepszy okres do obserwacji w tym roku!

AstronomiaOstatnie wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogliśmy podziwiać końcem maja. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Ciepłe lipcowe wieczory w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 2 sierpnia. Czeka nas więc najlepszy okres obserwacyjny stacji w tym roku.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
10 0 poczatekIkoniec
28-09-2020 12:48
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
6894 6 Justynna21
04-09-2020 10:41
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
1828 5 Justynna21
01-09-2020 14:07
Humor
TEMATY OGÓLNE
6978 6 Justynna21
01-09-2020 14:06
Dlaczego na tle Księzyca w ...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
171 1 Andrzej
23-07-2020 11:02