NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

49 rocznica lotu Jurija Gagarina

AstronauciDokładnie 49 lat temu (12 kwietnia 1961r.) radziecki kosmonauta Jurij Gagarin odbył w statku kosmicznym "Wostok" lot po orbicie satelitarnej Ziemi. W 108 minut dokonał jej jednokrotnego okrążenia, przechodząc do historii jako pierwszy człowiek, który poleciał w kosmos. Chyba każdy z nas - miłośników szeroko pojętej astronomii budzi się co roku 12 kwietnia i wspomina lot bohatera, którego tamtego dnia oglądały miliony ludzi na całym świecie.

Fragment wspomnień Jurija Gagarina zaraz po lądowaniu na Ziemi:

"...Kiedy stanąłem na twardej ziemi, ujrzałem kobietę z małą dziewczynką. Ruszyłem w ich stronę (...)
-Jestem swój, towarzysze - krzyknąłem. (...)
-Czy wy może z Kosmosu ? - zapytała trochę niepewnie.
-Wyobraźcie sobie, że stamtąd - odpowiedziałem
-Jurij Gagarin! Jurij Gagarin - wykrzyknęły..."


Przypomnijmy sobie przebieg lotu:

9:07 Start Wostoka z kosmodromu Bajkonur. Gagarin krzyczy: "Nu, pojechali!". Około 10 minut później statek wchodzi na orbitę o parametrach 181/327 km i nachyleniu orbity 65 st.
9:52 Wostok przelatuje nad Ameryką Południową. Gagarin przekazuje meldunek: "Lot przebiega normalnie, samopoczucie dobre".
10:15 Wostok przelatuje nad Afryką. Gagarin melduje: "Stan nieważkości znoszę dobrze".
10:26 Włączenie silników hamujących.
10:44 Gagarin katapultuje się z kabiny Wostok (przez wiele lat podawano, że lądował w kabinie).
10:55 Gagarin ląduje na Ziemi - 108 minut po starcie - w okolicy Saratowa.

Asteroida przeleci dziś bardzo blisko Ziemi

AsteroidyJuż dzisiejszej nocy nieopodal Ziemi przeleci niemała, 22-metrowa asteroida. Odległość jak na kosmiczne loty jest niewielka, bo wynosi 359 000 km czyli odrobinę mniej niż odległość naszej planety do Księżyca (najbliżej Ziemi znajdzie się o godzinie 01:06 w nocy).

Asteroida została odkryta kilka dni temu przez amerykańskie obserwatorium Catalina Sky Survey. Na obecne czasy to o "kilka dni" za późno. Licząc obiekty, które odwiedzają Ziemię przez ostatnie lata, powinniśmy dokładniej obserwować kosmiczną autostradę w naszej okolicy. Możliwe jest przecież, że pewnego dnia inna asteroida "draśnie" lub uderzy centralnie w Ziemię - historia zna takie przypadki (na początku XX wieku planetoida zniszczyła syberyjską tajgę).

W listopadzie 2009 roku 7-metrowa asteroida zbliżyła się na odległość 14 000 km od Ziemi, w styczniu inne ciało niebieskie - 10-metrowe, minęło nasza planetę o 128 000 km.


Ruch w kosmosie jest coraz większy, jednak tęgie umysły pracują nad sposobami umożliwiającymi w przyszłości wyeliminowanie zagrożenia, którym mogłoby być właśnie uderzenie jakiegoś obiektu w naszą planetę. Dosyć realny wydaje się pomysł Bruce'a Willisa z kultowego już filmu "Armagedon" - nuklearny ładunek rozerwałby zagrażający nam obiekt, a jego pozostałości spaliłyby się w atmosferze. Fizycy woleliby umieścić na np. asteroidzie silniki, które zmieniłyby trajektorię lotu obiektu. Innym pomysłem jest wystrzelenie w kosmos żelastwa, które w skutek przyciągania również zmieniłoby trajektorię lotu "wielkiego kamienia".

Jak widać pomysłów jest sporo, ale czy bez prób, przedstawienie generalne na pewno się uda? Miejmy nadzieję, że nigdy mijające nas obiekty nie postanowią odbić się od Naszej Planety i nie będziemy musieli się o niczym przekonywać.

Statek kosmiczny dla turystów przechodzi pierwsze testy

Statki kosmiczneVSS Enterprise, bo tak nazywa się pierwszy statek dla turystów, to pomysł kilku bogatych pasjonatów, którzy chcą aby wycieczki w kosmos stały się tak samo realne jak wyjazdy nad morze czy w góry.

Już teraz przyjmowane są rezerwacje na wycieczkowe loty ponad granicę atmosfery. Klienci, którzy gotowi będą zapłacić 200 000$ zobaczą pod sobą kulę ziemską i przez kilkanaście minut poszybują w stanie nieważkości. Krótko stwierdzając poczują się jak prawdziwi astronauci. Co ciekawe - posiadacze biletu nie będą musieli przechodzić kilkuletnich szkoleń czy dokładnych badań zdrowotnych. Chętnych już na tę chwilę jest sporo, ponad 300 osób dokonało przedpłat i możliwe, że już w przyszłym roku wyruszą w podróż swojego życia.

VSS Enterprise uniesie się w powietrze na maksymalnie 115km, prędkość jaką będzie w stanie osiągnąć przekroczy 4200km/h, a pasażerowie otrzymają do dyspozycji dwa okna - jedno obok, drugie nad głową.

Jeśli loty cywilów w kosmos wypalą, będziemy mogli bez wahania powiedzieć, że to kolejny wielki krok dla ludzkości.

Zmieniamy czas

ZiemiaW Niedziele w nocy przestawiliśmy zegary z 2:00 na 3:00, oznacza to skrócony czas spania oraz dla niektórych pracowników krótszy czas pracy.
Zmiana czasu obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie.

Kolejna zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę października. Wówczas zmienimy wskazówki naszych zegarków z 3:00 na 2:00. Tymczasem pozostaje nam cieszyć się dłuższym dniem.

Premiera genialnego filmu "Hubble 3D"

TeleskopyDla wielbicieli astronomii ten film będzie po prostu diamentem. Na ekrany kin IMAX trafił film pt. "Hubble 3D". Nie trudno się domyśleć, że głównym bohaterem będzie teleskop, a raczej zdjęcia wykonane za jego pomocą. Przekształcone w animacje 3D robią naprawdę fenomenalne wrażenie.

Ponad 43 minuty genialnych zdjęć, obrazów, materiałów wideo i animacji zostało stworzonych przy ścisłej współpracy astronautów z NASA Space Telescope Science Institute w Baltimore. "Oglądanie obrazów uzyskanych przez HST w trzech wymiarach można porównać do prawdziwej kosmicznej podróży. Zdjęcia na kartkach pocztowych nie robią tak wielkiego wrażenia" powiedział Frank Summers - kierownik zespołu ds. animacji 3D.

Na dzień dzisiejszy produkcja jest dostępna w amerykańskich kinach IMAX, jednak już około września tego roku zawita również do Polski. Z pewnością "Hubble 3D" zrobi wrażenie na każdym, kto zdecyduje się kupić bilet i wyruszyć w trójwymiarową podróż m.in. przez Wielką Mgławicę w Orionie (najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie).

Czytaj dalej: Zobacz kilka scen z filmu "Hubble 3D"

CoRot-Exo-7b - miniaturka podobna do Ziemi?

Planety i EgzoplanetyCoRot-Exo-7b to najmniejsza planeta, jaką do tej pory udało się odkryć poza Układem Słonecznym. Temperatura na niej panująca przekracza 1000 stopni Celsjusza. Sporo informacji na temat obiektu pozostaje na razie tajemnicą, naukowcy wierzą jednak, że już wkrótce będą mogli powiedzieć o nim znacznie więcej.

Image  by Astronomia24
fot. wikipedia.org


"Planety tego typu są nieco podobne do Neptuna – zbudowane z lodu otaczającego skaliste jądro, lecz których orbita przebiega tak blisko ich gwiazdy, że lód się roztapia, tworząc płynną powierzchnię."

Na chwilę obecną istnieje wiele tez na temat powierzchni CoRot. Nieoficjalnie uważa się, że planeta może być pokryty lawą, parą wodną, ale również skałami. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że jest to tzw. wodna planeta, której istnienia do tej pory nie potwierdzono.

"Więcej informacji o odkryciu zostanie opublikowanych w specjalnym wydaniu Journal Astronomy and Astrophysics, poświęconemu odkryciom dokonanym za pomocą francuskiego orbitalnego teleskopu."

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15315 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31
Słońce
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
60543 43 Kosmiczny_Andrzej
04-02-2025 18:52
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
10218 8 Kosmiczny_Andrzej
04-02-2025 18:52
Pierwszy sprzęt astronomic...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
13030 8 wiktorr7
16-01-2025 06:21
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1464 1 Andrzej
07-01-2025 14:40