Indyjska agencja kosmiczna poinformowała o nowym odkryciu w okolicach księżycowego równika. Mowa o ogromnej jaskini, mającej ponad 1.2 kilometra długości. Według naukowców tego typu strefy, w przyszłości mogą posłużyć do budowy księżycowej bazy kosmicznej. W dalszej części materiału m.in. o warunkach panujących w nowo odkrytej jaskini, a także o realnych szansach na wprowadzenie do niej badaczy.
Czy jaskinia posłuży w przyszłości do budowy księżycowej bazy?
Odkryta jaskinia prezentuje dogodne warunki, umożliwiające zagospodarowanie jej wnętrza. Z racji dobrego - horyzontalnego położenia istnieje możliwość wybudowania w niej bazy, którą bez zagrożeń mogliby dysponować badacze.
"Taka struktura wytworzona z lawy stwarza świetne warunki, które w przyszłości mogą umożliwić ludziom zasiedlenie księżycowych obszarów, dodatkowo zapewniając im ochronę m.in. przed szkodliwym promieniowaniem, uderzeniami mikrometeorytów, burzami i skrajnymi temperaturami."- twierdzą indyjscy eksperci.
"Tego typu struktury pozwalają na kontrolowanie środowiska w ich wnętrzu. Otrzymują się w nich niemal stałe temperatury około -20 stopni Celsjusza, podczas gdy na powierzchni Księżyca temperatury wynoszą od 130 do -180 stopni." - kontynuują eksperci.
Przygotowanie nowo odkrytej jaskini (jak i tych posiadających podobne warunki) na przyjęcie astronautów nie byłoby skomplikowanym procesem. Skorupa lawy o grubości około
6 metrów świetnie radzi sobie z niebezpiecznym promieniowaniem kosmicznym. Tak jak wspomnieliśmy - właśnie dzięki tego rodzaju wnękom, w przyszłości
jest szansa na stworzenie bazy i wprowadzenie do niej badaczy.