Trzęsienia ziemi
o sile 7,8 i 7,5 stopnia w skali Richtera, które 6 lutego 2023 r. dotknęły tereny południowej Turcji i Zachodniej Syrii spowodowały gigantyczne zniszczenia w obu krajach. Eric Fielding – geofizyk z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA porównuje siłę wstrząsów oraz wielkość dotkniętego obszaru do trzęsienia ziemi z 1906 roku, które zniszczyło San Francisco. Mapa, która powstała dzięki danym z
satelity PALSAR-2 doskonale obrazuje skalę zdarzenia.
Mapa, która powstała dzięki danym z satelity PALSAR-2 doskonale obrazuje skalę zdarzenia.
fot. ALOS-2 - PALSAR-2 Landsat 9 - OLI-2
Początkowe trzęsienie ziemi pochodziło z uskoku znajdującego się 18 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Stosunkowo
niewielka głębokość spowodowała, że trzęsienie ziemi wywołało gwałtowne wstrząsy, które dotknęły obszary oddalone nawet o setki kilometrów od epicentrum.
Gdy rozeszły się wieści o wydarzeniu, naukowcy z agencji kosmicznych na całym świecie rozpoczęli proces przetwarzania i analizy danych satelitarnych.
Ciemnoczerwone piksele wskazują obszary, w których doszło do poważnych uszkodzeń budynków, domów i infrastruktury lub zmian w krajobrazie.
fot. ALOS-2 - PALSAR-2 Landsat 9 - OLI-2
„Wywołało to niezwykle silne wstrząsy na bardzo dużym obszarze, które nawiedziły wiele miast i miasteczek pełnych ludzi. Długość i wielkość pęknięcia była podobna do trzęsienia ziemi z 1906 roku, które zniszczyło San Francisco” – powiedział Eric Fielding , geofizyk z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
Udostępniona przez NASA
mapa szkód przedstawia części miast Türkoğlu, Kahramanmaraş i Nurdaği.
Ciemnoczerwone piksele wskazują obszary, w których doszło do poważnych uszkodzeń budynków, domów i infrastruktury lub zmian w krajobrazie.
Pomarańczowe i żółte piksele wskazują obszary, na których wystąpiły nieco mniejsze uszkodzenia. Każdy
piksel ma średnicę około 30 metrów!
Mapa pochodzi z danych zebranych przez
PALSAR-2 na satelicie Advanced Land Observing Satellite-2 (ALOS-2) w dniu 8 lutego 2023 r. Satelita jest wyposażony w radar z syntetyczną aperturą, czujnik, który wysyła impulsy mikrofalowe w kierunku powierzchni Ziemi i nasłuchuje odbić tych fal, aby sporządzić mapę krajobrazu, w tym budynków. Porównując dane z 8 lutego z obserwacjami wykonanymi przez tego samego satelitę przed trzęsieniem ziemi (7 kwietnia 2021 r. i 6 kwietnia 2022 r.), naukowcy prześledzili zmiany i zaczęli identyfikować uszkodzone obszary.
Każdy piksel ma średnicę około 30 metrów.
fot. ALOS-2 - PALSAR-2 Landsat 9 - OLI-2
Porównując dane z 8 lutego z obserwacjami wykonanymi przez tego samego satelitę przed trzęsieniem ziemi (7 kwietnia 2021 r. i 6 kwietnia 2022 r.), naukowcy prześledzili zmiany i zaczęli identyfikować uszkodzone obszary.
fot. ALOS-2 - PALSAR-2 Landsat 9 - OLI-2
(Kliknij, aby powiększyć)
Źródło: earthobservatory.nasa.gov