NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

10.02.2021 na orbitę Marsa wejdzie sonda Tianwen-1.

Satelity i Sondy KosmiczneDziś czeka nas kolejny dzień pełen emocji. W dniu wczorajszym (09.02) na orbitę Marsa dotarła sonda Al-Amal (Hope) należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a już o godzinie 13:01 czasu polskiego na orbitę Marsa wejdzie sonda Tianwen-1 - pierwsza samodzielna misja badawcza Marsa Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej.

Image  by Astronomia24
Artystyczna koncepcja łazika marsjańskiego Tianwen-1 na Czerwonej Planecie fot: CCTV/CNSA


23.07.2020 roku z kosmodromu Wenchang mieszczącego się na wyspie Hajnan z powodzeniem wystartowała bezzałogowa misja Tianwen-1, której celem jest dotarcie w lutym bieżącego roku na Czerwoną Planetę. Co niezwykle istotne – w ramach jednej misji Chiny zamierzają wykorzystać orbiter, lądownik oraz łazik. Dotąd żadna misja planetarna nie została zrealizowana w taki sposób. Jeśli się powiedzie będzie to bez wątpienia ogromny sukces i przełom. Warto dodać, że jest to jednocześnie pierwsza indywidualna próba Chin, której celem jest wysłanie urządzeń na Marsa.

Sondę Tianwen-1 po ponad półrocznej podróży w kierunku Marsa od wejścia na orbitę planety dzielą już tylko ostatnie godziny. Po dotarciu na orbitę Czerwonej Planety pozostanie na niej przez okres od dwóch do trzech miesięcy, by następnie wykonać manewr lądowania. Będzie to niezwykle istotny etap misji, od którego zależy jej dalsze powodzenie.

Przypomnijmy, że Chiny w 2011 roku w ramach współpracy przy rosyjskiej misji Fobos-Grunt, dokonały próby wysłania na Marsa sondy Yinghuo-1. Na łamach portalu astronomia24.com prowadziliśmy obszerną relację - niestety z nieudanej misji, bowiem uszkodzeniu uległ wtedy silnik manewrowy, przez co Fobos-Grunt nie mógł osiągnąć orbity heliocentrycznej. 13 tonowa sonda wchodząc w Ziemską atmosferę uległa częściowemu spaleniu, jej szczątki spadły ponadto do wód Pacyfiku 1250 km na zachód od chilijskiej wyspy Wellington. (czytaj: Link#1, Link#2 )

Co jeśli tym razem się uda?

Łazik zasilany energią słoneczną ma pracować 90 dni. Do badań wykorzysta sześć zróżnicowanych instrumentów badawczych takich jak kamera multispektralna, kamera terenowa, radar eksploracji podpowierzchniowej łazika marsjańskiego, detektor składu powierzchni Marsa, detektor pola magnetycznego Marsa i monitor meteorologii Marsa.

Orbiter z kolei po osadzeniu na orbicie eliptycznej będzie przekazywać informacje z łazika na Ziemię i zbierać własne materiały do analiz za pomocą siedmiu instrumentów naukowych: dwóch kamer, radaru eksploracji podpowierzchniowej na orbicie Marsa, spektrometru mineralogicznego Marsa, magnetometru Marsa, analizatora jonów i cząstek neutralnych Marsa oraz analizatora cząstek energetycznych Marsa.

Sam lądownik nie został przewidziany do prac badawczych i posłuży jako obiekt transportowy samego łazika.

Podsumowując wskazać należy na cele główne misji Tianwen-1, które obejmują badanie struktury geologicznej, badanie właściwości powierzchniowych gleby, rozkładu wody i lodu, analizowanie składu materiału powierzchniowego, pomiar jonosfery, charakterystyki marsjańskiego klimatu i środowiska na powierzchni, analiza pól elektromagnetycznych, grawitacyjnych oraz wewnętrznej struktury Marsa.

W ramach ciekawostki dodać należy, że nazwa misji Tianwen oznacza „pytania do nieba” i została zaczerpnięta z tytułu wiersza Qu Yuana, który żył od około 340 do 278 roku pne. Był to wielki chiński uczony, polityk i poeta oraz minister w państwie Chu w okresie Walczących Królestw.

Astronomia24
Artystyczna koncepcja łazika marsjańskiego Tianwen-1 na Czerwonej Planecie fot: CCTV/CNSA


Szczegóły misji Tianwen-1


Marsjańskie misje Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej nie są ostatnimi w tym miesiącu! W kolejce ustawili się również Amerykanie, którzy umieszczą łazik Perseverance wraz z dronem na powierzchni Marsa już 18 lutego.

Szczegóły misji Perseverance oraz Al-Amal (Hope):

Perseverance 1 Link, 2 Link

Al-Amal (Hope) Link


AKTUALIZACJA:

10.02.2021

13:01 - Sonda Tianwen-1 trafiła na orbitę wokół Marsa.



Źródło: space.com, wikipedia.org, astronomia24.com,
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
2855 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3759 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3576 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
830 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3831 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54