NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Perseverance - najcięższy łazik NASA rusza na Marsa. Wraz z nim mały helikopter.

Satelity i Sondy KosmiczneNiezwykle wyposażony, dopracowany i ciężki łazik Perseverance rusza dziś w kierunku Marsa. Wraz z nim mały helikopter, który będzie pierwszym obiektem latającym na planecie innej niż Ziemia. To nie wszystko, bowiem narzędzia w jakie wyposażono łazik robią piorunujące wrażenie. Wysokiej jakości kamery, urządzenie do cięcia skał to tylko wierzchołek góry lodowej. Trudno ukryć ekscytację! Jej pierwszym efektem jest ten przygotowany specjalnie dla Was obszerny materiał.

Image  by Astronomia24
Wizja artystyczna łazika Perseverance fot: NASA


Mars to niezwykle intrygująca planeta naszego Układu Słonecznego. Wciąż wiemy o nim niewiele, ale postęp wykonany przez ludzkość musi zostać zauważony. Na Czerwonej Planecie pracują łaziki, zespoły ekspertów zasypywani są materiałami, które poddają głębokiej analizie. Mowa nie tylko o zdjęciach, materiałach wideo, ale też wynikach badań dających obraz tego z jakimi warunkami mamy do czynienia. To również coraz bardziej szczegółowe mapy obszarów, a skoro już przy mapach jesteśmy warto wskazać miejsce lądowania łazika Perseverance.

Nie jest ono przypadkowe, bowiem krater Jezero podejrzewany jest o występowanie w nim w przeszłości wody. To właśnie na tym obszarze łazik szukać będzie nie tylko śladów wskazujących na możliwość istnienia życia w przeszłości, ale śladów samego życia mikrobiologicznego. Próbki pobrane zostaną do tub, które przechowywane będą na powierzchni Marsa, by w ramach kolejnej misji odebrać je i przetransportować na Ziemię. Nowa misja to również gromadzenie wiedzy oraz testy technologii umożliwiające przygotowania do misji załogowej. Żarty się kończą – w ramach misji mają zostać przeprowadzone próby produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery!

Astronomia24
Wizja artystyczna łazika Perseverance fot: NASA


Główne cele misji:

- Ustalić, czy kiedykolwiek istniało życie na Marsie
- Charakterystyka klimatu Marsa
- Charakterystyka geologii Marsa
- Przygotowania do misji załogowej

Wszystkie cele odnoszą się do potencjału Marsa jako miejsca do życia. Pierwsze trzy rozważają możliwość życia w przeszłości drobnoustrojów. Nawet jeśli łazikowi nie uda się wykryć żadnych śladów życia, z pewnością przetrze szlaki dla ludzkiego życia na Marsie. Łazik Perseverance przeprowadzi również inne badania naukowe związane z jego czterema celami, tj. m.in. monitorować będzie pogodę i pył w atmosferze Marsa. Takie badania są ważne dla zrozumienia codziennych i sezonowych zmian na Marsie i pomogą przyszłym odkrywcom lepiej przewidywać marsjańską pogodę.

Astronomia24
Proces lądowania (Wizja artystyczna) fot: NASA


O helikopterze słów kilka:

Podkreślić należy również udział w misji obiektu typu helikopter. Będzie to przecież pierwszy test lotu z napędem na innej planecie! Helikopter został zbudowany tak, aby był lekki i wystarczająco mocny, by schować się pod łazikiem w drodze na Marsa i przetrwać w surowym marsjańskim środowisku po przybyciu na powierzchnię. Helikopter waży zaledwie 1,8 kilograma. Jest jednak wystarczająco potężny, by unieść się w cienkiej atmosferze Marsa. Atmosfera Marsa jest bardzo rzadka - wynosi mniej niż 1% gęstości ziemskiej! Śmigłowiec może latać do 90 sekund, na odległości 300 metrów i około 3-4,5 metrów nad ziemią. To niemały wyczyn w porównaniu z pierwszym 12-sekundowym lotem samolotu braci Wright. Na uwagę zasługuje fakt, że helikopter poleci samodzielnie, bez kontroli człowieka. Musi wystartować, polecieć i wylądować przy minimalnej ilości poleceń z Ziemi. Z uwagi na ogrom materiałów obejmujących swoim zakresem startującą misję postanowiliśmy przygotować dla Was odrębny materiał na temat tego niesamowitego urządzenia latającego. Naszym zdaniem zasługuje na to, chociażby z racji tego, że będzie to pierwszy taki obiekt, który poleci na obcej planecie.

Technologie wejścia, zejścia i lądowania misji:

Misja opiera się na pomyślnie zademonstrowanych innowacjach technologicznych, zwłaszcza dotyczących wejścia, zejścia i lądowania. Podobnie jak łazik Curiosity NASA (misja Mars Science Laboratory), sonda Mars 2020 wykorzystuje system wejścia, zejścia i lądowania z przewodnikiem. System lądowania misji Mars 2020 obejmuje spadochron, pojazd zniżający i podejście zwane „manewrem dźwigu powietrznego” w celu opuszczenia łazika na uwięzi na powierzchnię w ostatnich sekundach przed lądowaniem. Ten typ systemu lądowania daje możliwość wylądowania bardzo dużego, ciężkiego łazika na powierzchni Marsa w bardziej precyzyjnym miejscu lądowania niż było to możliwe przed lądowaniem Curiosity.

Misja Mars 2020 umożliwia nawigację względną w terenie. Nawigacja zależna od terenu umożliwia łazikowi wykrywanie i omijanie niebezpiecznego terenu poprzez zmianę kierunku jazdy wokół niego podczas opadania przez atmosferę Marsa. Mikrofon pozwala inżynierom analizować wejście, zniżanie i lądowanie. Może również przechwytywać odgłosy pracy łazika, co dawałoby inżynierom wskazówki dotyczące jego stanu.

Astronomia24
Marsjański helikopter NASA (Wizja artystyczna) fot: NASA


Technologie do operacji powierzchniowych:

Projekt łazika Perseverance jest w dużej mierze oparty na projekcie inżynieryjnym łazika marsjańskiego Curiosity. Poleganie na sprawdzonym systemie zmniejsza koszty misji i ryzyko. System mobilności dalekiego zasięgu łazika Perseverance pozwala mu podróżować po powierzchni Marsa na odległość od 5 do 20 kilometrów. Łazik o wadze 1043 kg (dla porównania waga Curiosity wynosi 899 kg) ma między innymi nową, bardziej wydajną konstrukcję kół. Po raz pierwszy posiada wiertło do cięcia marsjańskich skał oraz pobierania ich próbek. Próbki zbierane będą w tubach na powierzchni Marsa. Może potencjalnie utorować drogę przyszłym misjom, które mogłyby zebrać próbki i zwrócić je na Ziemię w celu przeprowadzenia intensywnej analizy laboratoryjnej.

Łazik Perseverance pomaga przygotować się do przyszłych eksploracji ludzi Marsa z technologią wydobywania tlenu z marsjańskiej atmosfery, który składa się w 96% z dwutlenku węgla. Ta demonstracja nowej technologii pomaga planistom misji testować sposoby wykorzystania zasobów naturalnych Marsa do wspierania ludzkich odkrywców i ulepszać projekty podtrzymywania życia, transportu i inne ważne systemy do życia i pracy na Marsie.

Przedstawienie misji Perseverance przez NASA Jet Propulsion Laboratory


Instrumenty w jakie wyposażono łazik Perseverance:

Mastcam-Z to nazwa systemu kamer zamontowanych na maszcie, wyposażonych w funkcję zoomu łazika Perseverance. Mastcam-Z ma kamery, które mogą powiększać, ustawiać ostrość i robić zdjęcia i wideo 3D z dużą prędkością, aby umożliwić szczegółowe badanie odległych obiektów.

Mars Environmental Dynamics Analyzer jest znany jako MEDA. Dokonuje pomiarów pogody, w tym prędkości i kierunku wiatru, temperatury i wilgotności, a także mierzy ilość i rozmiar cząstek pyłu w atmosferze Marsa.

MOXIE - Eksperyment z wykorzystaniem zasobów tlenu na Marsie. NASA przygotowuje się do eksploracji Marsa przez ludzi, a MOXIE zademonstruje sposób, w jaki przyszli odkrywcy mogą wytwarzać tlen z marsjańskiej atmosfery jako paliwo i do oddychania.

PIXL - Planetarny instrument do litochemii rentgenowskiej nosi nazwę PIXL. PIXL posiada narzędzie zwane spektrometrem rentgenowskim. Identyfikuje pierwiastki chemiczne w niewielkiej skali. PIXL ma również aparat, który robi bardzo zbliżone zdjęcia tekstur skał i gleby. Potrafi dostrzec cechy tak małe jak ziarnko soli! Wszystkie te informacje pomagają naukowcom szukać oznak życia drobnoustrojów w przeszłości na Marsie.

RIMFAX - Radar Imager for Mars Subsurface Experiment, wykorzystuje fale radarowe do badania gruntu pod łazikiem.

SHERLOC - Skanowanie środowisk nadających się do zamieszkania. Zamontowany na roboczym ramieniu łazika, wykorzystuje spektrometry, laser i kamerę do wyszukiwania związków organicznych i minerałów, które zostały zmienione przez środowisko wodne i mogą być oznakami życia drobnoustrojów w przeszłości.

Kamera SuperCam - bada skały i gleby za pomocą kamery, lasera i spektrometrów w celu znalezienia związków organicznych, które mogą mieć związek z poprzednim życiem na Marsie. Potrafi zidentyfikować skład chemiczny i mineralny celów tak małych jak ołówek z odległości ponad 7 metrów.

Start misji Mars 2020. NASA TV


Zobacz też:

- Rusza akcja NASA "Perseverance - najcięższy łazik NASA rusza na Marsa. Wraz z nim mały helikopter.
- Rusza akcja NASA "Wyślij swoje imię na Marsa w ramach misji Mars 2020"
- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2020 roku
- Astrofotografia 2020


Źródło: nasa.gov
Roman1968
<
#1 | Roman1968 dnia 30.07.2020 08:35
Czekam na więcej. Pozdrawiam Roman
Obcychop
<
#2 | Obcychop dnia 30.07.2020 09:17
Nasze dzieci albo ich dzieci dopiero doświadczą przełomu. Produkcja tlenu na obcej planecie, kolonizacja. Niesamowite. A może przygotowania do ucieczki w razie katastrofy na Ziemi? Niewiele wiemy. Możemy się tylko bawic w domysły.
kir
<
#3 | kir dnia 30.07.2020 13:24
super misja wyslalem rok temu swoje imie na Marsa xd
Zyga
<
#4 | Zyga dnia 31.07.2020 16:22
Ja też. Fajna pamiątka. Bilet wirtualny i symboliczny zapis na karcie pamięci umieszczonej w marsjańskim łaziku. Może za kilkaset lat ktoś to odgrzebie.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3517 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
780 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3775 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1092 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
581 0 sternvega
22-04-2023 03:44