NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Wigilia 2015: Jak znaleźć prawdziwą pierwszą gwiazdkę na niebie

AstronomiaRadosny i wyjątkowy okres świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie już 24 grudnia zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Większość z Was swoją wieczerzę rozpocznie gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która zaświeci tuż po zachodzie Słońca. Wiele osób zadaje pytanie, gdzie w tym roku odnajdziemy na niebie pierwszą symboliczną, najjaśniejszą i długo wyczekiwaną pierwszą gwiazdkę. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik oraz materiał wideo, który rozwieje wasze wątpliwości.

Pierwsza gwiazdka pojawi się tuż po zachodzie Słońca


Czytaj dalej: O pierwszej gwiazdce 2015...

22 grudnia o godz. 05:47 rozpocznie się astronomiczna zima

ZiemiaDziś 22 grudnia o godzinie 05:47 rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwać będzie aż do równonocy wiosennej (20 marca). Dzisiejszy dzień będzie należał do najkrótszych dni w tym roku i trwać będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.

Astronomiczna zima 2015 rozpocznie się 22 grudnia o godzinie 05:47


Czytaj dalej: O rozpoczęciu astronomicznej zimy 2015/2016 i maksimum Urysydów...

W przyszłości Mars może posiadać pierścień planetarny

Planety i EgzoplanetyNajnowsze badania i analizy naukowców przewidują, że w odległej przyszłości nawet za około 20-50 mln lat księżyc Marsa tj. Fobos może ulec całkowitej deformacji i rozpadowi tworząc tym samym pierścień planetarny podobny do tego, jaki znajduje się wokół Saturna. Według NASA powodem takiej sytuacji jest silne pole grawitacyjne, a dokładniej siły pływowe bardzo negatywnie oddziałujące na Fobosa.

Image  by Astronomia24
Symulacja pierścienia planetarnego wokół Marsa fot: Tushar Mittal
fot. Tushar Mittal - Celestia Development Team.


Czytaj dalej: O przyszłości Fobosa...

Maksimum meteorów z roju Geminidów 2015 - Noc z 13/14 grudnia

Meteory i MeteorytyW nocy z 13 na 14 grudnia czeka nas astronomiczne zjawisko, na które czekaliśmy przez cały rok. Mowa oczywiście o deszczu meteorów z roju Geminidów, czyli jednego z najbardziej regularnych i aktywnych rojów meteorów. Maksimum w tym roku przypadnie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Warto więc zarezerwować czas na prowadzenie obserwacji. Szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet do 120 obiektów - zaraz po tym, gdy radiant roju znajdzie się w zenicie.

Rój Geminidów aktywny jest od 7 do 17 grudnia. fot:


Czytaj dalej: O tegorocznym deszczu meteorów z roju Geminidów 2015...

Rusza nowy projekt "AstroSzkoła"

AstronomiaWirtualna wyprawa na Marsa, przyroda Plutona i jego księżyców, tajemnica obłoków srebrzystych czy sztuka astrokrajobrazu. To tylko niektóre tematy AstroSzkoły, nowego cyklu organizowanych przez Urząd Marszałkowski spotkań z astronomią popularną. AstroSzkoła to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę polegająca na porzuceniu konwencji wykładu i zastąpieniu go żywą lekcją astronomii popularnej przy wykorzystaniu potencjału astrobaz.

Image  by Astronomia24
Rusza nowy projekt "AstroSzkoła"


Czytaj dalej: O astronomicznej szkole...

Polskie firmy posprzątają kosmos

AstronomiaDwie polskie spółki – SKA Polska z Warszawy i OptiNav ze Słupska – uzyskały dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020 na wykorzystanie technologii kosmicznych. Dzięki tym pieniądzom przetestują w praktyce swoje pomysły na posprzątanie przestrzeni kosmicznej. Nieczynne satelity, fragmenty rakiet, pozostałości po kolizjach i eksplozjach – wszystkie te elementy mogą znaleźć się na kursie statków kosmicznych. Dlatego konieczne jest posprzątanie kosmosu.

Kosmiczne śmieci są realnym zagrożeniem dla misji załogowych


Czytaj dalej: O sprzątaniu kosmosu..

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11402 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3048 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4850 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1025 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15455 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31