

W zadbaniu o powodzenie i bezpieczeństwo misji, jeszcze przed jej startem, kluczową rolę odgrywają urządzenia do obsługi naziemnej (MGSE). Ich działanie chroni przede wszystkim przed usterkami działającego w przestrzeni kosmicznej sprzętu, dzięki czemu ogranicza ryzyko strat finansowych oraz zaburzeń w prowadzonych badaniach. Wiele z tych urządzeń powstaje w naszym kraju, w firmach takich jak Sener, w którego warszawskim oddziale tworzone są zestawy MGSE na potrzeby misji Europejskiej Agencji Kosmicznej, m.in.: Euclid, Comet Interceptor czy ostatnio – misji FORUM.
„Jest rok 2050. Udana realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ludzie są w stanie budować bazy na Księżycu”. Tak zaczyna się opis najnowszej konkurencji X edycji prestiżowych zawodów ERC, na które co roku przyjeżdżają decydenci i eksperci sektora kosmicznego oraz reprezentanci najlepszych uczelni technicznych z całego świata. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września, a jego gospodarzem została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Organizatorem zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna.
Lądowniki Europejskiej Agencji Kosmicznej ARGONAUT zapewnią stałe dostawy ładunków i eksperymentów naukowych na Księżycu. Nie uda się to jednak bez najważniejszego z elementów konstrukcji – manipulatora robotycznego, którego zadaniem będzie przenoszenie ładunku na powierzchnię naszego satelity. Autorem rozwiązania jest polska firma PIAP Space – lider w zakresie robotyki kosmicznej i główny wykonawca w projektach ESA.
29 stycznia 2024 – LOS ANGELES/ WARSZAWA — Polsko-Amerykański Startup – Copernic Space ogłosił, że finalizuje kampanię mającą na celu stworzenie cyfrowego rynku do sprzedaży i finansowania zasobów kosmicznych. Firma aktualnie kończy dystrybucję cyfrowej przestrzeni na misję księżycową zaplanowaną na rok 2024. Każdy, kto wykupi lot swojego zbioru danych na pokładzie lądownika – będzie mógł w niej umieścić wszystko, począwszy od kodu DNA, przez zdjęcie, muzykę i inne zasoby cyfrowe. 
Po ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 4 lutego.
Europejska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami – GeoVille, CloudFerro, CS Group Romania, CS Group France i DLR – ogłosiła start projektu DUNIA, mającego na celu zwiększenie dostępności danych obserwacji Ziemi dla krajów afrykańskich. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie cyfryzacji kontynentu, zgodnie z Agendą Unii Afrykańskiej na rok 2063. Oczekuje się, że DUNIA, poprzez dostarczanie usług chmurowych zintegrowanych z głównym repozytorium danych programu Copernicus, wesprze badania w dziedzinie rolnictwa, urbanizacji i zmian klimatycznych.
| Temat | Wyświetleń | Odpowiedzi | Ostatni post | |
![]() |
Początek Pasji TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY |
2144 | 1 | Andrzej 23-09-2025 12:57 |
![]() |
co to IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
3863 | 1 | antares 23-09-2025 12:25 |
![]() |
Coś? IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
1835 | 2 | kkazek12 23-09-2025 12:24 |
![]() |
Identyfikacja teleskopu. ASTRONOMIA OGÓLNA |
2864 | 0 | bartek 23-09-2025 12:21 |
![]() |
Super Księżyc 2016 - 14.1... OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK |
2953 | 0 | Astronomia24 27-08-2025 17:34 |