NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na podbój Europy

AstronautykaPrzedstawiciele krajowych firm sektora kosmicznego, Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz reprezentanci administracji publicznej spotkali się w Warszawie, żeby omówić kluczowe zagadnienia dla polskiej branży kosmicznej. Podczas Forum Sektora Kosmicznego zapowiedziano między innymi ścisłą współpracę międzyresortową w zakresie aktualizacji Polskiej Strategii Kosmicznej i przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego, a także podano daty startu pierwszej polskiej rakiety suborbitalnej w kosmos oraz pierwszego krajowego mikrosatelity.

Image  by Astronomia24
Najważniejsi przedstawiciele przemysłu kosmicznego spotkali się w Warszawie


Zwiększenie składki do programów opcjonalnych Europejskiej Agencji Kosmicznej, uruchomienie środków dla sektora kosmicznego w Krajowym Programie Odbudowy, finalizacja umowy przez Ministerstwo Obrony Narodowej na satelity obserwacyjne, uruchomienie programu CAMILA oraz podpisanie kontraktu na lot polskiego astronauty w kosmos. To kluczowe wydarzenia dla polskiego sektora kosmicznego na lata 2023-2024, które podczas inauguracji Forum Sektora Kosmicznego wskazał Paweł Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Największa konferencja branżowa poświęcona przemysłowi kosmicznemu w Polsce odbyła się we wtorek, 4 czerwca, w Warszawie.

Forum Sektora Kosmicznego to znakomita okazja do zapoznania się z osiągnięciami i możliwościami polskich firm i instytucji naukowych rozwijających technologie kosmiczne. To także możliwość dyskusji o ambicjach i planach naszego kraju. Polskie firmy już dziś skutecznie konkurują w przetargach Europejskiej Agencji Kosmicznej i dostarczają aparaturę do misji badających planety Układu Słonecznego i odległy Wszechświat. Teraz przyszedł czas na budowę satelitów dostarczających obrazy powierzchni Ziemi, zapewniających łączność na potrzeby państwa i społeczeństwa. Prezentacje na Forum pokazały, że nasz sektor jest już do tego dobrze przygotowanyskomentował wydarzenie prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ponad 400 przedstawicieli firm, ośrodków naukowych, a także rządu i administracji. Dzięki bogatemu programowi merytorycznemu konferencja stanowiła wartościową platformę do wymiany doświadczeń i wiedzy ekspertów z branży kosmicznej. Goście wydarzenia mogli uczestniczyć w debatach na żywo na temat rozwoju polskiego sektora, współpracy z podmiotami zagranicznymi czy też wyzwań związanych z bezpieczeństwem w przestrzeni kosmicznej. Jak wskazuje Polska Agencja Kosmiczna, jeszcze w tym roku, na początku lipca, ma odbyć się lot pierwszej, polskiej rakiety Bursztyn w kosmos oraz start pierwszego krajowego mikrosatelity Eagle Eye. Lot polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną jest zapowiadany na pierwszą połowę 2025 roku.

Astronomia24
Najważniejsi przedstawiciele przemysłu kosmicznego spotkali się w Warszawie


O obecnej sytuacji polskiego sektora mówił również Paweł Wojtkiewicz, który zwrócił się z prośbą do krajowych firm i podmiotów związanych z branżą kosmiczną: – Nie zwalniajmy tempa, abyśmy mogli dalej pracować nad Polską Strategią Kosmiczną i uruchomić Krajowy Program Kosmiczny. Aby w 2025 roku, podczas kolejnej rady ESA, Polska mogła utrzymać obecną składkę, a nawet ją zwiększyć, ponieważ nasz przemysł jest na to gotowyzaznaczył Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. – Starajmy się zwiększać nasz udział we flagowych programach kosmicznych Unii Europejskiejdodał.

Z kolei Łukasz Kotapski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślił, że Polski sektor kosmiczny wchodzi w wiek wczesnej dojrzałości. Aktualna sytuacja wymusza większy rozwój i priorytetyzację sektora kosmicznego, a zdolność do wysyłania obiektów w kosmos i operowania nimi jest istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa i konkurencyjności naszej gospodarce krajowej.

Pierwsza część wydarzenia dotyczyła współpracy Polski z Europejską Agencją Kosmiczną. W tej części eksperci zabierali głos m. in. w sprawie zwiększenia składki do ESA, możliwości krajowego przemysłu w programie NAVISP. Przedstawiono również najważniejsze, zbliżające się misje naukowe oraz omówiono kluczowe szanse i wyzwania dla podmiotów z naszego kraju, które mogą się w nie zaangażować. Blok tematyczny zakończył dr Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA z prezentacją na temat ważności misji kosmicznych i eksploracji kosmosu dla rozwoju polskiego sektora. Kolejny panel był poświęcony podmiotom zarządzanym przez Europejską Agencję Kosmiczną, ESA Technology Broker i ESA Business Applications Ambassador. Eksperci przybliżyli uczestnikom konferencji proces finansowania innowacji ze środków ESA.

W ramach Forum przeprowadzono dwa panele dyskusyjne, podczas których kluczowi przedstawiciele firm, instytucji naukowych i administracji publicznej debatowali nad kierunkami rozwoju polskiego sektora kosmicznego w perspektywie najbliższych lat. Prelegenci przenalizowali wyzwania i szanse związane z realizacją strategicznych celów Polski w przestrzeni kosmicznej w ramach Krajowego Programu Kosmicznego i Polskiej Strategii Kosmicznej. Wszyscy przemawiający podkreślali, jak dla rozwoju polskiego sektora znaczące jest podejmowanie i realizowanie międzynarodowych współprac. Przedstawiono również możliwości udziału polskich firm w programach ESA oraz innych europejskich inicjatywach kosmicznych. Co więcej, eksperci omówili najistotniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem w kosmosie, takie jak cyberataki, kosmiczne śmieci i zagrożenia ze strony innych państw. Przedstawili też podejmowane krajowe działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej.

Wśród gości wydarzenia znaleźli się, między innymi przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz NATO. Oprócz części merytorycznej goście mogli uczestniczyć w części wystawienniczej, w której rodzime przedsiębiorstwa zaprezentowały swoje najważniejsze projekty i najnowsze technologie. Odwiedzający mieli również szansę wzięcia udziału w warsztatach poświęconych pozyskiwaniu funduszy ze środków ESA Technology Broker oraz ESA Business Applications Ambassador. Prowadzący nie tylko przeprowadzali uczestników przez proces zdobycia dofinansowania, ale też dzielili się dobrymi praktykami opracowywania wniosków.

Czwarta edycja Forum Sektora Kosmicznego odbyła się w EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie. To pierwsze po 2021 roku wydarzenie przeprowadzone w formule stacjonarnej. Konferencja organizowana przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, a pierwsza edycja Forum miała miejsce w 2016 roku. Współorganizatorami Forum Sektora Kosmicznego 2024 byli Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu, a także zarządzający programami ESA Technology Broker i ESA Business Applications Ambassador. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przy NCBR objęły wydarzenie patronatem honorowym, a patronami zostały m. in. Europejska Fundacja Kosmiczna oraz New Space Foundation.


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3376 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4040 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4026 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1126 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4309 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54