NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

W nocy z 21 na 22 lipca czeka nas koniunkcja Księżyca z Marsem

Planety i EgzoplanetyW nocy z 21 na 22 lipca czeka nas koniunkcja Księżyca z Marsem - czwartą według oddalenia od Słońca planetą Układu Słonecznego. Oba obiekty będzie dzielił dystans zaledwie ~3°30` stopnia. Koniunkcja inaczej (złączenie) to ustawienie ciał niebieskich i obserwatora w jednej linii. Takie zjawisko to przede wszystkim bardzo dobra okazja do prowadzenia obserwacji oraz gratka dla fanów astrofotografii.

Image  by Astronomia24
Symulacja koniunkcji Księżyca z Marsem.
22.07.2022r. godz. 01:00 czasu polskiego.


Czytaj dalej: O koniunkcji Księżyca z Marsem...

20 lipca Pluton znalazł się w opozycji względem Słońca

Planety i Egzoplanety20 lipca Pluton - najjaśniejszy obiekt Pasa Kuipera znalazł się w opozycji względem Słońca. Opozycja Plutona stwarza nam najlepsze warunki do jego obserwacji w tym roku. Warto zaznaczyć, że z takich warunków skorzystają jedynie posiadacze średnich oraz większych teleskopów. Planeta karłowata podczas tegorocznej opozycji osiągnęła jasność wynoszącą zaledwie 14,3 magnitudo. Do obserwacji Plutona potrzebny będzie więc teleskop o średnicy zwierciadła głównego minimum 16 cali.

20 lipca Pluton znalazł się w opozycji względem Słońca
Zdjęcie Plutona wykonane przez sondę New Horizons
Autor: NASA/JHUAPL/SwRI


Czytaj dalej: O opozycji Plutona względem Słońca...

Pierwsza "uśpiona" czarna dziura poza naszą Galaktyką

AstronomiaMiędzynarodowa grupa astronomów z udziałem naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego odkryła „uśpioną” czarną dziurę o masie gwiazdowej w sąsiedniej galaktyce - Wielkim Obłoku Magellana. Jest to pierwszy tego typu obiekt znaleziony poza Drogą Mleczną. Odkrycie było możliwe dzięki sześcioletnim obserwacjom spektroskopowym wykonanym za pomocą teleskopu VLT należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz niemal dwudziestoletnim obserwacjom fotometrycznym prowadzonym w ramach polskiego projektu OGLE za pomocą Teleskopu Warszawskiego w Chile.

Image  by Astronomia24
Wizja artystyczna przedstawiająca, jak mógłby wyglądać układ podwójny VFTS 243.
fot. ESO/L. Calçada


Czytaj dalej: O pierwszej "uśpionej" czarnej dziurze poza naszą Galaktyką...

Trwa aktywność Perseidów! Maksimum meteorów w nocy z 12 na 13 sierpnia. (Perseidy 2022) (Zobacz zdjęcia)

Meteory i Meteoryty17 lipca rozpoczęła się aktywność jednego z najbardziej wyczekiwanych w tym roku rojów meteorów. Mowa oczywiście o popularnych i lubianych przez miłośników astronomii Perseidach. Aktywność tego roju na nocnym niebie potrwa aż do 24 sierpnia. Warto jednak zaznaczyć, że prawdziwy spektakl rozpocznie się dopiero w dniach od 10 do 14 sierpnia, gdy przypada szczyt aktywności tego roju. Podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować nawet kilkadziesiąt zjawisk w ciągu godziny.

Image  by Astronomia24
Podczas maksimum zaobserwujemy nawet kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny.
fot. NASA/JPL


Czytaj dalej: O deszczu meteorów z roju Perseidów 2022...(Zobacz zdjęcia)

Polska firma uruchamia platformę EO-Lab z danymi satelitarnymi dla Niemiec

ZiemiaCzy dobrostan naszej planety da się zmierzyć? Naukowcy w Niemczech mogą już nad tym pracować w oparciu o nową platformę do analizy danych satelitarnych z obserwacji Ziemi stworzoną na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), w imieniu Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu Niemiec. Kontrakt na budowę i obsługę platformy wygrało polskie CloudFerro, dostawca chmury m.in. dla sektora kosmicznego, operator innej niemieckiej platformy CODE-DE i europejskiej platformy CREODIAS.

Image  by Astronomia24
Polska firma uruchamia platformę EO-Lab z danymi satelitarnymi dla Niemiec
fot. EO-Lab


Czytaj dalej: O platformie EO-Lab z danymi satelitarnymi...

Jakich kompetencji poszukuje sektor kosmiczny?

AstronautykaW pracy w sektorze kosmicznym ogromne znaczenie mają szeroka wiedza naukowa oraz specjalistyczny charakter posiadanych kompetencji. Jednak również coraz częściej ceniony jest hybrydowy zestaw umiejętności, takich jak zdolność komunikacji, współpracy czy mentoringu, a nawet świadomość handlowa i zmysł biznesowy. A specjalistów, którzy łączą know-how technologiczne z umiejętnościami miękkimi na rynku wciąż jest za mało.

Image  by Astronomia24
Jakich kompetencji poszukuje sektor kosmiczny?
Visuel façade TAS 800x710mm HD Mid High


Czytaj dalej: O pracy w sektorze kosmicznym...

Casting do nowego teleturnieju Giganci Nauki! (Podbój Kosmosu)

AstronomiaInteresujesz się nauką? Komputery nie są ci obce? A może Twoją pasją są pierwsze loty kosmiczne? Jeśli tak, to mamy dobrą wiadomość! Telewizja Polska uruchamia casting do nowego naukowego teleturnieju pt. Giganci Nauki! Jest to teleturniej o tematyce naukowej dla wszystkich miłośników jednej lub więcej dziedzin nauki. Każdy odcinek przedstawiać będzie jeden temat z określonej dziedziny nauki lub pozwoli zapoznać się z sylwetkami najważniejszych polskich i światowych naukowców.

Image  by Astronomia24
Zgłoszenia przyjmowane są do 7 sierpnia 2022 roku.
fot. TVP


Czytaj dalej: O nowym teleturnieju Giganci Nauki na antenie TVP Nauka...

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24