NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Ruszyły zapisy na XXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020

AstronomiaXXIV Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2020 odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia w Obserwatorium Astronomicznym w Niedźwiadach. Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy w naszym kraju zlot miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter „star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.

Image  by Astronomia24
Widok na wyremontowaną siedzibę PPSAE


Czytaj dalej: O szczegółach zlotu OZMA 2020...

Helikopter Ingenuity pod lupą. Poznaj pierwszy śmigłowiec, który poleciał na Marsa

Satelity i Sondy KosmiczneMisja Mars 2020 z powodzeniem wystartowała w kierunku Marsa. Zespół NASA musi teraz uzbroić się w cierpliwość, bo pokonanie blisko 500 000 000 kilometrów potrwa do 18 lutego 2021 roku. Po wczorajszej prezentacji szczegółów misji, czas na bliższe poznanie helikoptera Ingenuity, który na brzuchu łazika Perseverance ma dostać się na powierzchnię Czerwonej Planety. To z pewnością ważne wydarzenie w dziejach ludzkości.

Image  by Astronomia24
Marsjański helikopter NASA (Wizja artystyczna) fot: NASA


Czytaj dalej: O helikopterze Ingenuity...

Perseverance - najcięższy łazik NASA rusza na Marsa. Wraz z nim mały helikopter.

Satelity i Sondy KosmiczneNiezwykle wyposażony, dopracowany i ciężki łazik Perseverance rusza dziś w kierunku Marsa. Wraz z nim mały helikopter, który będzie pierwszym obiektem latającym na planecie innej niż Ziemia. To nie wszystko, bowiem narzędzia w jakie wyposażono łazik robią piorunujące wrażenie. Wysokiej jakości kamery, urządzenie do cięcia skał to tylko wierzchołek góry lodowej. Trudno ukryć ekscytację! Jej pierwszym efektem jest ten przygotowany specjalnie dla Was obszerny materiał.

Image  by Astronomia24
Wizja artystyczna łazika Perseverance fot: NASA


Czytaj dalej: O Misji Mars 2020 i poznaj szereg szczegółów...

Mars przyciąga jak magnes. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę Hope!

Satelity i Sondy KosmiczneW jednej z poprzednich aktualności rozmawialiśmy z Wami na temat chińskiej misji Tianwen-1 skierowanej w stronę Marsa. Podziw budzi w nas rozmach bowiem w ramach jednej misji Chiny zamierzają wykorzystać orbiter, lądownik oraz łazik. Dziś chcemy zwrócić Wam uwagę na inną misję, która wystartowała dosłownie kilka dni przed Tianwen-1 i jej celem również jest Czerwona Planeta. Poznajcie sondę Hope i plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja sondy Hope


Czytaj dalej: O historycznej marsjańskiej misji Zjednoczonych Emiratów Arabskich...

Chiny lecą na Marsa i to jak! Misja Tianwen-1 rozpoczęta.

Satelity i Sondy KosmiczneWczoraj, tj. 23.07.2020 roku z kosmodromu Wenchang mieszczącego się na wyspie Hajnan z powodzeniem wystartowała bezzałogowa misja Tianwen-1, której celem jest dotarcie w lutym 2021 roku na Czerwoną Planetę. Co niezwykle istotne – w ramach jednej misji Chiny zamierzają wykorzystać orbiter, lądownik oraz łazik. Dotąd żadna misja planetarna nie została zrealizowana w taki sposób. Jeśli się powiedzie będzie to bez wątpienia ogromny sukces i przełom. Warto dodać, że jest to jednocześnie pierwsza indywidualna próba Chin, której celem jest wysłanie urządzeń na Marsa.

Image  by Astronomia24
Artystyczna koncepcja łazika marsjańskiego Tianwen-1 na Czerwonej Planecie fot: CCTV/CNSA


Czytaj dalej: O chińskiej misji Tianwen-1...

Ruszyła rejestracja do e-turnieju ERC Rover Mechanic Challenge 2020

AstronautykaRuszyły zapisy do e-turnieju ERC Rover Mechanic Challenge opartego na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików. To wspólna inicjatywa lubelskiego studia Pyramid Games oraz organizatorów prestiżowych międzynarodowych zawodów robotów mobilnych ERC Space and Robotics Event. Turniej w formule online toczyć się będzie podczas finału szóstej edycji ERC. Udział w nim jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Image  by Astronomia24
Turniej Rover Mechanic Simulator jednym z wydarzeń towarzyszących zawodom ERC 2020


Czytaj dalej: O Rover Mechanic Challenge 2020...

Trwa aktywność Perseidów! Maksimum meteorów w nocy z 12 na 13 sierpnia.

Meteory i Meteoryty17 lipca rozpoczęła się aktywność jednego z najbardziej wyczekiwanych w tym roku rojów meteorów. Mowa oczywiście o popularnych i lubianych przez miłośników astronomii Perseidach. Aktywność tego roju na nocnym niebie potrwa aż do 24 sierpnia. Warto jednak zaznaczyć, że prawdziwy spektakl rozpoczyna się dopiero w dniach od 10 do 14 sierpnia gdy przypada szczyt aktywności tego roju. Podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować nawet 100 obiektów w ciągu godziny.

Image  by Astronomia24
Podczas maksimum zaobserwujemy do 100 meteorów w ciągu godziny. (Powiększ) fot: MariuszGr.


Czytaj dalej: O deszczu meteorów z roju Perseidów 2020...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
19 0 poczatekIkoniec
28-09-2020 12:48
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
6896 6 Justynna21
04-09-2020 10:41
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
1828 5 Justynna21
01-09-2020 14:07
Humor
TEMATY OGÓLNE
6978 6 Justynna21
01-09-2020 14:06
Dlaczego na tle Księzyca w ...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
173 1 Andrzej
23-07-2020 11:02