NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

14 lipca opozycja Jowisza. Planeta najbliżej Ziemi w tym roku.

Planety i EgzoplanetyDziś wieczorem tj. 14 lipca czekają nas najlepsze warunki do obserwacji Jowisza w 2020 roku. Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i zarazem największa planeta Układu Słonecznego zbliżyła się do Ziemi na najmniejszą odległość w tym roku. Nisko nad południowo-wschodnim horyzontem nieba zauważymy Jowisza już po godzinie 21:00. Z upływem czasu warunki do obserwacji będą ulegać znaczącej poprawie. Gazowy olbrzym będzie widoczny na niebie przez całą noc. Takiego widowiska nie można przegapić!

Image  by Astronomia24
Jowisz, Europa, Io 2018 Autor: cmk (link)


Czytaj dalej: O opozycji Jowisza i obserwacjach...

Kometa C/2020 F3 NEOWISE widoczna gołym okiem (Zobacz zdjęcia!)

KometyDługookresowa kometa C/2020 F3 (NEOWISE) odkryta 27 marca 2020 roku za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE od kilku dni widoczna jest z Ziemi gołym okiem! To doskonała okazja dla obserwatorów nocnego nieba, jak i miłośników astrofotografii. Z obserwacjami warto się pospieszyć z uwagi na fakt, że warunki do obserwacji będą się pogarszać z każdą kolejną dobą.

Image  by Astronomia24
C/2020 F3 (NEOWISE) 08.07.2020 fot. PRadovan1988 CC BY-SA 4.0


Czytaj dalej: O komecie C/2020 F3 NEOWISE...(Zobacz zdjęcia!)

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Europejskim Uniwersytetem Kosmicznym

AstronomiaW prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej "European Universities" Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie uzyskała zaszczytny tytuł Uniwersytetu Europejskiego. Zwycięskie konsorcjum pod nazwą „European Space University for Earth and Humanity” (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) UNIVERSEH Akademia tworzyć będzie wspólnie z czterema innymi europejskimi uczelniami z Francji, Niemiec, Luksemburga i Szwecji. Dzięki otrzymanemu projektowi AGH rozwijać będzie kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu.

Image  by Astronomia24
AGH Space Systems, zawody w USA, fot. Maciej Talar


Czytaj dalej: O sukcesie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie...

Krok w stronę komercjalizacji w polskim sektorze kosmicznym. Urządzenia do montażu satelitów nową specjalizacją SENER Polska

AstronautykaTylko kilka firm w Europie oferuje specjalistyczne urządzenia wspomagające montaż satelitów. Dzięki doświadczeniom zebranym w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, firma SENER Polska zbudowała pokaźne portfolio produktów MGSE i skutecznie konkuruje z największymi graczami na rynku. Przemysł kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych sektorów gospodarki. Poprzez transfer technologii silnie oddziałuje na inne sektory, w tym na bezpieczeństwo i obronność.

Image  by Astronomia24
Testy Euclid MGSE.


Czytaj dalej: O urządzeniach do montażu satelitów...

Wakacyjny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo. Najlepszy okres do obserwacji w tym roku!

AstronomiaOstatnie wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogliśmy podziwiać końcem maja. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Ciepłe lipcowe wieczory w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 2 sierpnia. Czeka nas więc najlepszy okres obserwacyjny stacji w tym roku.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

ICEYE dostarczy dane satelitarne do zobrazowania skutków katastrof i klęsk żywiołowych na całym świecie

Satelity i Sondy KosmiczneFirma ICEYE będzie dostarczać dane satelitarne dla Międzynarodowej Karty monitorującej katastrofy i klęski żywiołowe, zrzeszającej państwa i organizacje przeciwdziałające występowaniu i skutkom katastrof oraz klęsk żywiołowych. Pierwsze zdjęcia zrobione przez ICEYE zostały udostępnione w związku z niedawną powodzią w Somalii.

Image  by Astronomia24
Kolorowy podgląd obrazu wykonanego przez satelitę ICEYE.


Czytaj dalej: O satelicie ICEYE...

SpaceX wysyła kolejne satelity Starlink na orbitę. (Aktualizacja) Nowa data startu: 07.08.2020

Satelity i Sondy KosmiczneW piątek tj. 07.08.2020 firma SpaceX przy pomocy rakiety nośnej Falcon 9 umieści na orbicie 10 już paczkę satelitów Starlink (57 satelitów Starlink) oraz satelity obserwacyjne Ziemi (BlackSky Global 5 i BlackSky Global 6). Start został zaplanowany na godzinę 07:12 czasu polskiego z platformy startowej LC-39A znajdującej się na terenie Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego. Kolejna zmiana daty startu spowodowała, że drugi stopień rakiety nie będzie widoczny w Polsce z uwagi na jasne niebo.

Image  by Astronomia24
System Starlink ma docelowo składać się z około 12 000 satelitów.


Czytaj dalej: O szczegółach misji i obserwacji w Polsce... (Aktualizacja: Nowa data startu!)

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Dlaczego na tle Księzyca w ...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
72 1 Andrzej
23-07-2020 11:02
TELESKOP N-T BRESSER-Messie...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
293 3 Janusz1944
09-06-2020 01:12
Jeszcze raz światło popiela...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
185 1 pawlo-b
20-05-2020 22:24
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
150 0 bartek
16-05-2020 17:47
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
627 2 pawlo-b
15-05-2020 23:13

Perseidy 2020. Najbardziej wyczekiwany rój meteorów w tym roku!

Autor: astronomia24