NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

W niedzielę 20 marca rozpocznie się astronomiczna wiosna 2022

Ziemia20 marca o godzinie 16:34 czasu polskiego rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od 20 marca do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Image  by Astronomia24
Tegoroczny początek wiosny będzie pod względem pogody zdecydowanie lepszy niż poprzedni.


Czytaj dalej: O nadejściu wiosny i zapoznaj się z porównaniem warunków pogodowych jakie występowały na początku wiosny 2013-2021...

Jak transportować sypką skałę na Księżycu? Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego.

AstronomiaZespół studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako jedyny z Polski startuje w międzynarodowych zawodach Over the Dusty Moon Challenge w Denver w Stanach Zjednoczonych. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu nowatorskiego systemu do transportu regolitu. Skonstruowane rozwiązanie musi być odporne m.in. na trudne warunki panujące na Księżycu tj. brak atmosfery, sześciokrotnie mniejszą grawitację niż na Ziemi, ekstremalnie niskie temperatury, a w szczególności dużą pylność materiału jakim jest regolit. W czerwcu Koło Naukowe SpaceTeam AGH zmierzy się z pięcioma innymi drużynami z USA, Kanady, Australii i Niemiec.

Image  by Astronomia24
Studenci AGH pracują nad specjalistycznym rozwiązaniem z sektora górnictwa kosmicznego.


Czytaj dalej: O specjalistycznym rozwiązaniu z sektora górnictwa kosmicznego...

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaJuż 20 marca będziemy mogli cieszyć się powrotem wiosny, a co za tym idzie bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli od 17 marca aż do 2 kwietnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Wyślij swoje imię w ramach misji Artemis I

Statki kosmiczneAgencja kosmiczna NASA postanowiła zachęcić każdego z Nas do bardziej osobistego i symbolicznego udziału podczas misji Artemis I. Podobnie jak w ramach innych misji kosmicznych realizowanych przez NASA, tak i tym razem będziemy mieli możliwość przesłania swoich danych, które zostaną umieszczone w formie elektronicznej na pokładzie bezzałogowego statku kosmicznego Orion, który prawdopodobnie już w maju zostanie wysłany na kilkudniowy lot wokół Księżyca.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja misji Artemis I fot: NASA


Czytaj dalej: O szczegółach misji Artemis I...

Thales Alenia Space wygrywa kontrakt badawczy na opracowanie ładunku użytecznego do wydobywania tlenu na Księżycu

AstronautykaWarszawa, 9 marca 2022 – Pod koniec lutego Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt o wartości miliona euro na badania nad koncepcją ładunku użytecznego służącego do ekstrakcji tlenu ze skały księżycowej. W celu trwałego zasiedlenia Księżyca ludzkość, zamiast transportować zasoby z Ziemi, będzie musiała wykorzystywać te surowce, które już znajdują się na Księżycu.

Image  by Astronomia24
Thales Alenia Space wygrywa kontrakt badawczy


Czytaj dalej: O szczegółach kontraktu Thales Alenia Space...

CHCESZ WYSŁAĆ SWÓJ TOKEN NA KSIĘŻYC? TO MOŻLIWE DZIĘKI NFT

Statki kosmiczneCopernic Space i Lunar Outpost uruchamiają pierwszą sprzedaż powierzchni na łaziku kosmicznym dostępną dla firm i osób fizycznych. Pojazd M1 MAPP firmy Lunar Outpost ma łącznie 3,475 kg przestrzeni dostępnej w tokenizowanej sprzedaży, którą umożliwi platforma Copernic Space. To rewolucja w branży do tej pory zamkniętej dla prywatnych użytkowników.

Image  by Astronomia24
Łazik M1 MAPP firmy Lunar Outpost


Czytaj dalej: O łaziku M1 MAPP firmy Lunar Outpost...

Kolejny satelita drugiej generacji systemu COSMO-SkyMed już na orbicie - dostarczy dane również do Polski

Satelity i Sondy KosmiczneWarszawa, 22 lutego 2022 – Na początku lutego, po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie należącej do SpaceX rakiety Falcon-9, na docelową orbitę skutecznie wprowadzono drugiego satelitę drugiej generacji konstelacji COSMO-SKyMed, skonstruowanej przez Thales Alenia Space (spółkę joint venture firm Thales (67%) i Leonardo (33%)) i obsługiwanej na orbicie przez Telespazio (spółkę joint venture Leonardo (67%) i Thales (33%)).

Image  by Astronomia24
Planowana konstelacja czterech satelitów COSMO-SkyMed stworzy wyjątkowy system obserwacyjny


Czytaj dalej: O konstelacji czterech satelitów COSMO-SkyMed...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki astronomiczne
INNE
3859 3 egaudia
07-11-2021 11:02
filmy
INNE
10991 15 egaudia
07-11-2021 11:00
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
8579 7 egaudia
07-11-2021 10:51
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3211 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
1299 1 Morek
22-07-2021 07:48