NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Lądownik Chang'e 5 pobrał próbki z powierzchni Księżyca.

Satelity i Sondy KosmiczneChiński lądownik Chang’e 5 po udanym procesie lądowania na powierzchni Księżyca, do którego doszło 1 grudnia dokonał poboru próbek regolitu i skał z głębokości sięgającej do 2 metrów - poinformowała Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Po umieszczeniu próbek w specjalnie przygotowanym statku powrotnym nastąpiło oddalenie się sekcji wzlotowej, która połączy się z orbiterem w dniu 5 grudnia gdzie dojdzie do przeładowania próbek i odrzucenia sekcji wzlotowej.

Image  by Astronomia24
Lądownik Chang'e 5 podczas procesu pobierania próbek. fot: (CNSA/Xinhua)


Czytaj dalej: O przebiegu misji Chang'e 5...

1 stycznia 2021 r. Rusza druga edycja konkursu "Cosmic Challenge"

Astronomia„Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do młodzieży i dzieci, zainteresowanych tematyką Kosmosu. II edycja programu skierowana jest do uczniów szkół średnich z całej Polski i realizowana jest we współpracy z ośrodkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Security and Eduction Centre z Redu w Belgii.

Image  by Astronomia24
„Cosmic Challenge” - II edycja


Czytaj dalej: O konkursie Cosmic Challenge...

Zawalił się radioteleskop Arecibo. Dramatyczny koniec burzliwej historii.

TeleskopyTo musiało się wydarzyć. 900-tonowa platforma z odbiornikiem zawaliła się na umieszczoną 120 metrów niżej czaszę radioteleskopu Arecibo. Tym samym spełnił się najgorszy ze scenariuszy, o którym pisaliśmy niespełna tydzień temu. Nie ulega wątpliwości, że zniszczenia są ostatnim gwoździem do trumny i kończą ponad 50-letnią historię tego legendarnego obiektu. Ostatnie lata pracy należały do najbardziej burzliwych, ale czasy świetności Arecibo zapamiętamy z pewnością na zawsze.

Image  by Astronomia24
Widoczne uszkodzenia w Obserwatorium Arecibo. Grudzien 2020 r. fot: Augusto Bello R


Czytaj dalej: O zawaleniu sie radioteleskopu Arecibo...

Sonda Chang'e 5 leci na Księżyc.

Statki kosmiczne23 listopada 2020 o godzinie 21:30 czasu polskiego Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna wysyłała na Księżyc sondę Chang’e 5, której głównym zadaniem będzie lądowanie na powierzchni srebrnego globu oraz pobranie do 2 kg gruntu w celu przetransportowania go na Ziemię. Warto zwrócić uwagę, że będzie to pierwsza misja z zadaniem przywiezienia próbek księżycowego gruntu od czasu lotu radzieckiej Łuny 24 w 1976 roku!

Image  by Astronomia24
Sonda Chang'e 5 leci na Księżyc. Lądowanie we wtorek 1 grudnia!


Czytaj dalej: O szczegółach misji Chang'e 5...

To koniec nadziei dla legendarnego radioteleskopu Arecibo

TeleskopyW listopadzie 2016 roku na łamach naszego portalu pisaliśmy o czarnych chmurach zgromadzonych nad legendarnym 900-tonowym radioteleskopem Arecibo usytuowanym w Puerto Rico. Po czterech latach od tamtego komunikatu ogłoszono, że ten potężny obiekt znany nie tylko z fenomenalnej pracy, ale też z filmów GoldenEye, Kontakt czy gry Just Cause 2 został oficjalnie wyłączony z użytkowania.

Image  by Astronomia24
Widoczne uszkodzenia w Obserwatorium Arecibo. Listopad 2020 r. fot: University of Central Florida


Czytaj dalej: O radioteleskopie Arecibo...

Ostatni w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaRok 2020 zbliża się powoli ku końcowi a dni stają się coraz krótsze. Szybko zachodzące Słońce sprzyja prowadzeniu obserwacji astronomicznych już w godzinach popołudniowych. Przekonać będziemy mogli się o tym obserwując ostatnie w tym roku przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem między innymi w godzinach od 16:00 do 19:00. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do 11 grudnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Powołano komisję do zbadania przyczyn katastrofy rakiety Vega, w wyniku której utracono dwa satelity: SEOSat-Ingenio oraz Taranis.

Statki kosmiczneDokładnie osiem minut po starcie rakiety nośnej Vega, na pokładzie której znajdowały się dwa satelity: hiszpański SEOSat – Ingenio do badania powierzchni Ziemi oraz francuski badawczy Taranis, tuż po zainicjowaniu zapłonu silnika czwartego stopnia, doszło do utraty prędkości i zmiany trajektorii lotu rakiety. W katastrofie utracono nie tylko rakietę, ale przede wszystkim cenny ładunek.

Image  by Astronomia24
Satelita Taranis (Wizja artystyczna)


Czytaj dalej: O utracie współtworzonego przez CBK PAN satelity badawczego Taranis....

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki o kosmosie
WSZECHŚWIAT
132 2 Dominik
22-01-2021 10:49
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1825 2 Dominik
22-01-2021 08:43
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
3085 5 Dominik
22-01-2021 08:38
filmy
INNE
10139 14 Morek
14-01-2021 10:14
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
308 1 Morek
14-01-2021 10:01