NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Przyszłość branży kosmicznej w Polsce została omówiona podczas Forum Sektora Kosmicznego

AstronautykaW dniach 29-30 czerwca br. odbyło się III Forum Sektora Kosmicznego. Wydarzenie organizowane przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Agencją Rozwoju Przemysłu było wiodącą konferencją branżową, podczas której wypowiedzieli się przedstawiciele zarówno Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i polskiej administracji publicznej. Z uwagi na trwającą pandemię forum odbyło się w tym roku zdalnie, zgromadziło prawie 300 uczestników.

Image  by Astronomia24
III Forum Sektora Kosmicznego


Czytaj dalej: O III Forum Sektora Kosmicznego...

PCI Space Exploration, czyli kosmiczne Podkarpacie 

Astronautyka6 kosmicznych webinarów, blisko 200 uczestników spotkań, 7 prelegentów ze świata kosmonautyki. Unikatowy projekt Podkarpackiego Centrum Innowacji o nazwie PCI Space Exploration wystartował 21 maja br. i cieszy się popularnością wśród studentów, naukowców i innowatorów oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką eksploracji kosmosu. 

Image  by Astronomia24
PCI Space Exploration, czyli kosmiczne Podkarpacie


Czytaj dalej: O PCI Space Exploration...

Trwa aktywność Perseidów! Maksimum meteorów w nocy z 12 na 13 sierpnia. (Zobacz zdjęcia!)

Meteory i MeteorytyW sobotę 17 lipca rozpocznie się aktywność jednego z najbardziej wyczekiwanych w tym roku rojów meteorów. Mowa oczywiście o popularnych i lubianych przez miłośników astronomii Perseidach. Aktywność tego roju na nocnym niebie potrwa aż do 24 sierpnia. Warto jednak zaznaczyć, że prawdziwy spektakl rozpoczyna się dopiero w dniach od 10 do 14 sierpnia gdy przypada szczyt aktywności tego roju. Podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować nawet 100 obiektów w ciągu godziny.

Image  by Astronomia24
Podczas maksimum zaobserwujemy do 100 meteorów w ciągu godziny.


Czytaj dalej: O deszczu meteorów z roju Perseidów 2021... (Zobacz zdjęcia!)

Czy pszczoły polecą z nami na Marsa? Wyjątkowy praca doktorantki AGH

AstronomiaCzy pszczoły będą mogły towarzyszyć nam na Marsie i czy będą mogły zapylać uprawy w szklarniach marsjańskich – to pytania na które stara się odpowiedzieć doktorantka AGH w Krakowie. Dagmara Stasiowska w ramach pracy doktorskiej sprawdza wpływ stresu związanego z przeciążeniami generowanymi przez rakietę w trakcie podróży kosmicznej na poprawność rozmnażania się pszczół miodnych, a zwłaszcza na funkcjonowanie organizmów królowych.

Image  by Astronomia24
Czy pszczoły polecą z nami na Marsa?


Czytaj dalej: O wyjątkowej pracy doktorantki AGH...

Wakacyjny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo. Najlepszy okres do obserwacji w tym roku!

AstronomiaOstatnie wieczorne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogliśmy podziwiać końcem maja. W końcu po tak długiej przerwie ponownie możemy cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Ciepłe lipcowe wieczory w połączeniu z dogodnymi godzinami przelotów stacji (ISS) będą sprzyjać prowadzeniu obserwacji. Przeloty stacji (ISS) będziemy mogli podziwiać aż do 31 lipca. Czeka nas więc najlepszy okres obserwacyjny stacji w tym roku.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Zegary atomowe Leonardo dla systemu Galileo

AstronautykaRzym, lipiec 2021 roku – Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrały zegary atomowe firmy Leonardo dla systemu nawigacji satelitarnej UE Galileo drugiej generacji, opracowanego przez ESA i przemysł europejski. Spółka podpisała z ESA umowę na bezpośrednie dostawy PHM (Pasywnego Masera Wodorowego) dla nowych 12 satelitów.

Image  by Astronomia24
Komisja Europejska i (ESA) powierzyły koncernowi Leonardo budowę wodorowych zegarów atomowych.


Czytaj dalej: O budowie zegarów atomowych przez koncern Leonardo...

European Rover Challenge 2021 z dwiema formułami i marsjańskim wulkanem.

AstronautykaTrwają ostatnie przygotowania do siódmej edycji European Rover Challenge. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 września w Kielcach, na Politechnice Świętokrzyskiej. Po raz pierwszy w historii zawodnicy ERC wystartują w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. Odwiedzający wezmą udział w trzydniowych prelekcjach dotyczących lotów na Marsa, komercjalizacji Księżyca i wykorzystaniu technologii kosmicznych na Ziemi. Dodatkowo na torze w Kielcach pojawi się największy na świecie, aktywny wulkan marsjański.

Image  by Astronomia24
European Rover Challenge 2021 - 10-12 września, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.


Czytaj dalej: O European Rover Challenge 2021...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2729 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
753 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
231 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1784 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3346 2 Andrzej
21-06-2021 14:16