NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Wiosenny powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaOd jutra tj. 20 marca będziemy mogli cieszyć się powrotem wiosny, a co za tym idzie bardziej sprzyjającymi temperaturami, które z całą pewnością będą usprawniać obserwacje wieczornego nieba. Warto więc wykorzystać ten czas m.in. na obserwacje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad polskim niebem. O tym, że przeloty stacji (ISS) są bardzo widowiskowe nie musimy chyba nikogo przekonywać. Cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją będziemy mogli od 19 marca aż do 2 kwietnia.

Image  by Astronomia24
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Dane satelitarne dostępne dla każdego

Satelity i Sondy KosmiczneZasoby Prometheusa, jednego z najszybszych superkomputerów w Polsce, wykorzystano do udostępniania informacji satelitarnych o środowisku. Projekt Sat4Envi powstał przy współudziale Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, który odpowiadał m.in. za opracowanie bazy danych satelitarnych oraz ich sprawne wyszukiwanie i udostępnianie.

Image  by Astronomia24
Dane satelitarne dostępne dla każdego


Czytaj dalej: O danych satelitarnych dostępnych dla każdego...

Satelity ICEYE wystrzelone w styczniu dostarczyły pierwsze zobrazowania radarowe

Satelity i Sondy KosmiczneICEYE pozyskuje obecnie dane SAR z najbardziej zaawansowanej na świecie komercyjnej konstelacji satelitów radarowych przeznaczonych do obserwacji Ziemi. Dane z najnowszej generacji urządzeń już wkrótce trafią do klientów firmy. ICEYE konsekwentnie realizuje swój plan budowy konstelacji satelitów obrazowania radarowego, umożliwiających ciągłą obserwację powierzchni naszej planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

Image  by Astronomia24
Satelity ICEYE wystrzelone w styczniu dostarczyły pierwsze zobrazowania radarowe


Czytaj dalej: O pierwszych radarowych zdjęciach wykonanych przez satelity ICEYE...

Studenci AGH chcą rozwiązać problem kosmicznych śmieci

ZiemiaStudenci AGH w Krakowie przeprowadzą serię eksperymentów w ramach wygranego przez nich konkursu „Drop Your Thesis!” organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt Black Spheres, związany z ograniczeniem kosmicznych śmieci, ma pomóc w wyłapywaniu ich z orbity okołoziemskiej. Doświadczenie będzie polegać na opracowaniu algorytmu analizującego ruch i sposób przemieszczania się tego typu obiektów. Eksperyment zostanie wykonany na wieży zrzutowej Uniwersytetu w Bremie.

Image  by Astronomia24
Studenci AGH chcą rozwiązać problem kosmicznych śmieci


Czytaj dalej: O eksperymentach w ramach konkursu „Drop Your Thesis!”..

CloudFerro w projekcie Digital Twin Earth Precursor dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Satelity i Sondy KosmiczneCloudFerro, firma specjalizująca się w innowacyjnych usługach przetwarzania w chmurze, dostarcza usługi eksperckie dotyczące technologii chmury obliczeniowej w projekcie Digital Twin Earth Precursor, realizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt Digital Twin Earth ma na celu stworzenie „cyfrowego bliźniaka” naszej planety, który odtworzy zachodzące na Ziemi procesy, umożliwiając przeprowadzanie złożonych symulacji funkcjonowania globalnych ekosystemów.

Image  by Astronomia24
CloudFerro w projekcie Digital Twin Earth Precursor dla Europejskiej Agencji Kosmicznej


Czytaj dalej: O projekcie Digital Twin Earth Precursor...

Houston, lecimy! - recenzja tuż przed premierą

Książki i czasopisma astronomiczneHouston, lecimy! to pozycja, która trafiła do nas jeszcze przed premierą przewidzianą na 10 marca. Dzięki temu możemy już teraz zachęcić Was do zarezerwowania kilku godzin wolnego czasu. Paul Dye zabierze Was bowiem w podróż dotąd niekoniecznie możliwą do przeżycia w sposób tak szczególny. W podróż tę wyruszycie z osobą niezwykle kompetentną – najdłużej pełniącą obowiązki dyrektora lotów w kosmos w historii USA. Autor zabierze Was wprost za zamknięte drzwi miejsca, w którym odbywa się kompletny proces nadzorowania lotów poza naszą planetę!

Image  by Astronomia24
Autor zabierze Was wprost za zamknięte drzwi miejsca, w którym odbywa się kompletny proces nadzorowania lotów poza naszą planetę!


Czytaj dalej: Recenzją książki Houston, lecimy!...

18.02.2021 na Marsie wyląduje sonda Perseverance. Ofensywa marsjańska! Aktualizacja

Satelity i Sondy KosmiczneStatek kosmiczny z łazikiem na pokładzie wejdzie w marsjańską atmosferę z prędkością niemal dwudziestu tysięcy kilometrów na godzinę, a mimo tego, że jest ona wyjątkowo cienka, o gęstości około jednego procenta tej ziemskiej, to tarcze termiczne statku rozpalą się do temperatury nawet 1300 stopni Celsjusza. Przejście przez atmosferę będzie trwało siedem minut. Dokładnie na tyle centrum kontroli lotu w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (JPL) utraci kontakt z Perseverance.

Image  by Astronomia24
Wizja artystyczna łazika Perseverance fot: NASA


Czytaj dalej: O lądowaniu Perseverance na powierzchni Marsa...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki astronomiczne
INNE
3157 2 Andrzej
21-06-2021 14:16
space-art
INNE
2351 1 Justynna21
17-06-2021 14:22
Na sprzedaż luneta
BAZAR
2600 1 Justynna21
17-06-2021 14:19
Niedrogi okular z dużym ER
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
58 0 Tomi88
17-06-2021 07:47
Przywitaj się : )
TEMATY OGÓLNE
12203 13 Kosmiczny_Andrzej
22-04-2021 10:27