Już między godziną 19:40 a 22:30 nad zachodnim horyzontem nieba będziemy mogli obserwować złączenie i zakrycie Aldebarana przez Księżyc. To wydarzenie, którego nie mogliśmy obserwować przez aż siedemnaście lat. Miłośnicy astronomii mogą więc dziś cieszyć się zarówno z tego spektaklu, jak i nadciągającego deszczu meteorów z roju Lirydów!
W nocy z wtorku na środę czeka nas bardzo ciekawe zjawisko. Na nocnym niebie będziemy mogli obserwować jeden z najstarszych rojów meteorów, który wśród miłośników astronomii znany jest z nazwy - Lirydy. Teoretycznie jedynym warunkiem jaki musi zostać spełniony, by obserwacje przyniosły pozytywny rezultat jest bezchmurne niebo. Największy szczyt aktywności tego roju będzie miał miejsce w środę 22 kwietnia o godzinie 2:00 (czasu polskiego).
W niedzielę o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie.
20 marca o godzinie 23:45 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od dnia dzisiejszego do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.
Piękne bezchmurne niebo nad naszym krajem nie jest jedyną wiadomością dzisiejszego dnia, która powinna ucieszyć wszystkich obserwatorów nieba. Nad Polską widoczne były dziś bowiem zorze polarne. Jak wiadomo nie jest to zjawisko, które możemy z terenu naszego kraju obserwować codziennie. Co warto podkreślić - tym razem zorze zaobserwowano nie tylko w północnej części Polski.
Uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego wśród laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej. Paweł Ciuba z Włocławka oraz Zofia Kaczmarek z Torunia zajęli w konkursie drugie miejsce ex aequo. 12 marca gratulacje młodym astronomom złożył marszałek Piotr Całbecki. Uczniowie otrzymali też ufundowany przez Urząd Marszałkowski sprzęt astronomiczny: lornetkę „szukacz komet” ze statywem.
| Temat | Wyświetleń | Odpowiedzi | Ostatni post | |
![]() |
Słońce OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK |
61338 | 43 | Kosmiczny_Andrzej 19-11-2025 14:09 |
![]() |
Początek Pasji TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY |
2380 | 1 | Andrzej 23-09-2025 12:57 |
![]() |
co to IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
4070 | 1 | antares 23-09-2025 12:25 |
![]() |
Coś? IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
2160 | 2 | kkazek12 23-09-2025 12:24 |
![]() |
Identyfikacja teleskopu. ASTRONOMIA OGÓLNA |
3070 | 0 | bartek 23-09-2025 12:21 |