NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nawigacja satelitarna polską specjalnością?

Satelity i Sondy KosmiczneCztery polskie firmy, w tym dwie z Gdańska, oraz jedna instytucja naukowa otrzymały granty na rozwój nawigacji satelitarnej. To oznacza, że jedna piąta projektów, które sfinansuje Komisja Europejska, zostanie zrealizowana z ich udziałem. Polska będzie miała wkład w rozwój europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który ma konkurować z technologiami z USA i Rosji.

Polska będzie miała wkład w rozwój europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo
fot.


Badanie przestrzeni kosmicznej to nie tylko eksploracja odległych planet. Najpopularniejszym przykładem zastosowania technologii kosmicznych w życiu codziennym jest nawigacja samochodowa. Nie byłoby jej, gdyby nie systemy nawigacji satelitarnej, w rozwoju których swoje pierwsze sukcesy już osiągają Polacy. Świadczą o tym wyniki pierwszych konkursów na innowacyjne rozwiązania z zakresu nawigacji satelitarnej w ramach ósmego programu ramowego Horyzont 2020. Jedna piąta projektów, które otrzymały finansowanie, będzie realizowana z udziałem Polaków. W sumie w tym konkursie Komisja Europejska przyznała granty 25 projektom z Europy.

To duży sukces polskich firm i instytucji naukowych. Z całej Europy do konkursu zgłoszono 105 pomysłów na rozwój i wykorzystanie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Odrzucono ponad trzy czwarte z nich. Aż jedna piąta wszystkich, które otrzymały dofinansowanie, będzie realizowana we współpracy z polskimi partnerami. Pod względem liczby udziałów w konsorcjach Polska ma 8. miejsce wśród 45 państw z całego świata – mówi Sebastian Serwiak, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020, instytucji która wspiera naukowców i firmy w staraniach o finansowanie z programów ramowych.

Sukcesy Polski mimo krótkiego stażu w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej dopiero od trzech lat. A to właśnie z tą organizacją ściśle współpracuje Komisja Europejska, finansując poprzez Horyzont 2020 projekty kosmiczne. – Wyraźnie wzmacniamy nasz potencjał w obszarze nawigacji satelitarnej. Widać to także w rosnącej liczbie polskich firm działających w tej branży. Technologie kosmiczne powoli stają się naszą specjalnością w programie Horyzont 2020 – mówi Piotr Świerczyński, ekspert od technologii kosmicznych z Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020.

Finansowanie otrzymały cztery firmy i jedna instytucja naukowa

Z finansowania skorzysta Astri Polska z Warszawy (ok. 125 tys. euro), oferująca zdjęcia satelitarne i narzędzia do wizualizacji obiektów. Przeprowadzi szkolenia o systemie Galileo dla instytucji naukowych i firm. Z kolei Elproma Elektronika z Łomianek (325 tys. euro) weźmie udział w projekcie, którego celem jest wykorzystanie systemu Galileo do precyzyjnego pomiaru czasu. A Instytut Geodezji i Kartografii (128 tys. euro) przygotuje kompleksowe narzędzie usprawniające transport i logistykę w Europie. Wśród beneficjentów konkursu jest gdański fundusz kapitałowy Black Pearls (otrzyma ok. 188 tys. euro). Dzięki unijnym pieniądzom wesprze rozwój 10 polskich firm pracujących nad rozwojem systemu europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo. Inna gdańska firma, Blue Dot Solutions (ok. 31 tys. euro), będzie wspomagać projekt dotyczący wykorzystania tego systemu w lotnictwie cywilnym.

Europejski system nawigacji satelitarnej alternatywą dla systemów z USA i Rosji

Galileo to europejski system nawigacji satelitarnej, który ma być alternatywą bądź uzupełnieniem dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i rosyjskiego GLONASS. Do tej pory Unia Europejska nie miała własnego systemu nawigacji satelitarnej. W przeciwieństwie do innych Galileo będzie dokładniejszy. Kontrolować będą go instytucje cywilne, a nie wojskowe. Galileo to jednocześnie nazwa jednego z konkursowych obszarów tematycznych w programie ramowym Horyzont 2020.

Sektor nawigacji satelitarnych jest jedną z najszybciej rozwijających się branż

Szacuje się, że w 2020 roku ten rynek może być warty 250 miliardów euro. W użyciu będzie wówczas ponad 3 miliardy odbiorników nawigacji satelitarnej, w większości zintegrowanych z telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami. Ze zdobyczy technologii kosmicznych korzystamy także pośrednio, oglądając prognozę pogody, lecąc samolotem czy zamawiając lub wysyłając paczkę pocztową. W staraniach o finansowanie projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych polskie firmy wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu Horyzont 2020.

***
Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Celem programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu ramowego Horyzont 2020 (pełna nazwa: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej) działa przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych i przedsiębiorstw w programach ramowych, a obecnie w ósmym programie ramowym „Horyzont 2020”. Instytucja organizuje dni informacyjne, konferencje, oferuje usługi konsultacyjne, bezpośrednie doradztwo w zakresie przygotowania wniosków oraz mentoring. Działania Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020 wspomaga 11 Regionalnych Punktów Kontaktowych w największych ośrodkach akademickich i kilkanaście Branżowych Punktów Kontaktowych przy polskich platformach technologicznych i kluczowych klastrach. Instytucja jest koordynatorem sieci dla mobilnych naukowców EURAXESS.


Informacja prasowa: sciencepr.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 67% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 33% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3259 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3944 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3888 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1016 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4223 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54