1 marca lądownik InSight rozpoczął proces wbijania się w marsjański grunt za pomocą instrumentu HP3. Instrument HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package ) to próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza czerwonej planety. Docelowo próbnik będzie wprowadzony po raz pierwszy w historii badań Marsa na głębokość wynoszącą aż 5 metrów. Jednak żeby to nastąpiło muszą zostać wyeliminowane przeszkody z jakimi napotkał się już na starcie.
Zdjęcie próbnika (HP3) po ustawieniu na powierzchni Marsa w dniu 12 lutego 2019r.
Autor: NASA/JPL-Caltech/DLR
O pierwszej przeszkodzie mogliśmy się dowiedzieć już po 5 minutach pracy, gdy mechanizm napotkał na blokadę w postaci twardego podłoża złożonego prawdopodobnie ze żwiru i kamieni. Po ponad 3 godzinach wbijania młotek zdołał poradzić sobie z tym problem, jednak przeszkoda spowodowała odchył urządzenia od pionu o około 15 stopni i przesunięcie konstrukcji nośnej na powierzchni o około 2 cm. Po pierwszym dniu pracy mechanizm zdołał wbić się na zaledwie 18 cm.
Podjęte dalsze próby wbijania się w grunt 2 i 3 marca nie były już tak skuteczne jak przypuszczano. Instrument napotkał na kolejny bardzo mocno wyczuwalny opór i mimo prawidłowej pracy nie było widać postępów pogłębiania. Zespół inżynierów NASA zdecydował o tymczasowym przerwaniu operacji pogłębiania na około dwa tygodnie. Przez ten czas naukowcy będą musieli przeanalizować dane i zaplanować dokładną strategię ominięcia przeszkody.
Bezzałogowa sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa pod koniec listopada ubiegłego roku. InSight jest pierwszą misją, której celem jest zbadanie głębokiego wnętrza Marsa. Te i inne badania InSight przyczynią się do lepszego zrozumienia formowania i ewolucji wszystkich skalistych planet, w tym Ziemi. InSight podczas lądowania 26 listopada 2018 roku osiadł na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa. Obszar ten został wybrany nieprzypadkowo. Z tej lokalizacji możliwy jest odbiór niezakłóconych fal sejsmicznych, jak również wbicie urządzenia do pomiaru strumienia ciepła.
O kolejnych próbach wbijania się w marsjański grunt poinformujemy w oddzielnych wiadomościach.
Zdjęcie próbnika (HP3) po ustawieniu na powierzchni Marsa w dniu 12 lutego 2019r.
Autor: NASA/JPL-Caltech/DLR
Przesunięcie konstrukcji nośnej na powierzchni o około 2cm. Autor: NASA/JPL-Caltech/DLR
Animacja przedstawiająca proces wbijania się w marsjański grunt.
Autor: DLR