NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Rozpoczęto kopanie fundamentów pod Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT)

TeleskopyEuropejskie Obserwatorium Południowe poinformowało o rozpoczęciu kopania fundamentów pod Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT), który powstanie na wzgórzu Cerro Armazones w Chile. W pierwszej kolejności zostały wykopane fundamenty pod konstrukcję główną kopuły teleskopu (ELT). Efekt tych prac możemy obejrzeć na opublikowanych zdjęciach przez ESO. Widzimy na nich wyraźny zarys struktury głównej teleskopu i otoczenia. Po ukończeniu prac budowlanych na przygotowanych fundamentach osiądzie kopuła o wysokości 80 metrów.

Image  by Astronomia24
Budowa fundamentów na szczycie Cerro Armazones fot: ESO.org


Okrągła konstrukcja centralna o średnicy 55 metrów będzie zawierać fundament dla konstrukcji podtrzymujących kolosalne 39-metrowe lustro główne, czyniąc tym samym teleskop (ELT) największym optycznym na świecie. Teleskop (ELT) będący projektem ESO stanie na wysokości 3060 metrów. Na szczycie Cerro Armazones panują doskonałe warunki do obserwacji. Okolice pustyni Atakama w Chile charakteryzuje bowiem niezwykle czyste niebo, które pozwala na obserwacje najodleglejszych zakątków Wszechświata niemalże przez cały rok.

Powstanie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego ma wprowadzić zupełnie nową jakość obserwacji. Średnica zwierciadła wyniesie 39 metrów, co w porównaniu z uznawanymi dotychczas za najlepsze teleskopy na świecie jest wynikiem rewelacyjnym. Tak potężny teleskop pozwoli na badanie obiektów w nieosiągalnej dotąd ostrości. Nowy teleskop pomoże w odkryciu i zbadaniu odległych planet pozasłonecznych, w tym również planet podobnych do Ziemi, na których mogłoby istnieć życie. (ELT) ma wykrywać m.in. wodę i odpowiedzieć na pytania dotyczące ewolucji planet, dostarczyć danych na temat tworzenia się pierwszych kosmicznych obiektów, galaktyk i czarnych dziur oraz pomóc w zrozumieniu dotychczas niemożliwych do rozwiązania zagadek.

39-metrowe zwierciadło główne Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu będzie największym wykonanym kiedykolwiek dla teleskopu optycznego/podczerwonego. Tak duże zwierciadło nie mogło być wykonane z jednego elementu szkła. Całość będzie składać się z 798 sześciokątnych elementów mierzących po 1,4 metra i grubych na około 5 centymetrów. Segmenty będą działać razem jako jedno olbrzymie zwierciadło, aby zbierać dziesiątki milionów razy więcej światła niż ludzkie oko. - Odlano pierwsze segmenty zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT)

Organizacja międzyrządowa ESO, planuje oddanie teleskopu do użytku w okolicach 2024 roku. W 2014 roku informowaliśmy o przygotowaniu miejsca budowy, które musiało zostać odpowiednio zmodyfikowane pod (ELT). W marcu 2014 r. wykonano drogę prowadzącą na wierzchołek góry, który 19 czerwca 2014 r. został rozbity podczas kontrolowanej eksplozji.

Autor: astronomia24
Budowa fundamentów na szczycie Cerro Armazones fot: ESO.org

Autor: astronomia24
Budowa fundamentów na szczycie Cerro Armazones fot: ESO.org

Autor: astronomia24
Budowa fundamentów na szczycie Cerro Armazones fot: ESO.org

Autor: astronomia24
Budowa fundamentów na szczycie Cerro Armazones fot: ESO.org

Eksplozja przygotowująca teren pod budowę teleskopu (ELT) w 2014 roku. Autor: ESO


*ELT (Ekstremalnie Wielki Teleskop (Extremely Large Telescope – ELT, dawniej: European Extremely Large Telescope - E-ELT.

Zobacz też:

- Eksplozją rozpoczęto budowę największego na świecie teleskopu optycznego E-ELT - czerwiec 24 2014
- Odlano pierwsze segmenty zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT) - styczeń 18 2018


Źródło: eso.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Co to może być?
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
199 5 AdiS
18-11-2020 13:17
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
1461 3 Justynna21
17-11-2020 07:08
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
7023 6 Justynna21
10-11-2020 14:31
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
105 1 Andrzej
08-11-2020 19:16
Bresser
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
92 1 Andrzej
25-10-2020 20:05