NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Odlano pierwsze segmenty zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT)

TeleskopyEuropejskie Obserwatorium Południowe poinformowało o odlaniu przez niemiecką firmę SCHOTT w fabryce Mainz sześciu pierwszych heksagonalnych segmentów do głównego zwierciadła Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Całość będzie stanowić część 39-metrowego zwierciadła głównego (ELT) składającego się z 798 elementów czyniąc tym samym teleskop (ELT) największym optycznym na świecie. Ukończenie budowy planowe jest na 2024 rok.

Image  by Astronomia24
Pierwszy element głównego zwierciadła teleskopu (ELT) Autor: ESO


Teleskop (ELT) będący projektem ESO (Europejskiego Obserwatorium Południowego) ma stanąć na wysokości 3060m. Na szczycie Cerro Armazones panują doskonałe warunki do obserwacji. Okolice pustyni Atakama w Chile charakteryzuje bowiem niezwykle czyste niebo, które pozwala na obserwacje najodleglejszych zakątków Wszechświata niemalże przez cały rok.

Powstanie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego ma wprowadzić zupełnie nową jakość obserwacji. Średnica zwierciadła wyniesie 39 metrów, co w porównaniu z uznawanymi dotychczas za najlepsze teleskopy na świecie jest wynikiem rewelacyjnym. Tak potężny teleskop pozwoli na badanie obiektów w nieosiągalnej dotąd ostrości. Nowy teleskop pomoże w odkryciu i zbadaniu odległych planet pozasłonecznych, w tym również planet podobnych do Ziemi, na których mogłoby istnieć życie. (ELT) ma wykrywać m.in. wodę i odpowiedzieć na pytania dotyczące ewolucji planet, dostarczyć danych na temat tworzenia się pierwszych kosmicznych obiektów, galaktyk i czarnych dziur oraz pomóc w zrozumieniu dotychczas niemożliwych do rozwiązania zagadek.

39-metrowe zwierciadło główne Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu będzie największym wykonanym kiedykolwiek dla teleskopu optycznego/podczerwonego. Tak duże zwierciadło nie mogło być więc wykonane z jednego elementu szkła. Całość będzie składać się z 798 sześciokątnych elementów mierzących po 1,4 metra i grubych na około 5 centymetrów. Segmenty będą działać razem jako jedno olbrzymie zwierciadło, aby zbierać dziesiątki milionów razy więcej światła niż ludzkie oko.

Odlanie pierwszych segmentów jest bardzo istotne, ponieważ pozwala inżynierom z firmy SCHOTT na sprawdzenie i zoptymalizowanie procesu produkcyjnego oraz związanych z tym narzędzi i procedur. Niemiecka firma będzie musiała odlać łącznie ponad 900 segmentów (133 zapasowych). Po uzyskaniu pełnej wydajności przez firmę SCHOTT będzie możliwe wyprodukowanie jednego segmentu dziennie. Po odlaniu blanki segmentów zwierciadła czeka proces ochładzania i ogrzewania. Następnie zostanie im nadany właściwy kształt. Nadawanie kształtu i szlifowanie zostaną wykonane przez francuską firmę Safran Reosc.

Organizacja międzyrządowa ESO, planuje oddanie teleskopu do użytku w okolicach 2024 roku. W 2014 roku informowaliśmy o przygotowaniu miejsca budowy, które musiało zostać odpowiednio zmodyfikowane pod (ELT). W marcu 2014 r. wykonano drogę prowadzącą na wierzchołek góry, który 19 czerwca 2014 r. został rozbity podczas kontrolowanej eksplozji.

Astronomia24
Pierwszy element głównego zwierciadła teleskopu (ELT) Autor: ESO


Astronomia24
Pierwszy element głównego zwierciadła teleskopu (ELT) Autor: ESO


Eksplozja przygotowująca teren pod budowę teleskopu (ELT), Autor: ESO


Pierwszy element głównego zwierciadła teleskopu (ELT) Autor: ESO


*ELT (Ekstremalnie Wielki Teleskop (Extremely Large Telescope – ELT, dawniej: European Extremely Large Telescope - E-ELT.

Zobacz też:

- Eksplozją rozpoczęto budowę największego na świecie teleskopu optycznego E-ELT - czerwiec 24 2014
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku


Źródło: eso.org
Adam
<
#1 | Adam dnia styczeń 18 2018 09:21:38
Ciekawe jakich widoków możemy się przez niego spodziewać : P
Agata
<
#2 | Agata dnia styczeń 18 2018 09:26:24
Czekam z niecierpliwością na pierwsze zdjęcia i odkrycia.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
144 1 Andrzej
18-03-2020 12:01
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
769 1 Andrzej
07-02-2020 12:01
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
1988 1 HieronKwiat
21-01-2020 18:46
lornetka czy teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
269 0 kiler000
11-01-2020 19:43
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12137 7 jackwilshere
05-12-2019 19:35