Zauważyliśmy, że spodobał Wam się dział, w którym prezentujemy recenzje ciekawych pozycji książkowych pojawiających się na rynku. Lubimy dzielić się z Wami książkami, których czytanie sprawia sporo frajdy i przy tym pomaga rozwijać się w obszarze naszego wspólnego hobby. Tym razem jeszcze przed oficjalną premierą przewidzianą na 25.10.2017 r. otrzymaliśmy maszynopis książki „Nie mamy pojęcia” wydawnictwa Insignis i już za kilka dni opublikujemy dla Was recenzję. Tymczasem krótka zapowiedź.
Humorystyczna oprawa graficzna oraz m.in. zastosowany prosty język tworzą w efekcie oryginalną i jednocześnie ciekawą pozycję
Chcąc delikatnie rozbudzić Wasz apetyt prezentujemy krótką zapowiedź. Tymczasem bierzemy się za lekturę, by już za kilka dni - jeszcze przed premierą podzielić się z Wami pierwszymi spostrzeżeniami.
Zapowiedź:
Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie!
Wiedza człowieka o świecie, jaki go otacza, jest pełna luk. I nie są luki małe, takie, które można by bez obaw zignorować – mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak – aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, a także robotyk – Jorge Cham – wraz z fizykiem cząstek elementarnych Danielem Whitesonem połączyli swe siły, by zbadać stan naszej wiedzy – a raczej ogromnej niewiedzy! – o wszechświecie.
Za pomocą zabawnych komiksowych rysunków, przemawiających do wyobraźni infografik i niezwykle humorystycznych, a przy tym bardzo klarownych naukowych wyjaśnień, Jorge i Daniel zaprezentują nam cały wachlarz zdumiewających pytań, które wciąż wprawiają naukowców w zakłopotanie, i spróbują poszukać najlepszych możliwych i zgodnych ze stanem obecnej wiedzy odpowiedzi.
Co to za pytania? Oto zaledwie kilka z nich:
Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?
Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?
Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem małych ultraszybkich cząstek?
Czym jest antymateria? I dlaczego uparcie nas ignoruje?
Wygląda zatem na to, że wszechświat jest pełen dziwactw, które na pierwszy rzut oka są zupełnie bez sensu. Ale Jorge i Daniel stawiają sprawę inaczej: pokazują, że pytania, na które nie znamy odpowiedzi, są równie intrygujące jak te, które już mamy z głowy.
Ta książka to w pełni ilustrowany wstęp do największych nierozwikłanych tajemnic fizyki – ale to nie wszystko; to także wspaniała lektura, która odczarowuje i wyjaśnia wiele rzeczy, o których bardzo dużo już wiemy: od kwarków i neutrin, przez fale grawitacyjne, aż do wybuchających czarnych dziur. Jorge i Daniel zachęcają nas, byśmy spojrzeli na wszechświat jak na niezmierzony, niezbadany obszar, który wciąż możemy poznawać – a czynią to, pisząc niezwykle lekko i z wielkim poczuciem humoru.
Pełna recenzja dostępna pod poniższym odnośnikiem.