NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Prototyp statku Starship wykonał próbny lot. Elon Musk na dobrej drodze ku misji na Marsa?

AstronautykaPrototyp statku Starship, za który odpowiada firma SpaceX, której właścicielem jest miliarder Elon Musk wykonał 5 sierpnia 2020 roku o godzinie 1:57 czasu polskiego próbny lot. Obiekt uniósł się na wysokość około 150 metrów, by po kilkudziesięciu sekundach prawidłowo wylądować we wskazanej strefie. Starship to niezwykle istotny projekt firmy SpaceX, który w wersji finalnej ma posłużyć do transportu astronautów, ale też turystów na inne obiekty we Wszechświecie. Nacisk ma być położony na Księżyc i Mars, który niezwykle intryguje właściciela firmy.

Image  by Astronomia24
Udany lot na wysokość około 150 metrów trwał kilkadziesiąt sekund, fot: SpaceX


Starship to rakieta nośna ze statkiem kosmicznym od początku przewidziana do załogowych misji na Marsa. Obiekt ma służyć wielokrotnie. W skrócie przedstawiając jego sylwetkę warto wspomnieć, iż jego łączna długość ma wynieść 120 metrów (pierwszy i drugi stopień), średnica 9 metrów, waga 5 000 000 kilogramów, z kolei ilość silników ma być równa 31. Koszt budowy szacuje się na 2-3 miliardów dolarów. Założyciel firmy Elon Musk nie ukrywa w wywiadach fascynacji Marsem i chęci jego kolonizacji. Jego celem jest stworzenie kolonii liczącej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a pierwsi z nich mieliby pojawić się na Czerwonej Planecie w stosunkowo niedalekiej przyszłości. Fascynacja nie kończy się na słowach, bowiem miliarder pilnuje, by prace przy projekcie systematycznie posuwały się do przodu.

Plany związane ze statkiem Starship firma SpaceX przedstawiła w 2016 roku. Wtedy też Elon Musk zaczął coraz głośniej wypowiadać się o chęci stworzenia multiplanetarnego życia. Musk sygnalizował potrzebę wielokrotnego wykorzystania rakiet, by obniżyć koszty misji, ale też tankowania na orbicie oraz w przyszłości na Marsie. Ilość statków ma stworzyć w przyszłości dużą flotę, która miałaby przyspieszyć proces kolonizacji. Miliarder liczy też na rozwój transportu pomiędzy odległymi miastami na Ziemi - rzecz jasna przy użyciu statków Starship. W 2018 roku firma SpaceX ogłosiła, że pierwszym prywatnym pasażerem rakiety będzie Yusaku Maezawa – japoński miliarder, przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki. Ma on odbyć w okolicach 2023 roku trwającą 4-5 dni podróż dookoła Księżyca, na którą zaprosi kilku artystów z całego świata.

Projekt rakiety systematycznie ulegał zmianom. Eliminowano problematyczne elementy, które nie przechodziły testów. Elon Musk kilkakrotnie zmieniał nazwę rakiety na aktualnie brzmiące – Wcześniejsze nazwy m.in. Super Heavy (1 stopień) oraz Starship (2 stopień) zmieniono nieco później na Starship - tym samym aktualnie cały system rakietowy nosi tę nazwę. Z istotniejszych i ciekawszych zmian w projekcie wymienić należy wybór stali nierdzewnej a nie wcześniej przewidywanego włókna węglowego. Również ilość silników ulegała zmianie - z 37 do aktualnie 31.

Astronomia24
Artystyczna wizja statku Starship


Ilość prototypów Starship przekroczyła już 10. Część z nich została zniszczona w trakcie testów wykonywanych na przełomie dwóch minionych lat. Stąd też znacząca ilość mniej lub bardziej istotnych zmian w projekcie. To również dowód na to, że SpaceX poważnie pracuje nad obiektem, który podkreślmy raz jeszcze – ma transportować ludzi na inne planety.

W nocy 5 sierpnia 2020 roku najnowszy z prototypów uniósł się na wysokość około 150 metrów, by po kilkudziesięciu sekundach poprawnie wylądować. Do niedawna niewyobrażalne staje się coraz bardziej realne. Kolonizacja Marsa wydaje się kwestią czasu. Biorąc pod uwagę fakt wysokiego zaangażowania firmy SpaceX istnieje duże prawdopodobieństwo, że misje międzyplanetarne będą mieć miejsce nie za kilkadziesiąt lat, a zdecydowanie szybciej.

Przypomnijmy, że firma SpaceX pracuje przy wielu projektach. W poprzedniej aktualności informowaliśmy Was o ogromnym sukcesie misji SpaceX DM-2. Była to pierwsza w historii załogowa misja przeprowadzona przez NASA w ramach programu lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przy użyciu obiektu firmy prywatnej.

Warto też wspomnieć o Marsie jako obiekcie zainteresowań coraz większej ilości państw. Czy to już wyścig, którego celem jest kolonizacja i zawładnięcie własnych obszarów? Trudno w tym momencie stwierdzić. Faktem jest jednak, iż NASA wysłała na Marsa kolejny łazik o nazwie Perseverance. Wraz z nim mały helikopter, o czym również pisaliśmy na łamach naszego portalu. Mars to również cel Chińczyków i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obiekty tych krajów również lecą w kierunku Marsa. Szczegóły tych misji znajdziecie rzecz jasna w naszych poprzednich aktualnościach.

Nagranie z udanego lotu próbnego prototypu Starship, Autor: SpaceX


Zobacz też:

- Perseverance - najcięższy łazik NASA rusza na Marsa. Wraz z nim mały helikopter.
- Astronauci w kapsule Crew Dragon bezpiecznie wrócili na Ziemię. Misja SpaceX DM-2 zakończona sukcesem!
- Helikopter Ingenuity pod lupą. Poznaj pierwszy śmigłowiec, który poleciał na Marsa
- Mars przyciąga jak magnes. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę Hope!Źródło: SpaceX.
Roman1968
<
#1 | Roman1968 dnia 06.08.2020 18:27
Super tekst i jak zawsze czekam na więcej. Pozdrawiam Roman.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3352 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4018 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4007 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1105 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4284 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54