NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

26 stycznia Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) powróci nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaKoniec miesiąca przyniesie nam możliwość obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o dogodnej dla każdego porze. Stacja (ISS) będzie jednym z ciekawszych obiektów pojawiających się w najbliższych dniach na nocnym niebie. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ciekawą atrakcją są jasne przeloty stacji (ISS), do których dochodzi nawet kilka razy w ciągu jednego wieczoru. Już od piątku 26 stycznia będziemy mogli się o tym przekonać na własnej skórze.

Stację Kosmiczną (ISS) możemy obserwować stosunkowo często


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS...

Satelita Aqua uwiecznił szlak statków nad Oceanem Atlantyckim

Satelity i Sondy KosmicznePo raz kolejny możemy przekonać się o efektach pracy satelity Aqua, gdy ten przelatuje nad zbiornikami wodnymi pokrywającymi powierzchnię naszej planety. Tym razem celem satelity był Ocean Atlantycki, a dokładniej powstałe nad jego powierzchnią mozaiki jasnych, krzyżujących się szlaków chmur u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii. Wąskie chmury zwane szlakami okrętowymi, tworzą się, gdy para wodna skrapla się wokół drobin zanieczyszczeń, które statki wydzielają w postaci spalin.

Image  by Astronomia24
Szlaki statków Autor: NASA/Jeff Schmaltz, LANCE/EOSDIS Rapid Response


Czytaj dalej: O efektach przelotów satelity Aqua nad zbiornikami wodnymi...

4 lutego w pobliżu Ziemi przeleci asteroida 2002 AJ129

Asteroidy4 lutego 2018 r. w pobliżu naszej planety przeleci asteroida 2002 AJ129. W tym przypadku określenie „w pobliżu” oznacza około 4 miliony 200 tysięcy kilometrów. Jest to odległość aż 10 razy większa niż odległość dzieląca Ziemię od Księżyca. Określenie obiektu jako potencjalnie niebezpiecznego jest więc na wyrost. Niestety niektóre portale internetowe szybko podłapały temat i postanowiły przedstawić najbliższy przelot asteroidy jako sensacyjny.

Artystyczna wizja przelotu asteroidy w pobliżu Ziemi


Czytaj dalej: O przelocie asteroidy 2002 AJ129...

Rozpoczyna się konkurs Insight Astronomy Photographer of the Year

AstronomiaRoyal Observatory Greenwich, razem z Insight Investment oraz BBC Sky at Night Magazine, ogłosiły kluczowe daty dla konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2018 - corocznego globalnego poszukiwania najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych wizji kosmosu, niezależnie od tego czy są to niesamowite zdjęcia olbrzymich galaktyk odległych o miliony lat świetlnych, czy dramatyczne obrazy nocnego nieba znacznie bliższego naszemu domowi. ESO wspiera konkurs w 2018 roku delegując jurora z Departamentu Edukacji i Popularyzacji (education and Public Outreach Department - ePOD).

Image  by Astronomia24
Rozpoczyna się konkurs Insight Astronomy Photographer of the Year 2018
fot. ESO


Czytaj dalej: O konkursie Insight Astronomy Photographer of the Year...

Odlano pierwsze segmenty zwierciadła głównego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT)

Teleskopy Europejskie Obserwatorium Południowe poinformowało o odlaniu przez niemiecką firmę SCHOTT w fabryce Mainz sześciu pierwszych heksagonalnych segmentów do głównego zwierciadła Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). Całość będzie stanowić część 39-metrowego zwierciadła głównego (ELT) składającego się z 798 elementów czyniąc tym samym teleskop (ELT) największym optycznym na świecie. Ukończenie budowy planowe jest na 2024 rok.

Image  by Astronomia24
Pierwszy element głównego zwierciadła teleskopu (ELT) Autor: ESO


Czytaj dalej: O odlaniu pierwszych segmentów zwierciadła głównego (ELT)...

Nietypowe zachowanie gwiazdy ujawniło samotną czarną dziurę ukrytą w olbrzymiej gromadzie gwiazd

Galaktyki  i MgławiceAstronomowie korzystający z należącego do ESO instrumentu MUSE na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) w Chile dokonali odkrycia intrygującej gwiazdy w gromadzie NGC 3201, która zachowuje się w bardzo ciekawy i jednocześnie dziwny sposób. Wspomniana gwiazda krąży po orbicie wokół niewidzialnej czarnej dziury o masie czterech mas Słońca. Warto zwrócić uwagę, że jest to pierwsza taka "nieaktywna" czarna dziura o masie gwiazdowej odkryta w gromadzie kulistej. Czarną dziurę udało się wykryć bezpośrednio przez jej oddziaływanie grawitacyjne. Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć proces powstawania gromad gwiazd, czarnych dziur oraz wspomoże badanie pochodzenia fal grawitacyjnych.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja systemu binarnego czarnej dziury w NGC 3201 Autor: ESO


Czytaj dalej: O nietypowym zachowaniu gwiazdy oraz odkryciu czarnej dziury w gromadzie gwiazd...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3143 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4790 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5269 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4051 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21988 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44