NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Jezioro Aralskie - niegdyś ogromne, dziś umiera.

ZiemiaJezioro Aralskie nazywane przez miejscowych Morzem Aralskim było niegdyś czwartym co do wielkości jeziorem na świecie. W latach sześćdziesiątych Związek Radziecki skierował dwie główne rzeki, celem nawodnienia pól uprawnych, odcinając tym samym morze śródlądowe od źródła. Od tego czasu Jezioro Aralskie powoli znika. Zdjęcie i krótki materiał wideo dokładnie pokazują, do jak kolosalnych zmian doszło i jak zmienił się otaczający jezioro krajobraz na przełomie ostatnich kilku dekad.

Image  by Astronomia24
W wyniku wysychania jeziora, w miejscu powstała pustynia Aral-Kum
fot. NASA


Czytaj dalej: I zobacz proces wysychania Jeziora Aralskiego...

Pierwszy w tym roku powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad wieczorne polskie niebo

AstronomiaPo ponad miesiącu przerwy od obserwacji wieczornych przelotów stacji (ISS) od dziś tj. 24 stycznia ponownie będziemy mogli cieszyć swój wzrok tą popularną wśród miłośników astronomii atrakcją. Stosunkowo krótkie zimowe dni będą temu rzecz jasna sprzyjać. Nieco gorzej ma się sytuacja z niską temperaturą, która może odstraszyć nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów. Przeloty (ISS) będą atrakcją na wieczornym niebie aż do połowy lutego.

Image  by NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
fot. NASA


Czytaj dalej: O przelotach i obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)...

Pierwszy Człowiek - Recenzja biografii Neila Armstronga

Książki i czasopisma astronomicznePierwszy człowiek to autoryzowana biografia Neila Armstronga - człowieka, którego rzecz jasna nie trzeba Wam przedstawiać. Warto wspomnieć, że niemal w tym samym czasie na rynku pojawiła się zarówno książka jak i film – ten drugi z Ryanem Goslingiem w roli głównej. Nie ulega jednak naszym zdaniem wątpliwości, że bogatsza (po prostu) jest książka, na podstawie której zresztą powstał wspomniany przed momentem film. Warto więc na początku sięgnąć po wersję papierową biografii.

Image  by Astronomia24
Treść "Pierwszego Człowieka" to bogactwo, które zapadnie nam w pamięć na długo i spowoduje, że misja, którą dowodził Neil Armstrong stanie się nam bliższa niż dotychczas


Czytaj dalej: Recenzję książki "Pierwszy Człowiek"...

Kosmiczna współpraca Politechniki Warszawskiej i firmy SENER

AstronautykaPorozumienie podpisane 16 stycznia 2019 r. jest elementem realizacji polskiej strategii kosmicznej. Zakłada między innymi podnoszenie kompetencji specjalistów sektora kosmicznego oraz wspólne prace naukowo-badawcze.Założenia umowy zawartej pomiędzy Politechniką Warszawską i firmą SENER obejmują konsultacje programów zajęć i studiów tak, aby jak najlepiej przygotowywały do podjęcia pracy w sektorze kosmicznym.

Image  by Astronomia24
Politechnika Warszawska i SENER podpisują umowę o współpracy.


Czytaj dalej: O szczegółach porozumienia...

21 stycznia czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca. Kolejna okazja dopiero w 2025 roku! (Zobacz zdjęcia)

Księżyc21 stycznia czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, czyli jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszego kwartału nowego roku. Będzie to jednocześnie kolejna okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w Polsce po zaćmieniu z 27 lipca 2018 roku. Jako portal Astronomia24 podobnie jak w latach ubiegłych zrobimy wszystko abyście tego wyjątkowego zjawiska nie przegapili i przystąpili do niego doskonale przygotowani. Zapraszamy do materiału!

Image  by Astronomia24
Całkowite zaćmienie Księżyca w 2018 roku. fot: JAREK


Czytaj dalej: O całkowitym zaćmieniu Księżyca 21 stycznia... (Zobacz zdjęcia)

ESA wybrała Thales Alenia Space na lidera misji FLEX

AstronautykaThales Alenia Space podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na zrealizowanie misji satelitarnej Fluorescence Explorer (FLEX). FLEX jest ósmą misją programu ESA Earth Explorer w 2015 r.. Jej start planowany jest na 2023 r. W swoim założeniu projekt wykorzysta innowacyjny instrument o nazwie FLORIS - służący mapowaniu fluorescencji roślinności Ziemi w celu ilościowego określenia aktywności fotosyntetycznej.

Image  by Astronomia24
Monitorowanie zdrowia roślin z kosmosu w celu oceny stanu ekosystemu Ziemi
fot. Thales Alenia Space.


Czytaj dalej: O misji satelitarnej Fluorescence Explorer (FLEX)...

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
AstroCZAT
TEMATY OGÓLNE
3153 2 Andrzej
02-07-2025 15:53
Powrót na Księżyc
MISJE ZAŁOGOWE
4797 2 astrogirlll
30-06-2025 09:50
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5277 3 astrogirlll
30-06-2025 09:48
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
4059 2 astrogirlll
30-06-2025 09:46
Obserwacje Międzynarodowej...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
21996 7 astrogirlll
30-06-2025 09:44