NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Rekord podczas ERC 2019. Sto tysięcy osób śledziło zawody

AstronautykaPiąta edycja międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC zgromadziła rekordową liczbę obserwatorów. Trwające trzy dni wydarzenie odwiedziło ponad 25 000 gości, którzy do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechali z całej Polski. Trzy razy tyle widzów uczestniczyło w transmisjach na żywo prowadzonych na wielu portalach online oraz kanałach społecznościowych w Internecie.

Image  by Astronomia24
Rekord podczas ERC 2019. Sto tysięcy osób śledziło zawody
fot. ERC


Finał prestiżowego European Rover Challenge 2019 odbył się w dniach 13-15 września br. na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Do ostatniego etapu rywalizacji w zawodach przystąpiło 28 zespołów z 13 krajów świata. Na specjalnie uformowanym torze marsjańskim, zawodnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach terenowych sprawdzających przygotowanie pojazdów do wykonywania misji kosmicznych. Złotym medalistą, drugi rok z rzędu, została drużyna IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła ekipa AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, a tuż za nimi na podium uplasowali się członkowie zespołu RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.

fot. ERC

25 000 odwiedzających, ponad 75 000 widzów online
Jak co roku, oprócz zmagań konstruktorów z całego świata i ich robotów, na gości ERC czekała również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych. Program obejmował prezentacje, warsztaty i prelekcje dla pasjonatów nauki w każdym wieku. Z badania zrealizowanego podczas wydarzenia przez Selectivv wynika, że najliczniejszą grupę odwiedzających stanowiły osoby w przedziale wiekowym 21-25 lat (25,6%) oraz 26-30 lat (22,4%). Badanie zostało zrealizowane za pomocą technologii Wifitrapping. Zainstalowane na terenie zawodów urządzenia zbierały anonimowe dane o użytkownikach smartfonów. Próba badawcza wyniosła 4104 uczestników.

Selectivv to firma specjalizująca się w realizacji kampanii reklamowych na smartfony i tablety oraz w przeprowadzaniu analiz Big Data na danych mobilnych. Na podstawie danych z aplikacji i stron mobilnych oraz pozyskiwanych danych geolokalizacyjnych profiluje użytkowników urządzeń przenośnych i dysponuje największym zbiorem informacji o użytkownikach smartfonów i tabletów w Polsce. Dane zebrane podczas wydarzenia zostały porównane ze zbiorem Selectivv. Dzięki temu wiemy m.in., że 43% naszych gości interesuje się nowymi technologiami, 14% to pasjonaci astronomii, a jeden na pięciu odwiedzających ERC przyszedł tam z rodziną. To dla nas bardzo cenne dane, bo pokazują, że na naszym wydarzeniu nie ma uczestników przypadkowych i pozwolą nam jeszcze lepiej dopasować program przyszłej edycji do potrzeb i zainteresowań publiczności. Z badania wiemy również, że odwiedzający ERC przyjechali z całego kraju – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora wydarzenia.

fot. ERC

Rywalizacja ponad 300 konstruktorów robotów marsjańskich w Kielcach przyciągnęła uczestników ze wszystkich regionów Polski. Najwięcej osób przyjechało z województwa świętokrzyskiego (19,4%), śląskiego (11,2%) i małopolskiego (9%). Organizatorzy gościli również mieszkańców tak odległych zakątków kraju jak Warmia i Mazury, Podlasie czy Pomorze Zachodnie. Kto nie mógł pojawić się na ERC osobiście, śledził wydarzenie podczas transmisji online prowadzonych m.in. przez Piotra Koska – twórcę jednego z najpopularniejszych internetowych programów popularnonaukowych „Astrofaza”. Na samym tylko jego kanale relację z wydarzenia obejrzało do tej pory prawie 54 000 internautów spędzając na tym łącznie 3125 godzin, co przekłada się na 130 dni.

O piątej edycji European Rover Challenge szeroko i często pisały również media lokalne, ogólnopolskie i zagraniczne. Dzięki temu informacje na temat zawodów ERC i towarzyszących im akcji, takich jak pierwszy w Polsce marsjański autobus edukacyjny, który kursował przez miesiąc po ulicach Kielc, dotarły łącznie do ponad 7 mln ludzi.

fot. ERC

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 były Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie
roverchallenge.eu

fot. ERC



Źródło: planetpartners.pl, ERC
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3515 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
777 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3773 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1088 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
576 0 sternvega
22-04-2023 03:44