NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

2 lutego o poranku czeka nas zakrycie Saturna przez Księżyc!

AstronomiaPoczątek nowego roku dostarcza nam wiele astronomicznych atrakcji jednak nie zawsze idzie to w parze z dobrą pogodą i bezchmurnym niebem. Liczymy, że tym razem będzie inaczej bowiem już w sobotę 2 lutego czeka nas bardzo ciekawe zjawisko. Mowa oczywiście o długo wyczekiwanym przez astronomów zakryciu Saturna przez Księżyc. Do zakrycia zwanego również Okultacją dochodzi podczas widomego przejścia pobliskiego ciała niebieskiego przed innym ciałem niebieskim. W wyniku zakrycia ciało znajdujące się dalej od obserwatora staje się na pewien czas dla niego niewidoczne.

Image  by Astronomia24
Saturn i Księżyc w powiększeniu 02.02.2019 godz. 07:03 czasu polskiego


Sobotnie zakrycie to nie lada gratka dla obserwatorów jak i fanów astrofotografii. Problemem może jednak okazać się tym razem mniej sprzyjająca pora, bowiem świadkami zakrycia będziemy tuż po wschodzie Księżyca. Srebrny Glob w sobotni poranek będzie widoczny nisko na południowym wschodzie. Oznacza to, że do obserwacji musimy koniecznie wybrać miejsce nieco wyżej położone bez drzew i domów na horyzoncie. Dobrym miejscem w tym przypadku będzie łąka, wysoki dom lub wzniesienie.

Około godziny 07:04 +/- kilka minut w zależności od naszej lokalizacji Saturn zacznie stopniowo chować się za tarcze Księżyca. Po około 5 minutach Saturn przestanie być widoczny. Odkrycie Gazowego Olbrzyma nastąpi o godzinie 07:42. Niestety nie będzie nam dane go zaobserwować z uwagi na szybko jaśniejące niebo. Podczas obserwacji zalecamy mieć przy sobie małą lornetkę lub teleskop za pomocą, których będziemy mogli dostrzec wspomniane obiekty w jednym polu widzenia. Zachęcamy do obserwacji i życzymy bezchmurnego nieba.

Zachęcamy również wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji. Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.

Astronomia24
Saturn i Księżyc 02.02.2019 godz. 06:50 czasu polskiego

Astronomia24
Saturn i Księżyc 02.02.2019 godz. 06:50 czasu polskiego

Astronomia24
Saturn i Księżyc w powiększeniu 02.02.2019 godz. 07:03 czasu polskiego


Zobacz też:

- Sprawdź aktualne zachmurzenie
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2019 roku
- Galeria zdjęć (Astrofotografia)


Źródło: astronomia24.com.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?