Czy powstanie Wszechświata było dziełem czystego przypadku, czy kryła się za tym spora logika? Jak zmieniały się nasze poglądy od czasów Arystotelesa i jakie odkrycia doprowadziły ludzką wiedzę do tego poziomu, na którym jest ona teraz? Stephen Hawking, pomimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby, zapisał się na kartach historii jako wybitny naukowiec. Niemal całkowity paraliż ciała nie przeszkodził mu w badaniu teorii strun, tuneli czasoprzestrzennych, czarnych dziur i zagadnień fizyki kwantowej - a to tylko część tematów, którymi się zajmował.
Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata (audiobook)
Nawet najbardziej skomplikowane informacje starał się jednak przekazywać w taki sposób, by zrozumiał je każdy, bez względu na wykształcenie. Jego „Teorii wszystkiego, czyli krótkiej historii Wszechświata” wysłuchać już można w formie audiobooka.
"Gwiazda powstaje wtedy, gdy duża chmura gazu - głównie wodoru - zaczyna się kurczyć pod wpływem własnej grawitacji. Kiedy jej objętość się zmniejsza, atomy zderzają się ze sobą coraz częściej i z coraz większymi prędkościami, a gaz się rozgrzewa.(...) Energia uwolniona w czasie tej reakcji, przypominającej kontrolowany wybuch bomby wodorowej, sprawia, że gwiazda świeci. (...) Słońce prawdopodobnie ma zapas paliwa wystarczający na około pięć miliardów lat." - fragment.