NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Woda istnieje na całym Księżycu, a nie jak twierdzono tylko w okolicach biegunów!

KsiężycŚwiat obiegły informacje, z których wynika, że woda istnieje na całej powierzchni Księżyca! Odkrycie to jest niezwykle intrygujące. Faktem jest, że tego typu dane mogą usprawnić ekspertom ustalenie źródła jej istnienia. Jeżeli okaże się, że woda jest na tyle łatwo dostępna, że będzie można ją wykorzystać podczas misji załogowych, to nie będzie ulegać wątpliwości możliwość jej wykorzystania zarówno jako wody pitnej, ale też jako element umożliwiający zamianę jej w wodór i tlen. Tym samym zespoły misyjne mogłyby zapewnić sobie zasoby paliwa i tlenu.

Image  by Astronomia24
Czy na Księżycu istnieje więcej wody niż mogłoby nam się wydawać?


Wyniki najnowszych analiz nie zgadzają się więc z dotychczasowymi opracowaniami naukowymi, według których więcej wody znajdowało się przede wszystkim w biegunowych obszarach Księżyca, a jej ilość wyraźnie spada i rośnie w ciągu dnia księżycowego trwającego 29,5 dnia ziemskiego. Zdaniem części naukowców cząsteczki wody przemieszczają się po powierzchni Księżyca aż do momentu gdy trafią na chłodniejsze strefy usytuowane w ciemnych kraterach w pobliżu biegunów północnego i południowego. Wpadnięcie cząsteczek w takie zimne strefy dają gwarancję na uwięzienie ich tam nawet na miliardy lat!

Badania wskazują również, że jakakolwiek H2O obecna na Księżycu nie jest swobodnie przyczepiona do powierzchni. „Nakładając ograniczenia na ruchomość wody lub hydroksylu na powierzchni, możemy ograniczyć ilość wody jaka mogła dotrzeć do zimnych pułapek na obszarach biegunowych” - sygnalizuje Michael Poston z Southwest Research Institute w San Antonio.

Ustalenie tego co wynika z aktualnych badań może ułatwić naukowcom ustalenie pochodzenia wody i jej długotrwałego przebywania w skalistych obiektach w całym Układzie Słonecznym. Na ten moment nie ma szans na poznanie odpowiedzi na wszystkie postawione pytania. Wstępne hipotezy zakładają powstanie OH, H2O lub obu form wskutek uderzania wiatru słonecznego o powierzchnię naszego naturalnego satelity. Prawdopodobną teorią wydaje się też stopniowe uwalnianie jej z minerałów, w których pozostawały uwięzione od czasu uformowania się Księżyca! To oczywiste, że analizy danych trwać będą jeszcze przez wiele tygodni – jeśli nie przez miesiące i lata. Jako portal Astronomia24 pozostaniemy czujni i poinformujemy Was o najnowszych doniesieniach w tej sprawie. Zostańcie z nami!

Astronomia24
Czy na Księżycu istnieje więcej wody niż mogłoby nam się wydawać? Autor: NASAŹródło: nasa.gov
979
<
#1 | Dany dnia marzec 01 2018 10:39:11
Takie zmiany w naszej wiedzy tuż pod naszym nosem. Uroki nauki Smile Ciekaw jestem, czy w związku z tym baza na księżycu jest bliżej niż dalej Smile
armstrong
<
#2 | armstrong dnia marzec 04 2018 18:48:56
Ciekawe... Ludzie wysyłają statki w kosmos, żeby po dziesięciu latach wylądować precyzyjnie na komecie i ją zbadać. Wysłali łaziki na Marsa a za "chwilę" sami tam polecą. Można jeszcze wymieniać... Ciekawe, że od pierwszego lądowania na Księżycu, co było przed eonami, nie latają tam regularnie? Nie latają tam w ogóle! Czy to nikogo nie zastanawia? I jeszcze długo tam nie polecą. Prędzej ludzie wylądują na Marsie...

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2782 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
810 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
274 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1811 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3381 2 Andrzej
21-06-2021 14:16