NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Światowida wyniesie na orbitę amerykańska firma Nanoracks

AstronautykaWyniesienie na orbitę dwóch satelitów wrocławskiej spółki planowane jest na koniec III kwartału 2018 roku. Wystrzelenia Światowida i Rusałki podejmie się amerykańska firma NanoRacks, z którą SatRevolution już podpisało umowę. Umieszczenie pierwszego komercyjnego satelity w przestrzeni pozaziemskiej to kolejny krok w kierunku rozwoju polskiego rynku kosmicznego.

Image  by Astronomia24
Nanosatelita Światowida fot: SatRevolution


Kontrakt z NanoRacks

Maszyny skonstruowane przez wrocławskich inżynierów wyśle w kosmos amerykańska firma NanoRacks, która może pochwalić się nie tylko wyniesieniem największej liczby cubesatów na orbitę, ale również własnym laboratorium badawczym na ISS oraz rozbudowanymi planami jej modernizacji we współpracy z NASA. Operacja zaplanowana została na III kwartał 2018 roku, już dziś trwają do niej przygotowania. Wartość projektu wynosi 3 mln zł.

- Światowid i Rusałka zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną wspólnie, w jednej wyrzutni typu P-POD. Wystrzelenie nastąpi jednocześnie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a zatem wysokość, na jakiej ostatecznie znajdą się satelity będzie wynosiła ok. 375 km. Do operacji użyjemy rakiety Antares 230, która – poza wyniesieniem satelit – będzie miała za zadanie dostarczyć zaopatrzenie astronautom znajdującym się na ISS. Rakieta wystartuje z Wallops Island, w amerykańskim stanie Virginia – informuje mówi Grzegorz Zwoliński – współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A.

Maksymalna waga ładunku, który w przestrzeń kosmiczną zabiera Antares 230 wynosi 7 ton. We wrześniu 2018 ciężar ten wyniesie nieco ponad 3 tony.

Rakieta wyleci na niską orbitę okołoziemską po czym zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie cały ekwipunek wraz ze Światowidem i Rusałką zostanie rozładowany z modułu transportowego.

Pierwszy komercyjny satelita w Polsce

Wrocławska spółka wyśle w przestrzeń kosmiczną autorskiego Światowida, który jest pierwszym prywatnym satelitą komercyjnym w Polsce. Został on stworzony z myślą o zaawansowanych badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg. Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity to m.in.: zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające badanie przestrzeni kosmicznej czy wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem.

Astronomia24
Nanosatelita Światowida fot: SatRevolution



Informacja prasowa: mondaypr.pl, SatRevolution.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3500 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
760 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3756 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1075 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
565 0 sternvega
22-04-2023 03:44