NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

ASTROBOT - Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów

AstronomiaTylko kilka dni zostało na przesyłanie prac w konkursie naukowym ASTROBOT. Autorzy najlepszych projektów wezmą udział w kosmicznych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. Ludzkość od zawsze miała ambicję odkrywania tego, co nieznane i mierzenia tam, gdzie jeszcze nikt nie dotarł. Isaac Newton badając grawitację, określił, jak umieszczać obiekty na orbicie Ziemi. XX wiek umożliwił nam podróże kosmiczne, w tym lądowanie człowieka na Księżycu.

Image  by Astronomia24
Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów
fot. ESA/Rosetta/Navcam


W 2014 roku odbyło się pierwsze lądowanie na komecie w misji Rosetta, do której instrumenty badawcze budowali polscy naukowcy. Na co dzień, korzystamy z nawigacji satelitarnej, której wysoką dokładność zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi. Badania i osiągnięcia technologiczne sprawiają, że świat i życie staje się lepsze.

Jak ambicja odkrywania i badania przestrzeni kosmicznej przyczynia się do polepszenia życia tutaj, na Ziemi? Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do przygotowania prac w 1. etapie konkursu naukowego ASTROBOT. Zadaniem, które stoi przed uczniami, jest zaprojektowanie misji kosmicznej (zawężonej do komet i asteroid) oraz uzasadnienie, jakie korzyści przyniesie ludzkości. Warunkiem jest, aby misja była możliwa do zrealizowania. Dlatego, prace powinny zawierać opis technologii niezbędnej do jej przeprowadzenia. Ponadto, w projekcie można uwzględnić korzyści komercyjne, które płyną z realizacji takiej misji.



Autorzy trzydziestu najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w dniach 20-22 marca 2015 roku, wezmą udział w warsztatach robotycznych, będących jednocześnie 2. etapem konkursu. Jurorzy wyłonią piątkę zwycięzców, którzy otrzymają możliwość wyjazdu na wakacyjne warsztaty naukowe. W poprzednich edycjach uczniowie odwiedzili NASA Kennedy Space Center na Florydzie oraz ośrodek edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej Andoya Space Center w północnej Norwegii.

Organizując warsztaty chcemy przekazać uczestnikom nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim odpowiednie narzędzia do sprawnej pracy w grupie, samodzielnego zdobywania i dzielenia się wiedzą oraz co najważniejsze - poczucia odpowiedzialności społecznej, bo przecież nauka i inżynieria nie są celem samym w sobie - mówi dr inż. Tomasz Barciński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.


Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę astrobot.pl. Termin zgłaszania prac upływa w najbliższą sobotę, tj. 28 lutego.


Informacja prasowa: Joanna Przerywacz, Planet PR
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3540 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
794 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3794 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1102 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
596 0 sternvega
22-04-2023 03:44