NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

ASTROBOT - Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów

AstronomiaTylko kilka dni zostało na przesyłanie prac w konkursie naukowym ASTROBOT. Autorzy najlepszych projektów wezmą udział w kosmicznych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. Ludzkość od zawsze miała ambicję odkrywania tego, co nieznane i mierzenia tam, gdzie jeszcze nikt nie dotarł. Isaac Newton badając grawitację, określił, jak umieszczać obiekty na orbicie Ziemi. XX wiek umożliwił nam podróże kosmiczne, w tym lądowanie człowieka na Księżycu.

Image  by Astronomia24
Kosmiczny konkurs dla gimnazjalistów


W 2014 roku odbyło się pierwsze lądowanie na komecie w misji Rosetta, do której instrumenty badawcze budowali polscy naukowcy. Na co dzień, korzystamy z nawigacji satelitarnej, której wysoką dokładność zawdzięczamy Albertowi Einsteinowi. Badania i osiągnięcia technologiczne sprawiają, że świat i życie staje się lepsze.

Jak ambicja odkrywania i badania przestrzeni kosmicznej przyczynia się do polepszenia życia tutaj, na Ziemi? Zapraszamy wszystkich gimnazjalistów do przygotowania prac w 1. etapie konkursu naukowego ASTROBOT. Zadaniem, które stoi przed uczniami, jest zaprojektowanie misji kosmicznej (zawężonej do komet i asteroid) oraz uzasadnienie, jakie korzyści przyniesie ludzkości. Warunkiem jest, aby misja była możliwa do zrealizowania. Dlatego, prace powinny zawierać opis technologii niezbędnej do jej przeprowadzenia. Ponadto, w projekcie można uwzględnić korzyści komercyjne, które płyną z realizacji takiej misji.Autorzy trzydziestu najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w dniach 20-22 marca 2015 roku, wezmą udział w warsztatach robotycznych, będących jednocześnie 2. etapem konkursu. Jurorzy wyłonią piątkę zwycięzców, którzy otrzymają możliwość wyjazdu na wakacyjne warsztaty naukowe. W poprzednich edycjach uczniowie odwiedzili NASA Kennedy Space Center na Florydzie oraz ośrodek edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej Andoya Space Center w północnej Norwegii.

Organizując warsztaty chcemy przekazać uczestnikom nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim odpowiednie narzędzia do sprawnej pracy w grupie, samodzielnego zdobywania i dzielenia się wiedzą oraz co najważniejsze - poczucia odpowiedzialności społecznej, bo przecież nauka i inżynieria nie są celem samym w sobie - mówi dr inż. Tomasz Barciński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.


Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę astrobot.pl. Termin zgłaszania prac upływa w najbliższą sobotę, tj. 28 lutego.


Informacja prasowa: Joanna Przerywacz, Planet PR
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
lornetka czy teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
96 0 kiler000
11-01-2020 19:43
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
11870 7 jackwilshere
05-12-2019 19:35
Filtry i okulary
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
585 3 Ufo
06-10-2019 19:28
ISS
MISJE ZAŁOGOWE
478 0 Zeratul
17-04-2019 13:12
Wielkość obiektu
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
967 3 Piotr
08-03-2019 12:50