Tuż po południu 20 marca o godzinie 12:02 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Słońce wejdzie w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od dnia dzisiejszego do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.
Nastała długo wyczekiwana i wytęskniona wiosna.
Do ciekawostek związanych z początkiem astronomicznej wiosny należy fakt, że wraz z fazą Księżyca wyznaczany jest czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta przypadają na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku pełnia ma miejsce 27 marca w środę, a więc święta przypadną nam na 31 marca w niedziele.
Dłuższe dni z całą pewnością nie będą sprzyjały obserwatorom nocnego niego. Jednak warunki do obserwacji nadal są bardzo dobre. Przypominamy, że aktualnie 40min po zachodzie słońca na zachodnim horyzoncie możemy obserwować kometę C/2011 L4 Pan-STARRS. Informacje dotyczące obserwacji wspomnianej komety znajdziecie w naszym artykule: